DOLAR 18,6445 0.04%
EURO 19,6240 0.55%
ALTIN 1.069,940,82
BITCOIN 314478-0,63%
Diyarbakır
10°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

‘Yargı bağımsızlığı için mücadele edeceğiz’
  • Rojev
  • Ekonomi
  • ‘Yargı bağımsızlığı için mücadele edeceğiz’

‘Yargı bağımsızlığı için mücadele edeceğiz’

Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Sarısu, yargı bağımsızlığı için mücadele edeceklerini söyledi.

ABONE OL
Kasım 11, 2022 12:00
‘Yargı bağımsızlığı için mücadele edeceğiz’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Sarısu, yargı bağımsızlığı için mücadele edeceklerini söyledi.
 
Yargıçlar Sendikası, kuruluşlarının 10’uncu yılı ve yargı bağımsızlığına ilişkin İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya İzmir Baro Başkanı Sefa Yılmaz, sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı. Açıklamada, “Yargı bağımsızlığı ver yargıç teminatı için varız”, “Üstünlerin hukuku değil. Hukukun üstünlüğü”, “Herkes için adalet” dövizleri taşınırken, basın açıklamasını Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Sarısu Pehlivan okudu.
 
Yargıçlar ve Savcılar olarak hukuk devleti, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve mesleki konularla ilgili sorunların çözümüne katkı sağlamak, örgütlü ile seslerini duyurabilmek için 10 yıl önce Yargıçlar Sendikası ile örgütlendiklerini söyleyen Pehlivan, örgütlü mücadele ile önemli bir süreci başlattıklarını belirtti. Pehlivan, “Örgütlü mücadelemiz bir yandan kazanımlar, bir yandan da ödenen bedel il bugüne kadar sürdü. Demokratik toplum olmanın hak ve özgürlükleri etkin bir biçimde kullanmanın gereği olarak örgütlenme, bu yolla baskı grubu olma son derece önemlidir. Yargıçlar sendikası’da aynı zamanda bir baskı grubu olarak kuruluş amacına uygun biçimde adımlarını bu güne dek kararlılıkla atmış ve atmaya devam etmektedir” dedi.
 
‘MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK’
 
Yargı bağımsızlığı ile ilgili sorunların her geçen gün artığına kaydeden Pehlivan, Yargıçlar Sendikası’nın her geçen gün her türlü baskı talimat ve etkinin uzağında olabilecek hak ve özgürlüklerin kullanılabilmesinin teminatı olacağını ifade etti. Pehlivan, “Yargıçlar Sendikası’nın tek gayesi hukukun adalete evrilmesinden ibaret bir yargı mekanizmasının tesisi için çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir. Bu anlamda hukukun üstünlüğünün sağlandığı, yargı bağımsızlığının ve yargıç güvencesinin tesis edildiği yargı örgütü içerisinde ki tüm sorunların giderilmesine dek yargıçlar sendikası olarak mücadelemiz devam edilecektir” diye konuştu.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.