DOLAR 18,5482 0.14%
EURO 18,0890 0.34%
ALTIN 983,75-0,36
BITCOIN 3615522,73%
Diyarbakır
32°

AÇIK

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Cudi Yürüyüşü için yola çıktılar

Cudi Yürüyüşü için yola çıktılar

İstanbul’da çok sayıda kişi, “Savaş Yıkımına ve Doğa Talanına Karşı Yürüyoruz” şiarıyla yarın yapılacak Cudi Yürüyüşü’ne katılmak için yola çıktı.

ABONE OL
Eylül 16, 2022 11:00
Cudi Yürüyüşü için yola çıktılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – İstanbul’da çok sayıda kişi, “Savaş Yıkımına ve Doğa Talanına Karşı Yürüyoruz” şiarıyla yarın yapılacak Cudi Yürüyüşü’ne katılmak için yola çıktı. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi öncülüğünde “Savaş Yıkımına ve Doğa Talanına Karşı Yürüyoruz” şiarıyla yarın Cudi Dağı’na yürüyüş gerçekleştirilecek. Marmara Bölgesi’nde birçok noktadan yürüyüşe katılım sağlamak için bir araya gelen çok sayıda ekoloji aktivisti, sivil toplum örgütleri, sol-sosyalist parti temsilcileri ile çok sayıda doğa savunucusu, İstanbul’un Esenler, Alibeyköy, Dudullu ve Harem otogarlarında otobüslerle yola çıktı. 
 
‘CUDİ’YE YÜRÜYORUZ’
 
Harem Otogarı’ndaki açıklamada konuşan Polen Ekoloji aktivisti Cemil Aksu, uzun bir süredir Şırnak’ın Cudi Dağı eteklerinde ağaç kıyımlarının devam ettiğine dikkat çekti. Aksu, “Hem hukuki mücadele, hem de toplumsal baskıya rağmen büyük bir aymazlıkla ağaç kesimi sürdürülüyor” dedi. Türkiye’nin her tarafında süren ekoloji yıkımının ayyuka çıktığına vurgu yapan Aksu, “İktidar bu faaliyetler karşısında tam bir hukuksuzluk ve yolsuzluk rejimi sürdürüyor. Biz de bugün Mezopotamya Ekoloji Hareketi ve Demokratik Toplum Kongresi’nin yaptığı çağrıyla, İstanbul’daki ekoloji örgütlerinin temsilcileri olarak buradan Cudi’ye gidiyoruz” ifadelerini kullandı.   
 
CUDİ’YE YÜRÜYÜŞ ÖNEMLİ 
 
Kürdistan’da yapılan ağaç kıyımına, savaş politikalarına karşı barışı ve doğayı savunmak için ekoloji ve demokrasi güçleri olarak bir araya geldiklerini ifade eden Aksu, “Bu, bizim açımızdan son derece önemli bir girişim. Çünkü özellikle savaş politikalarından dolayı Kürdistan’da yürütülen hem siyasi kırım hem de ekolojik yıkım operasyonları büyük bir gölgeleme altında bırakılıyor. Bütün ekoloji ve demokrasi örgütleri, Kürt illerindeki insan hakları ihlalleri ve savaş politikalarına dur demedikçe ülkenin diğer taraflarındaki ekolojik yıkıma da ‘dur’ diyemeyiz, durduramayız. Bu açıdan Cudi yürüyüşü, Cudi’deki ağaçları savunma yürüyüşü, Türkiye’deki sadece ekoloji hareketi açısından değil, demokrasi hareketi açısından da son derece önemli bir girişim. Biz de bunu sonuna kadar sürdürmeye kararlıyız” diye vurguladı. 
 
‘SÖMÜRGE COĞRAFYA’
 
Cudi yürüyüşüne katılmak için yola çıkan Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Burcugül Çubuk, Kuzey Ormanları’ndan Kaz Dağları’na, Karadeniz’in derelerinden Ege ve Akdeniz’in ormanlarına kadar büyüyen bir çevre ve ekoloji mücadelesinin olduğunu kaydetti. Kapitalizmin kar hırsıyla doğayı kırıma uğrattığının altını çizen Çubuk, şöyle konuştu: “Bunun bir benzerini şu anda Cudi’de yaşıyoruz. Cudi’deki saldırının, ağaç ve doğa katliamının bir boyutu da elbette sömürgecilik. Efrîn’in zeytinlerini sömürgecilikle talan edenler, bugün de Cudi’nin ağaçlarını talan ediyor. Hem bir doğaya saldırı hem de sömürge bir coğrafyaya saldırı bir arada. Biz de bu nedenle doğa katliamının durması, ses olabilmek için aylardır Şırnak halkının verdiği mücadeleye küçük bir katkı sağlayabilmek için yola çıkıyoruz.”  
 
KATLİAMA DİKKAT ÇEKMEK
 
Cudi’deki ağaç kırımın engelleyebilmek için yola çıktıkların söyleyen Çubuk, “Ekoloji mücadelesi açısından Cudi’deki katliamın hem Türkiye’de gündeme gelerek halkların dikkatini çekmesini hem de bir tepki oluşmasını sağlayabilirsek ne mutlu” dedi.
 
Konuşmaların ardından ekoloji aktivistleri ile sol-sosyalist parti temsilcileri, otobüse binerek Diyarbakır’a doğru yola çıktı. 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.