en iyi rulet siteleri
Kayıp yakınları Mungan ve Kürsep’in akıbetini sordu
  • Rojev
  • Güncel
  • Kayıp yakınları Mungan ve Kürsep’in akıbetini sordu

Kayıp yakınları Mungan ve Kürsep’in akıbetini sordu

İHD ve kayıp yakınları Amed ve Êlih’teki eylemlerin bu haftasında Mehmet Mungan ile Zeynel Kürsep’in akıbeti sordu.

ABONE OL
Mart 18, 2023 11:00
Kayıp yakınları Mungan ve Kürsep’in akıbetini sordu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED / ÊLIH – İHD ve kayıp yakınları Amed ve Êlih’teki eylemlerin bu haftasında Mehmet Mungan ile Zeynel Kürsep’in akıbeti sordu. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi ve Kayıp Yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemin 736’ncısını Rezan (Bağlar) ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirdi. Üzerinde kayıpların fotoğrafı olan pankartın açıldığı eylemde, Şirnex’ın Silopiya (Silopi) ilçesinde 1998 yılında gözaltına alınan ve bir daha haber alınamayan Mehmet Mungan’ın akıbeti soruldu. 
 
MUNGAN’IN ÖYKÜSÜ
 
Eylemde konuşan İHD Amed Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Akdeniz,  Mungan ailesinin 1990’lı yıllarına kadar Silopiya ilçesi Yeniköy’ün Ceylan Mezrası’nda yaşadığını hatırlatarak, “Bölgede çatışmalar başlayınca güvenlik güçlerinin baskılarından dolayı Mungan ailesi de yaşadığı köyü boşaltıp Xezâyâ (Doruklu) köyüne yerleşir. TIR şoförlüğü yapan 27 yaşında Mungan, 18 Mart 1998’de Irak’a götüreceği malları yüklemek üzere Silopi’ye gelir. Akşam vakti Silopi’deki dayısının evine gelerek yolculuk için yanına bir miktar para alıp evden çıkar. Dayısının evinden çıktıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamaz” dedi. 
 
Mungan ailesi, ertesi gün yola çıkması gereken Mungan’dan haber alamayınca hem emniyet birimlerine hem de askeri makamlara başvuruda bulunduğunun altını çizen Akdeniz şöyle devam etti:  “Mungan ailesi, başvuru yaptıktan sonra bir kez daha Emniyete ifadeye çağrılır ama herhangi bir bilgiye ulaşamadıklarını şu şekilde belirtti: ‘2009 yılında Ergenekon adı altında başlayan yargılamalar sonrası Mehmet Mungan’ın ailesi Şırnak Barosu’na başvuruda bulunarak Ergenekon davasında yargılanan bazı askerlerin Mungan’ın kaybedilmesinde sorumlu olabileceğini bildiren abisi Zeydin Mungan, 26 Ocak 2009’da verdiği ifadesinde olayı anlatarak faillerin bulunmasını talep eder. 2011’de yine avukatları aracılığıyla dava açılması için girişimlerde bulunur fakat Mungan’ın dosyasında bir ilerleme kaydedilmez.” 
 
BAŞVURULAR SONUÇSUZ KALDI
 
Akdeniz, sözlerini şöyle tamamladı: “18 Mart 1998 tarihinden beri ortadan kaybolan Mungan için yapılan tüm aramalar sonuçsuz kalır. Ailesinin yapmış olduğu hukuki girişimlerden de bir ilerleme sağlanamaz. 27 yaşındaki Mungan, o tarihten günümüze hala kayıp.”
 
Açıklama oturma eylemiyle son buldu. 
 
ÊLIH
 
Êlih’te ise kayıp yakınları ve İHD Şubesi üyeleri, eylemlerinin 513’üncü haftasında Gülistan Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplandı. “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” yazılı pankart ile kayıpların fotoğrafının açıldığı eylemde bu hafta 24 Mart 1994 yılında Êlih’te kaçırıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Zeynel Kürsep’in akıbeti soruldu. 
 
Açıklama İHD Şube Yöneticisi Ahmet Şiray tarafından okunurken, sonuç alınıncaya dek eylemlerine devam edeceklerini söyledi. 
 
Açıklama oturma eylemiyle son buldu.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.