Datça’da orman yangını rüzgarın etkisiyle büyüyor
  • Rojev
  • Ekoloji
  • Datça’da orman yangını rüzgarın etkisiyle büyüyor

Datça’da orman yangını rüzgarın etkisiyle büyüyor

Çeşme ilçesinde süren orman yangının kısmen kontrol altına alınırken, Datça'da yangın rüzgarın etkisiyle hızla büyüyerek 3 ayrı noktaya doğru ilerliyor. Yangın nedeniyle 2 bin 500 kişi tahliye edildi.

ABONE OL
Temmuz 14, 2022 06:37
Datça’da orman yangını rüzgarın etkisiyle büyüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR/MUĞLA – Çeşme ilçesinde süren orman yangının kısmen kontrol altına alınırken, Datça’da yangın rüzgarın etkisiyle hızla büyüyerek 3 ayrı noktaya doğru ilerliyor. Yangın nedeniyle 2 bin 500 kişi tahliye edildi. 
 
İzmir’in Çeşme ilçesi Alaçatı Mahallesi Kutlu Aktaş Barajı yanındaki makilik alanda dün çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale ediliyor.  
 
KISMEN KONTROL ALTINA ALINDI
 
Ovacık Mahallesi’ndeki yerleşim yerlerine yakın bölgelerde yangının evlere sıçramaması için önlem alındı. Gece saatlerinde tedbir amaçlı Ser-Tur ve Özpamir Sitesi’nde yaşayan yurttaşlar tahliye edildi. 
 
İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, sabah saatlerinde bölgede inceleme yaptı. İnceleme sonrası açıklama yapan Vali Köşger, Çeşme ilçesindeki Karaköy mevki ve Ovacık Mahallesi’ndeki yangınların kısmen kontrol altına alındığını açıkladı.
 
7 İŞÇİ GÖZALTINA ALINDI 
 
Öte yandan İzmir Valiliği, yangının çıkış nedeniyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, yangının bir sivil toplum kuruluşu tarafından çalışmaları sürdürülen hayvan barınağında çalışan işçilerin kaynak makinesi kıvılcımlarından çıktığını öne sürdü. Valilik, olayla ilgili 7 inşaat işçisinin gözaltına alındığı, haklarında soruşturma başlatıldığını belirtti.  
 
DATÇA: 2 BİN 500 TAHLİYE 
 
Muğla’nın Datça ilçesi Mesudiye Mahallesi, Hava Radar mevkiindeki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanda dün saat 12.21 sıralarında çıkan orman yangını ikinci gününde devam ediyor. Karadan ve havadan müdahalenin sürdüğü yangın, rüzgarın etkisiyle hızla büyüyerek 3 ayrı noktaya doğru ilerliyor. Tedbir amacıyla Datça-Palamutbükü karayolu trafiğe kapatıldı.
 
Mesudiye Mahallesinin Döşeme, Mezgit, Ovabükü ve Hayıtbükü mevkiilerine doğru ilerleyen yangının yerleşim yerlerini tehdit etmesi sonucu 450 hanede yaşayan 2 bin 500 yurttaş tahliye edildi. Ayrıca bu bölgelerdeki 38 büyükbaş ve 45 küçükbaş hayvanın da tahliyesi gerçekleştirildi. Yine bölgede arıcılık yapan yurttaşlar, kovanları alevlerden uzak bölgeye götürdü.
 
600 HEKTAR ZARAR GÖRDÜ
 
Yangınla ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci “An itibari ile yaklaşık 20 derecelik bir hava sıcaklığı, yüzde 60 civarında bir rutubet, 31 km saat gibi de bir rüzgar hızı var. Yaklaşık 20 derecelik bir hava sıcaklığı, yüzde 60 civarında nem, rüzgarın saatteki hızı 31 kilometre. Yaklaşık 500-600 hektar civarında bir alan zarar gördü” ifadelerinin kullandı.
 
 

En az 10 karakter gerekli