en iyi rulet siteleri
‘8 kişilik aileyiz, yarım kilo et alıp kokluyoruz’
  • Rojev
  • Ekonomi
  • ‘8 kişilik aileyiz, yarım kilo et alıp kokluyoruz’

‘8 kişilik aileyiz, yarım kilo et alıp kokluyoruz’

Hayat pahalılığının kendini gösterdiği Rıha sokaklarında yurttaşlar, her şeyin ateş pahası olduğunu belirterek, "Yarım kilo et alıp kokluyoruz. Etin tadı gelsin yetiyor" dedi.

ABONE OL
Kasım 16, 2022 06:40
‘8 kişilik aileyiz, yarım kilo et alıp kokluyoruz’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
RIHA – Hayat pahalılığının kendini gösterdiği Rıha sokaklarında yurttaşlar, her şeyin ateş pahası olduğunu belirterek, “Yarım kilo et alıp kokluyoruz. Etin tadı gelsin yetiyor” dedi.  
 
Ülkede ekonomik kriz, AKP’nin güvenlik politikaları nedeniyle her geçen gün artıyor. Yüksek zamlarla birlikte yurttaşların alım gücü düşerken, tüketici ve üreticiler, enflasyonun altında eziliyor. Sokaklarda mikrofon uzattığımız Rihalılar, ekonomik krizden çıkmanın AKP’yi iktidardan göndermekle mümkün olacağını söyledi. 
 
‘ETİ KOKLUYORUZ’
 
Peynir satarak geçimini sağlayan yurttaşlardan Kadir İnce (48), “Hayat süper, geçinebiliyoruz. Haftada 2 kilo et alıyoruz, baklava alıyoruz. Para çok kazanıyoruz” diyerek ekonominin geldiği noktaya kinayeli bir yaklaşımda bulundu. Son olarak 1 ay önce yarım kilo et alabildiğini belirten İnce, “8 kişilik aileyiz. Yarım kilo et alıp kokluyoruz. Etin tadı gelsin yetiyor. Kokluyoruz, bir daha dolaba bırakıyoruz” dedi. 
 
PEYNİR 8 AYDA 4 KATINA ÇIKTI
 
İktidarın “herkesin her şeyi alabildiği” söylemlerini hatırlattığımız İnce, “Ben alamıyorum. Alanlar nasıl alıyor hayret etmişim. Alanlara sorduğumda dedemden, babamdan kalmış diyorlar” dedi. Gösterdiği bir aracın aynasını dahi alamayacak durumda olduklarını belirten İnce, “Peyniri eskiden 15 TL’ye alıyorduk, 20 TL’ye satıyorduk. Şimdi 55 TL’den alıyorum. 60 TL’ye satıyorum. Son 8 ayda bu kadar artış oldu” dedi. 
 
GENÇLERE SANDIK ÇAĞRISI
 
Korktuğunu ifade ederek ismini vermeyen bir kadın, geçinemediklerini belirterek, şunları söyledi: “Neredeyse bizde mendil açıp dileneceğiz. Bir yıldır artık her şeyi taneyle alıyoruz. Bu kadar artışın, pahalılığın olma nedeni devlettir. Resmen bizi diri diri öldürecekler. Çaresi oy kullanımındadır. Gençler kafanızı kullanın, biz kullanmadık, siz kullanın.”  
 
‘GEÇİNEMİYORUZ’
 
Dört kişilik bir ailesi olan inşaat boyacısı İsmail Doğan (62), “Geçinemiyoruz. Bir torba şekeri 100 TL’ye alıyorduk, bir torba şeker oldu 500 TL. Mutfak tüpü oldu 300 TL. Her şey 3-4 katı oldu. Geçinmek zor. Bir kira  3-4 bin TL. Nasıl geçinelim” dedi. İnşaatta 200 TL yevmiye verildiğini belirten Doğan, “200 TL yevmiye ile ne alacaksın. Kriz var. Bunu kimse düzeltemez” diyerek umutsuzluğunu ifade etti.
 
SORUMLU İKTİDAR
 
İşsiz gençlerden Mehmet Bakır (24) ise, geçimin zor olduğunu söyledi. Bir genç olarak intihar etmeyi düşündüğünü belirten Bakır, “Ekonomi çok kötü. Urfa’da hiç iş yok” dedi. Alım gücünün olmadığını belirten Bakır, “Sigara paketini dahi babam veriyor. Bir paket alıyor o da onu yarı yarıya bölüşüyoruz” diye konuştu. Çözümü Avustralya gibi ülkelere gitmekte arayan Bakır, “İş için başvuruyoruz kimse bize dönmüyor. İşi bilmediğimiz için bize gel çalış diyenler ise 3 bin TL öneriyor. 3 bin TL ile ne alacağız, hiç birşey alamayız” dedi. Bu gidişatın müsebbibinin yönetenler ve iktidar olduğunu belirten Bakır, “Çözüm ülkeyi terk etmek. Bu ülkeden gittin mi çaredir” diye konuştu. 
 
‘PADİŞAHTA BU KADAR YETKİ YOK’
 
Mehmet Candoğdu adlı yurttaş, her şeyin bittiğini, ekonomi ve eğitim sisteminin çöktüğünü belirterek, geçinemediklerini ifade etti. Bir koli yumurta ücretinin dahi 2-3 katına çıktığını belirten Candoğdu, “Hayat pahalılığı had safhada. Ben şahsım olarak Tayyip Erdoğan’dan, kabinesinden memnun değilim. Geçen sene aylık mutfağı 500-600 TL’ye doldurabiliyordum. Şimdi ise 4 bin TL’ye doluyor. Her şey ateş pahası” diye konuştu. 
 
Bu artışların sebebinin hükümet ve hükümetin başındaki Erdoğan olduğunu söyleyen Candoğdu, “Gidecek ki bu sorun çözülecek. Bu kadar basit. Bir padişahta bile bu kadar yetki yok. Bir milletin kaderi adamın iki dudağının arasında, böyle bir şey yok. Bir vatandaş olarak bunu kabul etmiyorum. Yarın diğer gün kapıma gelirler cezaevi için. Ne olursa olsun bunu yayınlayın” dedi. 
 
‘AFRİKA ÜLKELERİNDEN DAHA KÖTÜ OLDUK’
 
Afrika ülkelerinde çalışıp yaşayan ve ailesini ziyarete geldiğini söyleyen Mizbah Unduç ise, “Ülkede yaşamıyorum ama yine burası çok pahalı. Bir döner aldık 38 TL. Bence çok yüksek” dedi. Kendisine bizi de “Afrika dahi olsa götür” diyenlerin sayısının arttığına dikkati çeken Unduç, “Benim çocuğum dahi gelmek istiyor. Orta Afrika’da çalışıyorum. Afrika olduğu halde Türkiye’den daha iyi bir ekonomi var. Orada 1,5 dolara 45 litre benzin alıyorsun. Durumumuz Afrika ülkelerinden dahi daha kötü oldu” dedi.  
 
MA / Müjdat Can – Ömer Akın
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.