en iyi rulet siteleri
Doç. Dr. Nasıroğlu: Çocukların da yas tutmasına izin verin
  • Rojev
  • Güncel
  • Doç. Dr. Nasıroğlu: Çocukların da yas tutmasına izin verin

Doç. Dr. Nasıroğlu: Çocukların da yas tutmasına izin verin

Depremzede çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiğini açıklayan Doç. Dr. Serhat Nasıroğlu, "Çocuk sevdiği bir yakınını kaybetmişse ölümü gizlemeden, sizinle birlikte yasını yaşamasına izin verin" dedi.

ABONE OL
Şubat 17, 2023 20:30
Doç. Dr. Nasıroğlu: Çocukların da yas tutmasına izin verin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Depremzede çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiğini açıklayan Doç. Dr. Serhat Nasıroğlu, “Çocuk sevdiği bir yakınını kaybetmişse ölümü gizlemeden, sizinle birlikte yasını yaşamasına izin verin” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Serhat Nasıroğlu, depremzede çocuklara ilişkin açıklama yaptı.

Nasıroğlu, çocuklarda okul öncesi dönemde yatak ıslatma, yeni ortaya çıkan korkular, anneye aşırı bağlılık, olayı yeniden canlandırmak, sinirlilik, öfke nöbetleri, aşırı duyarlılık, uyku ve beslenme sorunlarının görülebileceğini dile getirdi. Ergenlerde ise içe çekilme, çevreden kendini soyutlama, riskli davranışlara eğilim, akademik başarıda düşme, okul devamsızlığı, dikkat ve konsantrasyon sorunları, depresyon ve hüzün oluşabileceğini aktaran Nasıroğlu, bu belirtilerin bir kısmının ilk günlerde görülmesinin doğal olduğunu kaydetti.

‘YAS TUTMASINA İZİN VERİN’

Bu süreçte çocuğun yaşadığı duyguları anlatmasına fırsat verilmesini öneren Nasıroğlu, “Düşünce ve duygularını anlatmaları için zorlayıcı olmadan teşvik edici ve sabırlı olunması gerekiyor. Çocuk sevdiği bir yakınını kaybetmişse ölümü gizlemeden sevdiği bir kişi tarafından durum kendisine anlatılsın ve sizinle birlikte yasını yaşamasına izin verin” diye belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.