en iyi rulet siteleri
Yeşil Sol Parti Amed ve Sêrt’te gazetecilerle bir araya geldi
  • Rojev
  • Güncel
  • Yeşil Sol Parti Amed ve Sêrt’te gazetecilerle bir araya geldi

Yeşil Sol Parti Amed ve Sêrt’te gazetecilerle bir araya geldi

Yeşil Sol Parti, Amed merkezli operasyonda gözaltına alınan gazetecilere dikkat çekmek için Amed ve Sêrt’te basın çalışanlarıyla bir araya geldi.

ABONE OL
Nisan 27, 2023 11:30
Yeşil Sol Parti Amed ve Sêrt’te gazetecilerle bir araya geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED/ SÊRT – Yeşil Sol Parti, Amed merkezli operasyonda gözaltına alınan gazetecilere dikkat çekmek için Amed ve Sêrt’te basın çalışanlarıyla bir araya geldi. 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Amed İl Örgütü ve milletvekili adayları, Azad Barış, Sorgül Aytek Avşar, Yeşil Sol Parti Amed İl Eşsözcüsü Abbas Şahin ve Hakların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Eş Başkanı Gülistan Atasoy basın çalışanlarıyla bir araya geldi. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına çok sayıda ulusal ve yerel basın çalışanı katıldı. 
 
‘BASKI REJİMİNİN SONUNA GELDİK’
 
Toplantıda konuşan Yeşil Sol Parti İl Eşsözcüsü Abbas Şahin, “Bir ülkede basın özgürlüğü olmadan o ülkede demokrasi olmaz. İktidarın yürüttüğü ve herkesi bir birine benzetmeye çalıştığı anlayışının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu süreç içerisinde farklılıkları yok etmek için çok büyük baskılar uygulandı. Bu baskılardan en fazla basın etkiledi. Bu yüz yıllık baskı rejiminin artık sonuna geldiğini hissedebiliyoruz” dedi. 
 
İktidarın baskılarla yeni bir rejimi hayata geçirmeye çalıştığını belirten Şahin, “Bu rejim cumhurbaşkanlık hükumet sistemi. Demokratik olmayan yasama, yürütme ve yargının bir kişinin elinde toplandığı, bir süreç başladı. Bu rejime geçilmesinin tek sebebi, muhalif olanları, azınlıkları, farklı etnik kimliğe sahip kişileri susturmaktı. Bu süreçten sonra cezaevleri dolmaya başladı. AKP bölgeye ne zaman gelse hep cezaevlerinin müjdesini verdi. Bu ceza evlerine İlk olarak gazeteciler, düşünürler ve siyasetçiler girmeye başladı. Biz bir amaç için yola çıktık. Bizler demokratik bir cumhuriyetin kurulması için mücadele ediyoruz. Bu baskı rejiminin ortadan kaldırılması için çalışıyoruz” diye belirtti. 
 
‘AMED FAŞİZME TESLİM OLMAYCAK’
 
Türkiye’nin tarihi bir dönemden geçtiğini ifade eden HDP Amed İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy da, “Yüz yıllık inkârın temsili olmuş ve direniş simgesi olmuş bir kenttir burası. Bu tarihi seçimlerde Diyarbakır halkının verdiği mesaj çok önemli, bizler Yeşil Sol Parti, HDP ve Kürdi ittifaklar olarak bu tarihi süreci yakından takip ediyoruz. Diyarbakır’ı bütün anketlerde mutsuz bir kent olarak görünüyor, bu mutsuzluğun tek kaynağı iktidarın kendisidir. Amed halkı bu faşist iktidara asla teslim olmayacaktır. Tüm saldırı ve operasyonlara rağmen mücadelemizde asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. 
 
‘YOLUMUZDAN DÖNMEYECEĞİZ’
 
Amed milletvekili adayı Sorgül Aytek Avşar de, “Büyük bir baskıyla uyanıyoruz. Baskı ve zorbalık var üstümüzde. Mücadelemizi büyüteceğiz. Bugün dilimiz yasaklı ve baskı altında. Bu halkımızdan vazgeçmiyoruz. Kendi dilimiz için mücadele ediyoruz. İktidar bütün baskı politikasına karşı bir arada durmaya devam edeceğiz. Her alanda bize baskı uygulayabilirler ama biz kendi yolumdan asla vazgeçmeyeceğiz, mücadelemiz devam edecek” ifadelerini kullandı.  
 
‘AMED KAZANIRSA, TÜRKİYE KAZANIR’
 
Adaylardan Azad Barış ise, “İktidar en önemli alanlara müdahale ediyor. Sadece bize karşı bir operasyon değildir, demokrasi ve özgürlük adına bir operasyondur. Hiç kimsenin sesiz kalma durumu yoktur. Herkesin ses çıkarması gerekiyor. Bizler umutlu ve sevinçli bir atmosferinde seçim çalışması yürütmek istiyoruz. Basına yönelik baskılar kabul edilemez. Demokratik ve temel haklar açısından büyük bir sorun var. Bizim için demokrasi ve özgürlükler olmasa olmazımızdır. Buradayız demokrasi, özgürlük ve mücadele için buradayız. Burası kazanırsa Türkiye kazanacak” şeklinde konuştu. 
 
SÊRT 
 
Yeşil Sol Parti Sêrt İl Örgütü, milletvekili adaylarının katılımıyla yerel basın ile bir araya geldi. Yerel medya kurumlarının katılımıyla gerçekleşen toplantıya, Yeşil Sol Parti İl Eşsözcüsü Eşref Tekin, HDP İl Eşbaşkanı Hatice Tay, yerine kayyım atanan Belediye Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, milletvekili adayları Tuncer Bakırhan, Sabahat Erdoğan Sarıtaş ve Abdullah Çetin katıldı.
 
Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik sorunlara değinen Bakırhan, “Memleket ekonomik olarak,  demokrasi olarak iyi yönetilmiyor. İnsanlar kaygılı, korku içerisinde kapısının çalınıp çalınmayacağı kaygısıyla uyuyor. Toplum üzerinde oluşturulan bu psikolojik baskı, işkencelerin en büyüğü değil mi? Pervari’nin herhangi bir köyündeki vatandaşın dinlendiğini, izlendiğini düşünmesi bu devletin çok büyük bir ayıbıdır. Ya yandaş olacaksın, ya tek adam rejiminin taraftarı olacaksın, övgüler yağdıracaksın ya da düşmansın. Bu ülkenin iyi yönetilmesine ihtiyaç var. Bu ülkenin ekonomisinin adil ve eşit bir şekilde dağıtılmasına ihtiyaç var” diye konuştu.
 
Milletvekili adaylarından Abdullah Çetin de, “Yeşil Sol Parti sadece Sêrt’te değil, Türkiye’nin genelinde gençlere, kadınlara, ekolojistlere, feministlere ve toplumun bütün kesimlerine umut olmuş bir partidir. Sahada ve pratik çalışmalarımızda bu umudu görüyoruz” diye belirtti. 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.