en iyi rulet siteleri
Meclis’te yemin töreni başladı

Meclis’te yemin töreni başladı

Meclis’in 28’inci yasama dönemi, milletvekillerinin yemin töreniyle başladı.

ABONE OL
Haziran 2, 2023 11:30
Meclis’te yemin töreni başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Meclis’in 28’inci yasama dönemi, milletvekillerinin yemin töreniyle başladı.
 
Meclis’in 28’inci yasama dönemi, milletvekillerinin yemin töreniyle başladı. Milletvekilleri, yemin ettikten sonra resmen göreve başlamış olacak. Genel Kurul’u, Meclis Başkanlığı görevini geçici olarak Mustafa Şentop’tan en yaşlı üye sıfatıyla devralan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yönetiyor.
 
İçtüzüğe göre, en genç altı milletvekili, geçici olarak katip üyelik yapacak. Bu kapsamda Meclis Geçici Başkanlık Divanı’nda Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Mardin Milletvekili Beritan Güneş Altın, AKP Ankara Milletvekili Zehranur Aydemir, AKP İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak, AKP Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, AKP Gaziantep Milletvekili Mesut Bozatlı ile AKP İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan görev yapıyor. Geçici Başkanlık Divanı, TBMM Başkanı ve Başkanlık Divanı seçimine kadar görev yapacak.
 
Yemin töreniyle birlikte Meclis Başkanı seçim süreci de başlayacak. Meclis Başkanı seçildikten sonra Başkanlık Divanı ve komisyonlar oluşturulacak.
 
Herhangi bir sebepten ilk birleşime katılamayan milletvekilleri, sonra yemin edebilecek. Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay milletvekili seçilen Gezi tutuklusu Can Atalay tahliye edilmesine ilişkin dosyanın Yargıtay’da ilgili daireye gönderilmemesi sebebiyle bugün yemin töreninde bulunmuyor.
 
Bugün başlayan yemin töreninin gece yarısına kadar sürmesi beklenirken, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kabinesini açıklamasının ardından Genel Kurul’a giderek Cumartesi günü yemin edecek.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.