DOLAR 18,4376 -0.01%
EURO 17,8730 0.01%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348605-1,10%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ücretli izne çıkarılan işçiye maaşı verilmiyor
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Ücretli izne çıkarılan işçiye maaşı verilmiyor

Ücretli izne çıkarılan işçiye maaşı verilmiyor

Akkuyu Nükleer Santrali'nde ücretli izne çıkarılmasına rağmen maaşının verilmediğini aktaran bir işçi, "Elimizde olanı yedik, ne yapacağımızı bilmiyoruz" dedi.

ABONE OL
Eylül 16, 2022 06:40
Ücretli izne çıkarılan işçiye maaşı verilmiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MERSİN – Akkuyu Nükleer Santrali’nde ücretli izne çıkarılmasına rağmen maaşının verilmediğini aktaran bir işçi, “Elimizde olanı yedik, ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.  
 
Mersin’de 2010 yılında inşasına başlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde Rusya tarafı, Türkiye’den IC İçtaş İnşaat A.Ş. ile mühendislik, satın alma ve inşaat sözleşmesini 26 Temmuz’da feshetti. Sözleşmenin feshine, IC İçtaş’ın “birden fazla sözleşme ihlali” yaptığı gerekçe gösterildi. Bu durumun projenin kalitesini ve zamanlamasını olumsuz etkilediği belirtildi. Sözleşmenin feshi sonrası 28 Temmuz’dan bu yana 7 bin civarında işçinin ücretli izne çıkarıldığı ve 500 ila 700 arasında işçinin işine son verildiği belirtiliyor. 
 
ÇOCUKLARI İŞSİZLİKTEN HABERSİZ 
 
Ücretli izne çıkarılmalarına rağmen ücretlerinin verilmediğini aktaran bir işçi, “28 Temmuz’da sürekli ‘ücretli izindesiniz’ dediler. O günden beri ‘sizi her an çağırabiliriz’ diyorlar. Sigortalıyız diye maaşlarımızın yatacağı ifade edildi. Fakat halen yatan bir ücret yok. Artık elimizde olanı da yedik, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bir iki güne yatırmamaları durumunda dava açmak zorunda kalacağım. Çocuklarım okula gidiyor, onlara harçlık veremiyorum. İşsiz olduğumu anlamasınlar diye sabah erkenden evden çıkıyorum” dedi. 
 
‘TÜM KARAR RUS ŞİRKETİNDE’
 
Şirket bünyesinde çalışan taşeron işçilerin işlerine son verildiğini aktaran işçi, “Öğrendiğimiz kadarıyla şirket, mahkeme aracılığıyla kendi atölyelerini mühürletti. Fakat çalışan işçi arkadaşlarımla görüştüğümde mühürlenen malzemelerin kullanıldığı aktarıyor. Orada hukuk işlemediği için bunu rahat yapabilirler. Çünkü orada bir denetim söz konusu değil. Rus şirketi ne yapmak istiyorsa onu yapar. Kimin çalışacağına, kimin işten çıkarılacağına onlar karar veriyor. Tüm karar Rus şirketinde” diye konuştu. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.