en iyi rulet siteleri
Depremde yaşamını yitirenler Basel’de anıldı
  • Rojev
  • Dünya
  • Depremde yaşamını yitirenler Basel’de anıldı

Depremde yaşamını yitirenler Basel’de anıldı

Depremde yaşamını yitirenlerin anıldığı Basel’de bölgedeki "Alevisizleştirme politikasına" dikkat çekildi.

ABONE OL
Mart 19, 2023 18:34
Depremde yaşamını yitirenler Basel’de anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSVİÇRE – Depremde yaşamını yitirenlerin anıldığı Basel’de bölgedeki “Alevisizleştirme politikasına” dikkat çekildi. 

Mereş merkezli 6 Şubat’ta gerçekleşen ve onbinlerce can kaybının yaşandığı depremlerin 40’ıncı günü vesilesiyle yaşamını yitirenler İsviçre’nin Basel kentinde anıldı.

Basel ve Çevresi Alevi Kültür Merkezi’nde (BAKM) Pir Mustafa Mısırlı ve Zakir Ali Matur tarafından yönetilen anma erkanına İsviçre Sosyalist Parti Milletvekili Mustafa Atıcı ve bölge halklarından yakınlarını yitiren çok sayıda kişi katıldı.

‘ALEVİSİZLEŞTİRME POLİTİKASI’

Deprem sonrası yaşananları, hukuksuzluğu unutturmak ve yaşamını yitirenlerin anılarını hatırlamak adına  1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirilen anmada ilk olarak söz alan  BAKM yöneticisi İsmail Ateş depremin yaşandığı bölgede ilk gününden bu yana bilinçli bir şekilde “Alevisizleştirme politikalarının” yürürlüğe konduğunu söyledi. Ateş “Bölgede bir operasyon yürütülüyor. İlk günden bu yana yardımların hala ulaşmadığı bölgeler ve köyler var, yardımlar gitmiyor ya da giden yardımlar mevcut iktidar tarafından engelleniyor. Biz bu politikalar karşısında yine çalışmalarımızı sürdüreceğiz, Bölge halklarının Adıyaman, Elbistan, Pazarcık Maraş, Hatay, Kilis, Diyarbakır, Urfa, Osmaniye’den uzaklaştırılarak başkalarının yerleştirilmesine asla izin vermeyeceğiz. Buralar bizim kendi topraklarımız, yitirilen her can bizim kendi canımızdır” diye konuştu. 

‘BM’DE TOPLANTI OLACAK’

Ardından söz alan Seyit Erdoğan da Alevi kurumları olarak oluşturulan kriz masalarıyla bölgeye yapılan dayanışmaya değindi. Erdoğan, oluşturulan kriz komitelerinden insanların gerek İsviçre gerek Avrupa’nın farklı ülkelerinde bölgeye yardım amaçlı gittiklerini söyledi. Anmaya katılan Sosyalist Parti (SP) İsviçre Federal Parlamento Milletvekili Mustafa Atıcı’da “Bölgenin bir insanı olarak yaşanan ağır ve yıkıcı deprem bizlere örgütlü hareket etmenin önemini bir kez daha gösterdi” ifadelerini kullandı. Savaş ve afet gibi acil durumlarda bölgelere yapılacak olan yardımların belirlendiği Lugano Antlaşması’nı hatırlatan Atıcı, “Önümüzdeki Perşembe günü Türkiye’ye depremden sonra nasıl yardım yapılabileceği gündemiyle Birleşmiş Milletler’de (BM) bir koordinasyon toplantısı yapılacak. BM’nin hazırlamış olduğu rakam 101 milyar dolar. Hangi ülkenin ve dünya bankasının ne kadar yardımda bulunacağının tartışılacağı bu toplantıda  Lugano Antlaşması’nın gerekliliğinin yerine getirilmediğinin takipçisi olacağız” şeklinde konuştu. 

LUGANO ANTLAŞMASI 

İsviçre Federal Parlamentosu’na bir önerge verdiğini söyleyen Atıcı “Doğal afetlerde ve savaş durumlarında yardımların içeriğinin nasıl şekilleneceği ve nasıl dağıtılacağı ilişkin Lugano Antlaşması’nın var olan kesin yükümlülükleri söz konusu. Lugano Antlaşması din, dil, ırk  ayrımı olmadan bu yardımların yerine ulaştırılmasını öngörüyor. Bizler gidecek olan yardımların belirlenmesi ve yardımların yerine ulaşıp ulaşmadığının takipçisi olacağız” dedi. 

Atıcı’nın konuşmasının ardından Pir Mustafa Mısırlı ve Zakir Ali Matur tarafından Gulbang verildi. Anma lokmaların pay edilmesiyle sonlandırıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.