en iyi rulet siteleri
Kadınlardan istismar protestosu: Aklatmayacağız
  • Rojev
  • Kadın
  • Kadınlardan istismar protestosu: Aklatmayacağız

Kadınlardan istismar protestosu: Aklatmayacağız

Çocuk istismarını protesto eden kadınlar, “Çocukları karanlığınıza teslim etmeyeceğiz. İstismarı aklatmayacağız” dedi.

ABONE OL
Aralık 12, 2022 17:00
Kadınlardan istismar protestosu: Aklatmayacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- Çocuk istismarını protesto eden kadınlar, “Çocukları karanlığınıza teslim etmeyeceğiz. İstismarı aklatmayacağız” dedi.

Tarikat ve cemaatlerde yaşanan çocuk istismarını protesto etmek amacıyla bir araya gelen İzmirli kadınlar, istismarı yapandan, istismarı önlemeyenden, istismara yasal yaptırım uygulamayandan da hesap soracağız dedi.

Tarikat ve cemaatlerde yaşanan çocuk istismarlarına yönelik tepkiler sürüyor. Bugün de alanlara çıkan kadınlar istismarı yaptıkları açıklamalarla protesto etti.

İzmir Kadın Platformu, çocuk istismarını protesto etmek amacıyla basın açıklaması yaptı. Konak İskelesi önünde yapılan açıklamada “Çocukları karanlığınıza teslim etmeyeceğiz. İstismarı aklatmayacağız” pankartı ile “Tarikatlar ve cemaatler kapatılsın”,” H.G.K  yalnız değilsin birlikte güçlüyüz” dövizleri taşındı. Kadınlar sık sık, “AKP elini çocuklardan çek” Savaşa değil çocuklara bütçe” “Çocuk çocuktur istismar suçtur” sloganları attı. Platform adına açıklamayı okuyan Sibel Örkmez, bugün yapılan çocuk istismarına ses çıkarılmazsa bu olayların son bulmayacağını söyledi.

 “Çocuk istismarı siyasetin konusu değildir” diyen Bakan Derya Yanık’a seslenen Örkmez, “İstismarı önleyen hiçbir adım atmamak siyasi değil midir? Mevcut yasaların uygulanmıyor olması siyasi değil midir?” diye sordu. Örkmez devamla, “Lanzarote Sözleşmesi yani çocukların cinsel suistimal ve cinsel istismara karşı korunmasına  ilişkin Avrupa konseyi sözleşmesinin uygulanmıyor olması siyasi değil midir? Devletin açması gereken yurtları açmayıp, Eğitim Bakanlığının cemaatler ve tarikatlara yaptığı anlaşmalar sonucu çocukların, gençlerin buralara mahkum edilmesi siyasi değil midir? Sizin atandığınız bakanlığın adı dahi siyasi değil midir? Elbette atanmış bakan da gayet iyi biliyor ki çocuk istismarı politiktir” ifadelerini kullandı.

‘SİSTEMDEN BEKLENTİMİZ YOK’

İktidar mekanizmalarının tacizci, istismarcı ve katillerle boy boy fotoğrafları olmasının tesadüf olmadığını söyleyen Örkmez,  bu yaşanan sistematik kötülükten adalet, iyilik veya hukuk beklentileri olmadığını belirtti. Örkmez, “Çocukları, kadınları, LGBTİ+’ları korumak için değil de suç işlemek için kullandıkları yetkileri bir bir ellerinden alacağız. İstismarı yapandan, istismarı önlemeyenden, istismara yasal yaptırım uygulamayandan da hesap soracağız. Kadınlar bugün yetkilerini çocuk istismarını, tecavüzü, tacizi ve şiddeti önlemek için kullanmayan hiç bir siyasiyi unutmayacak, bilesiniz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından kadınlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ı istifaya çağırdı.

SEMSÛR

Semsûr İl Kadın Platformu, çocuk istismarı ve tarikatlarda çocuk yaşlarda evliliklere ilişkin Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Semsûr Şube binasında açıklama yaptı. Açıklamanın yapıldığı salona “Koruma aklama yargıla”, “Çocuk istismarı insanlık suçudur” yazılı fotoğraflar asıldı.  Burada konuşan İl Kadın Temsilcisi Eylem Yıldırım, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı Onursal Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızının babası tarafından 6 yaşında evlendirildiğini ve çocukluğu boyunca istismara maruz bırakıldığını anlatarak şikayetçi olduğunu söyledi.

Bir kadının çocukluğu boyunca aile onayıyla istismara maruz bırakılmasının beyanlarının ardından, taciz, tecavüz ve katliamlarla anılan cemaatçi tarikat ve dini vakıfların bir kez daha bir çocuğun yıllarca istismara maruz kalmasına yol açtığını söyleyen Yıldırım, “Öte yandan söz konusu skandal neredeyse her gün bir yenisiyle karşılaştığımız kadına ve çocuğa yönelik şiddet ile istismarın korkunçluğunu gözler önüne sermektedir” dedi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.