DOLAR 18,4512 0.06%
EURO 17,8837 0.02%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348659-0,61%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Canbaz: Kenan Evren yasasını AKP devraldı
  • Rojev
  • Güncel
  • Canbaz: Kenan Evren yasasını AKP devraldı

Canbaz: Kenan Evren yasasını AKP devraldı

78’liler Girişimi'nin “12 Eylül ve Süreklileşen Darbeleri” başlıklı panelinde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Dilşad Canbaz, “Kenan Evren yasasını AKP devraldı” dedi.

ABONE OL
Eylül 11, 2022 20:00
Canbaz: Kenan Evren yasasını AKP devraldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
 
 
İSTANBUL – 78’liler Girişimi’nin “12 Eylül ve Süreklileşen Darbeleri” başlıklı panelinde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Dilşad Canbaz, “Kenan Evren yasasını AKP devraldı” dedi. 
 
78’liler Girişimi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Esenyurt İlçe Örgütü binasında “12 Eylül ve Süreklileşen Darbeler” başlıklı panel düzenledi. Etkinliğe, HDP İstanbul Milletvekili Dilşad Canbaz, HDP İl Örgütü Eşbaşkanı İlknur Birol, 78’lilerden Celalettin Can ve HDP eski İstanbul İl Eşbaşkanı Mehmet Şamil Altan panelist olarak katıldı. Panel, özgürlük ve demokrasi için hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. 
 
Panelde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Dilşad Canbaz, 12 Eylül’de olduğu gibi birçok kesimden insanın ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını hatırlattı. Canbaz, “80 darbesiyle bugün ki AKP iktidarı arasında ya da onun ötesinde ki Kemalizimin yüz yıllık Cumhuriyet meselesinin arasında ki fark neydi? Aslında kendisini farklı bir şekle büründüren bir faşizim yasası vardı” diye kaydetti. 12 Eylül’de birçok hak ihlalinin olduğunu, kitapların yasaklanıp yakıldığını hatırlatan Canbaz, “Figen Yüksekdağ’ın kitapları yakılsın diye emirler veriliyor. Şimdi 12 Eylül darbesiyle bu dönemin arasında bir fark görebilir miyiz? 10 bine yakın Kürt siyasetçi, sosyalist ve devrimci şuanda hapishanelerde” diye ifade etti. 
 
‘80 DARBESİNİ YAŞIYORUZ’
 
“Kenan Evren yasasını AKP devraldı” diyen Canbaz, “O dönemler Kürtçe konuşulamıyordu. Bugüne geldiğimizde Meclis’te Kürtçe selamlama yaptığımızda Kürtçe ‘x’ dil olarak kayıtlara geçiyor. Hapishanelerde hala insanlar ana dilini konuşamıyor. 80 darbesiyle devrimcilerin yaşadıkları şeyin aynısını yaşıyoruz” diye kaydetti. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.