en iyi rulet siteleri
Çambükü köylüleri kararlı: Başladık, bitireceğiz
  • Rojev
  • Ekoloji
  • Çambükü köylüleri kararlı: Başladık, bitireceğiz

Çambükü köylüleri kararlı: Başladık, bitireceğiz

Taşova ilçesinde yapılmak istenen OSB'ye tepki gösteren ve mera alanına yürüyüş düzenleyen köylüler, OSB'ye izin vermeyeceklerini belirterek, "Başladık, bitireceğiz" dedi.

ABONE OL
Aralık 15, 2022 14:37
Çambükü köylüleri kararlı: Başladık, bitireceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AMASYA – Taşova ilçesinde yapılmak istenen OSB’ye tepki gösteren ve mera alanına yürüyüş düzenleyen köylüler, OSB’ye izin vermeyeceklerini belirterek, “Başladık, bitireceğiz” dedi.

Ekoloji Birliği bileşenleri ve ekolojistler, mera ve tarım alanlarına Organize Sanayi Bölgesi’ne yapılmak istenen Amasya Taşovası ilçesinde bulunan Çambükü Köyü’ne gitti. Köy meydanında toplanan ekolojistler ve köy halkı OSB’nin yapılmak istendiği mera alanına kadar yürüyüş düzenledi. “Çambükü’nde sanayi değil bamya olur” ve “OSB’ye değil yerine karşıyız. Yaşam hakkımızı elimizden almayın” pankartlarının açıldığı yürüyüşte, “Hep bir mücadele hep bir savaş köyümüz bitiyor yavaş yavaş”, “İşgalci değiliz tarım ve hayvancılık yapıyoruz” ve “Köylüler yerli ve milli” dövizleri taşıdı.

Mera alanında yapılan basın açıklamasında konuşan köylülerden Aslı Kahraman Eren, OSB’nin yerine ilişkin yaşanan tartışmalardan bahsetti. Eren, “OSB Müteşebbis Heyeti’nin, 2020 sonlarına kadar bütün çalışmalarını, kararlaştırıldığı ve mutabık kaldığı üzere hep Dörtyol Köyü Hazine arazisinde yoğunlaştırılmış iken her ne sebep olduysa sayın kaymakamın 2021 başlarında başlayan yer belirleme çalışmaları neticesinde OSB.’nin yeri köyümüz meralarına, tarım arazilerine ve mezarlığımıza kaydırılmıştır” dedi.

TALEPLER REDDEDİLDİ

OSB’nın bölgedeki tarım ve hayvancılığı bitireceği yönünde kaymakamlığa itirazlarda bulunduklarını söyleyen Eren, “OSB Müteşebbis Heyeti, meralarımızın vasıflarını değiştirerek ve özel mülkiyet tarım mülklerimizi kamulaştırarak cevaplarını verdi. Açtığımız iptal davalarından Samsun 2. ve 3. İdare Mahkemeleri keşiflerini yaptılar. Bilirkişi Heyetlerinin, hakikate uygun olarak yüksek yüzdeli köyümüz lehine raporlar düzenlendiğinde adeta saldırıya uğradık. Muhtarımız ve İhtiyar Heyetimiz haksız ve hukuksuz olarak görevden alındılar. Köyümüze kamu görevlisi kayyum atadılar. Raporlarına göre yürütmeyi durdurma kararları vermeleri gereken mahkemeler çokça yaptığımız yürütmeyi durdurma taleplerimizi hep reddettiler” ifadelerini kullandı.

‘BAŞLADIK, BİTİRECEĞİZ’

“Başladık, bitireceğiz” diyen Eren, “Herkesçe kabul edilen OSB sürecinin hemen durdurulmasını, köy olma vasfımız için zorunlu olan meralarımızın kamulaştırılmasının kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

DESTEK ÇAĞRISI

Ekoloji Birliği adına yapılan açıklamada ise, “Halkı, köylüyü merkeze koymayan, bilimsel gerçeklikten kopuk,  bütün değerleri heba ederek sermayeye teslim olmuş politikalar Amasya, Taşova/Çambükü Köyü’nün tarım arazilerini yağmalamak istiyor. İstihdam kandırmacası ve kamu yararı bahanesiyle Çambükü köylüsünün tarım, hayvancılık işleri ellerinden alınmakta, geçimlikleri gasp edilmektedir. Halktan kopuk anlayışın aymazlığı köy mezarlığının dahi OSB ye tahsis edilmesine varmıştır. İş makineleri ile köylüye ait yaklaşık 2000 ağaç kesilmiş, tarladaki ürünleri dozerlerle sökülmüştür. Günlük hayatımızın tüm aşamalarında karşımıza çıkan yağmacı, gaspçı, yasa tanımaz tutum sergilemekten çekinmeyen sermaye, onu sahiplenen iktidar ve kolluk kuvvetlerini uyarıyor, sermayeden yana halka ve özellikle kadınlara karşı yürüttükleri şiddet, baskı ve göz altılarla yıldırma politikasını asla kabul etmiyor, en yüksek dereceden kınıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.