en iyi rulet siteleri
Diyarbakır’da eğitim emekçilerinden promosyon tepkisi
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Diyarbakır’da eğitim emekçilerinden promosyon tepkisi

Diyarbakır’da eğitim emekçilerinden promosyon tepkisi

Diyarbakır Eğitim Sendikaları Platformu üyesi eğitimciler, Akbank’ın eğitimcilerin promosyon sözleşmelerinin güncellenmesine tepki göstererek, Akbank ile parasal işlemlerini iptal etti.

ABONE OL
Eylül 21, 2022 15:00
Diyarbakır’da eğitim emekçilerinden promosyon tepkisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DİYARBAKIR – Diyarbakır Eğitim Sendikaları Platformu üyesi eğitimciler, Akbank’ın eğitimcilerin promosyon sözleşmelerinin güncellenmesine tepki göstererek, Akbank ile parasal işlemlerini iptal etti.

Diyarbakır Eğitim Sendikaları Platformu, promosyon sözleşmesinin enflasyon oranında güncellenmesi talebiyle Yenişehir ilçesinde bulunan Akbank Genel Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. “Promosyon sözleşmesi yenilensin, kayıplarımız giderilsin” pankartının açıldığı açıklamada, konuşan Eğitim Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube Eş Başkanı Emine Akşahin, Akbank’ın eğitimcilerin promosyon sözleşmelerinin güncellenmesi talebini ret ettiğini, bundan kaynaklı söz konusu bankayla tüm parasal işlemlerini iptal edeceklerini aktardı.

TALEPLERİMİZ KARŞILANANA KADAR DEVAM’

 “Bizim emeğimiz üzerinden yüksek kazançlar elde eden banka sahipleri, ve bu sermaye grubunun çıkarlarını koruma altına alan iktidar eğitimcilere açlık ve sefaleti dayatıyor” diyen Akşahin, “Biz eğitim emekçileri kaldığımız evlerin kirasını ödeyemez hale geldik. Okullara gitmek için bizden istenen ulaşım ücretlerini dahi ödeyemez hale geldik. Emeğimiz iktidar tarafından sömürülürken, bir de bir sermaye grubunun bizim emeğimiz üzerine çöreklenmesine müsaade etmeyeceğiz. Buradan duyuruyoruz;  Akbank ile ilgili bankacılık işlemleri ile ilgili ne varsa iptal edilsin. Bizler de basın açıklaması sonrası Akbank’a geçeceğiz ve oradaki tüm hesap işlemlerimizi iptal edeceğiz.  Taleplerimiz karşılanıncaya kadar da bu eylem ve etkinliğimize devam edeceğiz” dedi.

‘PROMOSYON ÜCRETLERİ ANLAMINI YİTİRMİŞTİR’

Akşahin’in ardından platform adına açıklamayı Diyarbakır Eğitim-Birsen Şube Başkanı Ramazan Tekdemir okudu. Tekdemir, Ülkemizde son aylarda enflasyon aşırı artmış, kamu çalışanları başta olmak üzere geniş halk kitleleri yapılan zamlar sonucu geçim derdine düşmüştür. Geçmiş yıllarda Enflasyonun yüzde 20’nin altında olduğu ve çalışanların bu enflasyona göre maaş ve ücret zammı aldığı dönemde imzalanan sözleşmeler, resmi enflasyonun yüzde 80’leri aştığı ve çalışanların maaşlarının enflasyon farkı nedeniyle görece arttığı bu dönemde alınan promosyon ücretleri anlamını yitirmiştir. Yılbaşından bu yana yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle, mayıs 2021’demerkez 4 ilçe ve il Milli Eğitim Müdürlüğü için imzalanan ve halen yürürlükte olan banka promosyon sözleşmesi ile eğitim çalışanları ciddi anlamda ekonomik zararla karşı karşıyadır” dedi.

‘28 BİN EĞİTİM EMEKÇİSİ MAĞDUR OLMUŞTUR’

Resmi verilere göre yıllık tüketici fiyat enflasyonunun yüzde 80,21 ve üretici fiyat enflasyonunun ise 143,75 olarak açıklandığı bir ortamda kamu çalışanlarının maaş, ek ödeme ve diğer ödemelerdeki artışlar dikkate alınarak bankalar ile yapılan promosyon sözleşmelerinin güncellenmesi veya yenilenmesinin zorunlu hale geldiğine dikkat çeken Tekdemir, Promosyon sözleşmesinin 3 yıl gibi uzun sürelerle imzalanması ve enflasyona göre ayarlama bulunmaması nedeniyle merkez 4 ilçemizde 18 bin olmak üzere, il genelinde 28 bin eğitim emekçisi ciddi anlamda mağdur olmuştur” diye konuştu.

‘KABUL ETMİYORUZ’

Tekdemir devamla şunları kaydetti: “İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Akbank arasında merkez ilçeler için imzalanan promosyon sözleşmesinin günün koşullarına uygun olarak güncellenmesi veya yenilenmesi talebimize, Akbank daha önce 5060 lira olarak ödediği ve 15 ayı geride kalan promosyon ücretinin fesih bedeli olarak 9500 lira gibi astronomik bir geri ödeme talep etmesi kabul edilemez. Ayrıca farklı illerde ve diğer işkollarında aynı bankanın çalışan sayısı daha az olmasına rağmen yüksek meblağlarda ödeme yapmasına rağmen, sözleşme kapsamına giren 18 bin eğitim çalışana önerdiği 36 ay için 20 bin lira teklifini eğitim çalışanlarının hakkını korumak için kabul etmiyoruz.

AKSİ TAKDİRDE SİVİL İTAATSİZLİK EYLEMLERİ BAŞLATACAĞIZ

Hakkımız olan promosyon ödemelerinin günün koşullarına uygun bir rakam şeklinde tarafımıza ödenmesini yada devam eden sözleşmenin feshi için makul bir geri ödeme tutarı ile iptal edilmesini istiyoruz. Bu taleplerimiz karşılanmadığı takdirde hem yasal süreç başlatacağımızı hem de tüketimden gelen gücümüzü kullanarak kredi kartı iptali, ek hesap iptali, otomatik ödeme iptalleri, maaşımız aynı gün başka banka hesabına aktarma, Akbank hesaplarımızda mevduat tutmama ..vb sivil itaatsizlik eylemleri başlatacağımızı ve sonuç alınıncaya kadar her hafta bir Akbank şubesi önünde açıklama yapacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

Açıklama sonrası Akbank’a giren eğitimciler, banka ile olan tüm hesap işlemlerini iptal ederek, alandan ayrıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.