en iyi rulet siteleri
Doğa savunucularından enkaz kaldırma uygulamalarına tepki
  • Rojev
  • Ekoloji
  • Doğa savunucularından enkaz kaldırma uygulamalarına tepki

Doğa savunucularından enkaz kaldırma uygulamalarına tepki

Deprem bölgelerinde kaldırılan enkazların taşınma noktalarına dikkat çeken Doğanın Çocukları, her türlü bilinçsiz enkaz kaldırma çalışmasının, doğanın geri dönülemez yıkımına ve ciddi halk sağlığı sorunlarına yol açacağını belirtti.

ABONE OL
Mart 4, 2023 19:00
Doğa savunucularından enkaz kaldırma uygulamalarına tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL- Deprem bölgelerinde kaldırılan enkazların taşınma noktalarına dikkat çeken Doğanın Çocukları, her türlü bilinçsiz enkaz kaldırma çalışmasının, doğanın geri dönülemez yıkımına ve ciddi halk sağlığı sorunlarına yol açacağını belirtti. 
 
Doğanın Çocukları, Mereş merkezli meydana gelen depremin ardından yaşanan doğa talanına karşı Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde “Depremin rant odaklı imar planlarıyla nasıl katliama dönüştüğünü gördük. Kontrolsüz enkaz kaldırma çalışmalarına ve toplum sağlığını tehdit eden asbeste karşı sokaktayız” şiarıyla bir araya gelerek tepki gösterdi. “Deprem değil rantçı sistem öldürür”  pankart açarak, “114 milyar nerede?”, “ Rant var kurtarma yok” dövizleri taşıyan eylemciler, “Afet değil bu bir katliam” sloganları attı. 
 
‘RANT PLANLARI KATLİAMA DÖNÜŞTÜ’
 
Grup adına açıklama yapan Eylül Kara, yaşanan felaketin bugüne kadar sürdürülen siyasi ranttan kaynaklı yürütülen yanlış imar planlardan dolayı gerçekleştiğini vurgulayarak, “Tarım alanlarını, su havzalarını, korunan alanları hiçe sayan ve yıkılan kentlerde yeni binalarla yapacakları sermaye birikimini düşünenler, halk için büyük tehdit oluşturmaktadır. Eğer bugün bu kararnameyi kabul edersek, talancı ve rantçı anlayışın egemenliğinde Türkiye’de görmeye zorlandığımız kentleşme ve konut sorununu yeniden üretmeye, başka katliamları yaşamaya devam ederiz. Devletin bir lütufmuş gibi sunduğu ‘İmar Affı’nın, bilim insanlarından rapor almadan dikilen kaçak katlı binaların yarattığı yıkımı gören bizler bu kararnameyi kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
ASBEST TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKTİ
 
Enkaz kaldırma çalışmaları sırasında taşınan hafriyatın dökülmesi için seçilen noktaları endişe ile takip ettiklerini belirten Kara, bölgede yapılacak her türlü bilinçsiz enkaz kaldırma çalışmasının, doğanın geri dönülemez yıkımına ve ciddi halk sağlığı sorunlarına yol açacağının altını çizdi. Kara, “En önemli tehlikelerden birinin de binaların yıkımında ve enkaz kaldırma çalışmalarında ortaya çıkan silika, asbest gibi kanserojen tozlar ile cıva, kurşun, radon gazı gibi tehlikeli atıklardır. Bölgede mahsur kalan hayvanlar için gerekli arama kurtarma ve yardım çalışmalarının organize edilmediğini biliyoruz” dedi. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.