DOLAR 18,6423 0.06%
EURO 19,2625 -0.03%
ALTIN 1.048,190,58
BITCOIN 3069271,41%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bedenini ateşe veren Brukanlı’nın elleri ve bir ayağı tutmuyor
  • Rojev
  • Güncel
  • Bedenini ateşe veren Brukanlı’nın elleri ve bir ayağı tutmuyor

Bedenini ateşe veren Brukanlı’nın elleri ve bir ayağı tutmuyor

Ereğli Cezaevi’nde ağır tecride karşı bedenini ateşe veren Yakup Brukanlı’nın, elleri, kolları ve bir ayağı tutmamasına rağmen hastaneye götürülmeyerek, tekli hücrede tutulduğu belirtildi.

ABONE OL
Kasım 11, 2022 09:30
Bedenini ateşe veren Brukanlı’nın elleri ve bir ayağı tutmuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Ereğli Cezaevi’nde ağır tecride karşı bedenini ateşe veren Yakup Brukanlı’nın, elleri, kolları ve bir ayağı tutmamasına rağmen hastaneye götürülmeyerek, tekli hücrede tutulduğu belirtildi. 
 
Konya Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde artan hak ihlalleri ve ağır tecrit koşullarına karşı 40 tutuklunun 4 Ekim’de başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi devam ediyor. Açlık grevinde olan tutuklulardan Rojhilatlı Yakup Brukanlı, ağır tecrit koşullarına karşı 28 Ekim’de bedenini ateşe verdi.
 
2 AYDIR TEKLİ HÜCREDE TUTULUYORLAR 
 
Aynı cezaevinde tutuklu bulunan Mehmet İşiktaş, ailesiyle yaptığı açık görüşte iki ayı aşkın bir süredir açlık grevinde olduklarını belirterek, taleplerinin karşılanmadığını söyledi. İşiktaş, cezaevi idaresinin taleplerini görmezden geldiğini ifade ederek, 23 Ağustos’tan bu yana tekli hücrelerde tutuldukları bilgisini paylaştı. 
 
BRUKANLI HASTANEYE GÖTÜRÜLMÜYOR
 
İşiktaş, ağır tecride karşı bedenini ateşe veren Brukanlı ile ilgili de şu bilgileri paylaştı. “Bu hak ihlallere karşı bedenini ateşe veren Yakup Brukanlı arkadaşımızın iki dereceden yanıkları var ve kolları, elleri ve bir ayağı tutmuyor. Hala hücrede tutuluyor, enfeksiyon kapma riski var. Yakup hastaneye gitmek istemesine rağmen götürülmüyor.”
 
40 tutukluyla birlikte açlık grevinde olduklarını belirten İşiktaş, “Cezaevi yetkilileri hiç bir talebimize cevap vermiyor. Açlık grevine devam edeceğiz ve taleplerimiz yerine getirilmesi için sonuna kadar direneceğiz” şeklinde konuştu. 
 
İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI
 
İşiktaş, taleplerinin Yakup Brukanlı’nın bir an önce hastanede tedavi edilmesi, tutuklularla aynı koğuşlara alınmaları, havalandırma saatlerinin arttırılması, ağır adli tutuklularla aynı yerde tutulmamaları ve yapılan kötü muamelelerin sonlandırılması olduğunu söyledi ve insan hakları örgütlerine cezaevini ziyaret etme çağrısında bulundu.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.