Öğrenciler, Burak Ercan’ın cinsel tacizini anlattı
  • Rojev
  • Kadın
  • Öğrenciler, Burak Ercan’ın cinsel tacizini anlattı

Öğrenciler, Burak Ercan’ın cinsel tacizini anlattı

Cizîr’de Merkez Anadolu Lisesi müdür yardımcısı Burak Ercan hakkında açılan ikinci davada dinlenen öğrenciler, cinsel tacize uğradıklarını belirterek, Ercan’dan şikayetçi olduklarını söyledi.

ABONE OL
Ocak 20, 2023 14:00
Öğrenciler, Burak Ercan’ın cinsel tacizini anlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ŞIRNEX – Cizîr’de Merkez Anadolu Lisesi müdür yardımcısı Burak Ercan hakkında açılan ikinci davada dinlenen öğrenciler, cinsel tacize uğradıklarını belirterek, Ercan’dan şikayetçi olduklarını söyledi. 
 
Şirnex’in Cizîr (Cizre) ilçesindeki Merkez Anadolu Lisesi’nde 43 öğrenciye cinsel tacizde bulunmaktan yargılandığı davada verilen 22 ay 15 gün hapis cezası İstinaf’ta onaylanan okulun müdür yardımcısı ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) İşyeri Temsilcisi Burak Ercan hakkında 5 öğrencinin daha şikayetiyle açılan ikinci bir dava ise yerel mahkemede sürüyor. “Cinsel taciz”, “Sarkıntılık yapmak suretiyle çocuğun cinsel istismarı” ve “Basit cinsel saldırı” suçlarından açılan davanın 3’üncü duruşması Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 
 
Duruşmaya, Şirnex Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonundan Aycan İrmez, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü avukatı, HDP Şirnex Milletvekili Nuran İmir ile sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. Sanık Burak Ercan ve avukatı Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılırken, mağdur iki öğrenci ve avukatları duruşmada hazır bulundu. 
 
Şirnex Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’nun katılım talebi mahkeme heyeti tarafından reddedildi. 
 
Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, ilk olarak mağdurlardan B.Y. dinlendi.  B.Y. daha önce verdiği ifadelerin doğru olduğunu belirterek, bir sonraki duruşmaya katılmak istemediğini beyan etti. 
 
‘ŞİKAYETÇİ OLDUM, NOTLARIMI DÜŞÜRDÜ’
 
Ardından dinlenen mağdur B.N.S., daha önce sistematik olarak Ercan’ın tacizine maruz kaldığını ifade ederek, bunu fark ettikten sonra ise şikayetçi olduğunu söyledi. B.N.S. “Daha önce verdiğim ifademde bahsetmiştim. Sanık benim İngilizce dil ve sınıf öğretmenimdi. Ben kimsenin baskısı sonucu kendisinden şikayetçi olmadım. Bana bir keresinde, ‘her zaman ki gibi çok güzelsin’ deyip saçlarımı okşadı. Daha sonrasında bana cinsel içerikli karikatürler göndermesi ve farklı şekilde yaklaşması beni kuşkulandırdı ve kendisinden şikayetçi oldum. Kendisinden şikayetçi olduktan sonra bütün notlarımı düşürdü. Kendisinden şikayetçiyim” dedi. 
 
Mağdurlar dinledikten sonra Aile ve Sosyal Politikalar avukatı, sanığın tutuklu yargılanmasını talep etti. 
 
SANAĞIN SAVUNMASI
 
SEGBİS ile duruşmaya katılan Burak Ercan ise, olayın kumpas olduğunu iddia ederek, mağdurların şikayetlerinin bir husumet sonrası gerçekleştirildiği ileri sürdü. 
 
TUTUKLAMA TALEBİNE RET
 
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, Ercan’ın tutuklanma yönündeki talepleri reddetti. Mahkeme, Ercan hakkında daha önce açılan ve 13 Ocak’ta İstinaf’ta onanan dava dosyasının incelenmesi ve bir tanığın daha dinlenmesi için duruşmayı 10 Mart’a erteledi. 
 
NE OLMUŞTU?
 
Şirnex’in Cizîr (Cizre) ilçesinde bulunan Merkez Anadolu Lisesi’nde Müdür Yardımcısı olan Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) İşyeri Temsilcisi Burak Ercan, 2018 yılında 48 öğrenciye cinsel tacizde bulundu. Şikayetler 2018 yılında yapılmasına rağmen Ercan, bu dönemde herhangi bir tedbir alınmadan 13 gün boyunca okula gidip, taciz ettiği öğrencilerle aynı ortamda bulunmaya devam etti. Olayın kamuoyuna yansımasıyla Ercan, kaymakamlık tarafından açığa alındı. Daha sonra Bakanlık Müfettişleri okula ulaşarak, resmi tahkikat başlattı. Süreç devam ederken, savcılığa yeni şikayet dilekçeleri de ulaştı. Birçok öğrenci, korktukları için sadece sözlü ifade verebileceklerini, savcılığa gidemeyeceklerini belirtirken, müfettişlerin raporlarında 40’ın üzerinde çocuğun fail tarafından tacize uğradıklarına dair beyanları yer aldı. Soruşturma dosyasına gizlilik kararı getirilirken, Ercan hakkında teftiş kurulu tarafından ihraç talep edildi. Fakat bu ceza, bürokratik kanallarla hafifletilerek “kademe durdurma” cezasına dönüştürüldü.
Çocukların şikayeti üzerine Ercan hakkında “Cinsel taciz” suçuyla önce Cizre Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Ardından mağdur avukatların itirazıyla dava Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı. 11 Mart 2022 tarihinde karara bağlanan davada, Ercan’ın tutuklanması yönündeki talepler reddedilerek, 22 ay 15 gün hapis cezası verildi. Ercan’ın avukatlarının itiraz ettiği dosya istinafa gönderildi. Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 7’nci Dairesi, Ercan’ın avukatlarının itirazını reddederek, yerel mahkemenin verdiği cezayı 13 Ocak’ta onadı.
 
İKİNCİ DAVA
 
Ercan’ın “cinsel taciz” suçundan yargılandığı davanın dosyası istinaftayken, bu kez aynı okuldan 5 öğrenci daha Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek, 2018-2019 yılları arasında Ercan’ın cinsel tacizine uğradıklarını belirtti. Öğrencilerin şikayetleri üzerine Ercan hakkında bu kez “Cinsel taciz”, “Sarkıntılık yapmak suretiyle çocuğun cinsel istismarı” ve “Basit cinsel saldırı” suçlarından yeni bir soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın tamamlanmasıyla hazırlanan iddianame, Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Ercan’ın yargılandığı ikinci davanın ilk duruşması 27 Ekim’de görüldü. 2 Aralık’ta görülen ikinci duruşmada mahkeme heyeti, sanığın tutuklanması yönündeki talepleri reddetti. 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.