DOLAR 18,6427 0.06%
EURO 19,2573 -0.07%
ALTIN 1.048,610,63
BITCOIN 3062141,27%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

10 KASIM 2022 GÜNDEMİ

10 KASIM 2022 GÜNDEMİ

10 KASIM 2022 GÜNDEMİ

ABONE OL
Kasım 10, 2022 06:00
10 KASIM 2022 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
* Kimyasal silah kullanımı hakkında söylem üretmeyen 6’lı Masa’nın savaş suçunun ortakları haline geldiğine belirten gazeteci yazar Veysi Sarısözen, HDP’den destek isteyenlerin “devleti savaş suçlarından arındırma” sözü vermediği sürece alaycı gülücüklerle karşılanacaklarını vurguladı.
 
* Amed’de tutuklanan 16 gazetecinin görüşçüleri, “sakıncalı” gerekçesiyle ziyaretçi listesinden çıkarıldı. Gazetecilerin avukatı Resul Temur, kararı “ikinci bir cezalandırma” olarak nitelendirdi.  
 
* TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve Özgür Basın emekçilerinin tutuklanmasına tepki gösteren İHD Eşbaşkanı Eren Keskin, bunun bir “intikam operasyonu” olduğunu söyledi.
 
* DAİŞ’in 2014 yılında Kobanê’ye başlattığı işgal saldırıları sırasında “Suruç’ta asker çaldı medya oynadı” başlıklı fotoğrafıyla asker ve medyanın mizansenini kamuoyuna yansıtan gazeteci Deniz Nazlım, aradan geçen 8 yıl sonra bu kez emniyetinin mizansenini boşa düşürdü.
 
* Biri diyalize bağlı diğeri ise yüzde 94 engelli olan Fırat ve Emrah Nebioğlu kardeşler, ayrı tutuldukları cezaevlerinde yaşam mücadelesi verirken, Fırat’a nakil için böbreğin birini vermek isteyen amca Emin Şahin, başvurdukları kurumlardan cevap alamadıklarını söyledi.
 
* Bu yıl Amed’de düzenlenecek Kadın Sığınakları ve Danışma/Dayanışma Merkezleri Kurultayı’na ilişkin konuşan Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, “Daha güçlü, aktif, harekete geçiren, öz savunmacı bir mücadele pratiği açığa çıkartacağız” dedi.
 
* Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “mesleki deneyim” adı altında sürdürülen uygulama nedeniyle öğrencilerin okuldan uzaklaştığını ve çocuk yaşta evlendirilenlerin sayısının arttığını belirtti.
 
* Wan’da yedi günde 4 kadının şüpheli şekilde yaşamını yitirmesine ilişkin konuşan Star Kadın Derneği’nden Rojbin Bor, “intihar” süsü verilen kadın katliamlarına dikkat çekerek, cinayetlerin aydınlatılmamasının iktidarın “kadın politikasının” sonucu olduğunu söyledi.  
 
* Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Dara Antik Kenti’ni betonlaşmaya açacak imar planına onay verdi. Karar ile tarihi kent çevresinde otel ve konut inşasına izin verilmiş oldu.
 
* Silopya’da 45 yıldır pamukla geçimlerini sağlayan Durak ailesi, bu yıl hem verimin düştüğünü hem de fabrikaların fiyat belirlememesi nedeniyle hasadını yaptıkları pamuğu satamadıklarını belirtti.  
 
* Türkiye, Paris İklim Anlaşması’nı yürürlüğe koyalı 1 yıl olmasına rağmen, anlaşmanın taahhütlerine uymak yerine, karbon yutak alanları olan ormanları yok etti.
 
* Colemêrg’de kömür fiyatı bin 500 TL’den 8 bin TL’ye, odun fiyatı ise bin 500 TL’den 4 bin 500 TL’ye çıktı. İş yapamamaktan şikayet eden esnaf, kepenk kapatmakla karşı karşıya.  
 
* Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi yerleşkesinde açılan özel bir kreşte görevli 8 öğretmenin MEB bünyesinde yer alan kadrolu öğretmenler olduğu ortaya çıktı.
 
* Cizîr Belediyesi kayyımlarının “prestij projesi” olarak belirlediği köprü yapım projesi bitmeden 4 kayyım değişirken, 3 defa ihale yapıldı. 2017’de yapılan ilk ihalede 25 milyon TL olan maliyet, bugün itibariyle 104 milyon TL oldu. 
 
* Şenyaşar ailesinin başlattığı Adalet Nöbeti, 612’nci gününde sürüyor.
 
* 10 Ekim-Der, DAİŞ’in canlı bomba saldırısında 104 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara Gar’ında katliamının 73’inci ayında anma etkinliği gerçekleştirecek. (10.04)
 
* Tutuklu yakınlarının başlattığı Adalet Nöbeti, Amed ve İzmir’de devam edecek. (11.00-15.00) CANLI
 
* Ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan hakkında açılan dava, Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (11.00-19.00)
 
* HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Mêrdîn’de temaslarda bulunacak. (13.30)
 
* KESK İstanbul Şubeler Platformu, Anayasa Mahkemesi önünde “meslek nöbeti” başlatan eğitim emekçilerine yönelik gerçekleşen polis şiddetine karşı Eğitim Sen 3 No’lu Şube’de basın toplantısı gerçekleştirecek. (14.30)
 
* Eğitim Sen, bir öğretmenin darp edilmesine ilişkin Cizre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklama yapacak.( 17.00)
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.