Yunanistan’ın Türkiye’ye teslim ettiği Demir tutuklandı
  • Rojev
  • Güncel
  • Yunanistan’ın Türkiye’ye teslim ettiği Demir tutuklandı

Yunanistan’ın Türkiye’ye teslim ettiği Demir tutuklandı

Hakkında verilen hapis cezası nedeniyle Yunanistan’a geçen HDP eski yöneticisi Mehmet Seyit Demir, Türkiye’ye teslim edildikten sonra tutuklandı.

ABONE OL
Ocak 24, 2023 13:30
Yunanistan’ın Türkiye’ye teslim ettiği Demir tutuklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Hakkında verilen hapis cezası nedeniyle Yunanistan’a geçen HDP eski yöneticisi Mehmet Seyit Demir, Türkiye’ye teslim edildikten sonra tutuklandı.  
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Örgütü eski yöneticisi Mehmet Sayit Demir, Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde Şubat 2021’de karara bağlanan dava duruşmasında “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla 6 yıl 8 ay ceza verildikten sonra ailesiyle 23 Ocak’ta Yunanistan’a geçti. Ancak Yunanistan’da gözaltına alınan Demir ailesi, Türkiye’ye teslim edildi. 
 
Yunan polisi tarafından teslim edildikten sonra gözaltına alınan Mehmet Sayit Demir ve annesi Feride Demir hakkında işlem yapıldı. Feride Demir serbest bırakılırken, Seyit Demir ise hakkında süren yurt dışına çıkış yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandığı Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Tutuklanan Demir, Edirne F Tipi Cezaevi’ne gönderildi. 
 
‘OLACAKLARDAN YUNANİSTAN SORUMLU’
 
Demir’in Almanya’da mülteci olan oğlu Azad Demir’e telefonla ulaştık. Demir, şunları belirtti: “Ailemi alıkoyan Yunan polisi daha sonra onları askerlere teslim ediyor. Yunan askerleri ise tüm uğraşlara rağmen onları insan kaçakçısı çetelere teslim ediyor. Bu çeteler annem ve babamı darp edip, üzerlerindeki değerli eşyaları zorla alıkoyduktan sonra Türk askerlerine teslim ediyor.”  
 
Azad Demir, ailesinin bu süreçten önce kendisine gönderdiği videoda, “Şu an Yunanistan sınırları içerisindeyiz. Başımıza gelebilecek herhangi bir şeyden Yunanistan devleti sorumludur” dediklerini aktardı. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.