en iyi rulet siteleri
Yeni Yaşam Kadın Eki’nin 52’nci sayısı çıktı
  • Rojev
  • Kadın
  • Yeni Yaşam Kadın Eki’nin 52’nci sayısı çıktı

Yeni Yaşam Kadın Eki’nin 52’nci sayısı çıktı

Yeni Yaşam Kadın Eki’nin 52’nci sayısı “Savaş, yoksulluk ve gericiliğe karşı isyandayız” kapağı ile okuyucuyla buluştu.

ABONE OL
Aralık 15, 2022 09:33
Yeni Yaşam Kadın Eki’nin 52’nci sayısı çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ  – Yeni Yaşam Kadın Eki’nin 52’nci sayısı “Savaş, yoksulluk ve gericiliğe karşı isyandayız” kapağı ile okuyucuyla buluştu.
 
Yeni Yaşam Kadın Eki’nin 52’nci sayısı raflardaki yerini aldı. 15 günde bir yayınlanan Kadın Ekin’in yeni sayısı bu kez bütçe ve asgari ücret tartışmaları ile İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nda yaşanan sistematik tecavüzle beraber tekrardan gündeme gelen çocuğa dönük cinsel saldırıya odaklanıyor. Bu sayıda Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Serpil Kemalbay’ın  “Bütçede kadının adı yok” yazısı ile Meclis’te tartışmaları devam eden bütçe görüşmelerine ve toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe için kadınların mücadelesi de yer alıyor. 
 
Yazar Nesli Şahiner’in ise “Her 4 kadından biri asgari ücrete dahi erişemiyor: Yalnız yaşamak artık bir lüks” başlıklı yazısı ise asgari ücret tartışmalarına ve ekonomik kriz ile birlikte artan kadın yoksulluğuna değiniyor.
 
SAYININ ODAKLARI
 
Yine Ece Kocabıçak’ın “Sosyal Haklar için Kadın Platformu’ndan günümüze sosyal politika” başlıklı yazısı 2007-2008 yılları arasından Sosyal Haklar için Kadın Platformu’nun kadınların sosyal hakları için başlattığı kampanya kapsamında taleplerini bugünün koşulları ile güncelleyerek yorumluyor.
 
 Ayşe Düzkan ve Mehtap Filiz Sakık’ın kaleme aldığı yazılar da cemaat/tarikatlarla yeniden gündeme gelen çocuklara yönelik suçlara ve çocuk hakları konularına odaklanıyor.
 
 Rosebell Kagumire’ın kaleme aldığı Gözde Çağrı Özköse’nin çevirdiği “Mantıklı değil, kaçınılmaz değil: Kemer sıkma önlemleri cinsiyete dayalı ve eşitliği ulaşılmaz hale getiriyor” başlıklı makale de neo kolonyal sistemlerde kemer sıkma politikalarının kadınlara etkisini ele alıyor.
 
 Bu sayıda sağlık köşesinde ise Selma Güngör, ev emekçisi kadınların sıklıkla karşılaştığı diz kireçlenmesi hastalığını konu alıyor.
 
DİĞER BAŞLIKLAR 
 
*Bütçede kadının adı yok / Serpil Kemalbay
 
*Her 4 kadından biri asgari ücrete dahi erişemiyor: Yalnız yaşamak artık bir lüks / Nesli Şahiner
 
*Sosyal Haklar için Kadın Platformu’ndan günümüze sosyal politika / Ece Kocabıçak
 
*Mantıklı değil, kaçınılmaz değil: Kemer sıkma önlemleri cinsiyete dayalı ve eşitliği ulaşılmaz hale getiriyor / Rosebell Kagumire
 
*Çocukluk hakkı / Ayşe Düzkan
 
*Kadın mücadelesinin sınırlandırılmasının sistemsel araçları / Ezgi Sıla Demir
 
*Devlet babanın rızası ve bazı ‘münferit’ olaylar / Mehtap Filiz Sakık
 
*Biz burada devrim yapıyoruz / Oya Açan
 
*Diz kireçlenmesi / Gonartroz / Selma Güngör
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.