en iyi rulet siteleri
’14 Mayıs’ta iktidarı ve KHK rejimini ortadan kaldıracağız’
  • Rojev
  • Ekonomi
  • ’14 Mayıs’ta iktidarı ve KHK rejimini ortadan kaldıracağız’

’14 Mayıs’ta iktidarı ve KHK rejimini ortadan kaldıracağız’

KHK ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işe iade talebiyle düzenlediği oturma eyleminin 245'inci haftasında 14 Mayıs seçimlerine değinilerek, "Öfkemizle 14 Mayıs'ta sandığa giderek bu iktidarı ve KHK rejimini ortadan kaldıracağız" denildi.

ABONE OL
Mart 15, 2023 16:40
’14 Mayıs’ta iktidarı ve KHK rejimini ortadan kaldıracağız’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – KHK ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işe iade talebiyle düzenlediği oturma eyleminin 245’inci haftasında 14 Mayıs seçimlerine değinilerek, “Öfkemizle 14 Mayıs’ta sandığa giderek bu iktidarı ve KHK rejimini ortadan kaldıracağız” denildi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İzmir 2 Nolu Şube, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine iadesi talebiyle Karşıyaka Çarşıda düzenlediği oturma eylemine 245’inci haftasında devam etti. “Dayanışma; ezilenlerin inceligidir. Depremzedelerle dayanışma engellenemez” pankartı açılan açıklamada depremden etkilenen illerin yazılı olduğu dövizler taşındı. Açıklamada sık sık “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Susma haykır, yaşasın barış”, “Hak, hukuk, adalet” ve “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atıldı. Açıklamaya Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Barış Vakfı Başkanı Hakan Tahmaz, KESK bağlı sendikalar, kentte bulunan siyasi parti ve kurumların temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Açıklamada ilk olarak konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik deprem bölgelerinde yaşanan ihmaller, yetersizlikler ve eksikliklere değindi. Tek adam rejimini halka, haksız, hukuksuz uygulamalar dayattığını vurgulayan Bozgeyik, “Ofkemiz günden güne artıyor. Baskılarla, tutuklamalara karşı karşıya kaldığımız için öfkemız artıyor. Ülkenin tarım arazileri imara açılırken, yüzbinlerce orman arazisi yok olurken, iklim krizine neden olan iktidar nedeniyle öfkemiz büyüyor. Türkiye halklarının, birleşerek büyüyen öfkemizle beraber iktidardan  hesap sormanın zamanı geldi. Bu iktidar almadığı tedbirlerle, deprem bölgesine gitmek isteyenleri engelleyerek ölümlere neden oldu. Öfkemizle 14 Mayıs’ta sandığa giderek bu iktidarı, iktidardan uzaklaştırmacağız ve bize dayatmış oldukları KHK rejimi ortadan kaldıracağız” diye konuştu.

‘HALKLAR KAZANACAK’

Ardından konuşan Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Veysel Beyazadam ise direnmeyi bırakmadıklarını vurguladı. Karda, yağmurda alana çıktıklarını belirten Beyazadam, “KHK’lılar bizim onurumuzdur. Barış akademisyenleri görevlerine iade edilsen de bizim için yeterli değildir. Ülkenin normalleşmesi gerekiyorsa KHK’ların ortadan kalkması gerekiyor. Yine deprem iktidarın kirli ellerini yoksul halkaların suratına çarptı ve onları yalnız bıraktı. Ancak KESK bölgede 13 ayrı noktada dayanışmayı büyüttü. İktidarın kamu kaynaklarını halklar için harcaması gerekirken yandaşa peşkeş çekilmesi yıkımın nedenidir. Birbirimizin elini de suçluların peşini de bırakmayacağız. Eninde sonunda halklar kazanacak” ifadelerini kullandı.

Beyazadam ayrıca yurttaşları, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin depremin 40’ıncı günü dolayısıyla yarın saat 20.00’da Gündoğdu Meydanı’nda yapacağı basın açıklamasına davet etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.