en iyi rulet siteleri
Xalid: Şam ile anlaşma ülkeyi parçalamaya götürecek
  • Rojev
  • Güncel
  • Xalid: Şam ile anlaşma ülkeyi parçalamaya götürecek

Xalid: Şam ile anlaşma ülkeyi parçalamaya götürecek

Türkiye ve Şam hükümetinin yakınlaşmasının Suriye halklarının çıkarlarına karşı olduğunu belirten Özerk Yönetim Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Bêrîvan Xalid, olası bir anlaşmanın işgali meşrulaştırarak ülkeyi parçalamaya götüreceğini söyledi.

ABONE OL
Ocak 21, 2023 08:00
Xalid: Şam ile anlaşma ülkeyi parçalamaya götürecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Türkiye ve Şam hükümetinin yakınlaşmasının Suriye halklarının çıkarlarına karşı olduğunu belirten Özerk Yönetim Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Bêrîvan Xalid, olası bir anlaşmanın işgali meşrulaştırarak ülkeyi parçalamaya götüreceğini söyledi. 
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları devam ederken, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Bêrîvan Xalid, Türkiye ile Şam hükümetinin Rusya’nın arabuluculuğuyla yakınlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 
Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) konuşan Xalid, Türkiye ve rejim arasındaki yakınlaşmanın Suriye halklarının çıkarlarına karşı olduğunu belirterek, Suriye’de ulusal bir anlaşmaya ihtiyaç olduğunu söyledi. 
 
‘ANLAŞMA OLURSA İSTİKRAR ÇABALARI AZALACAK’
 
İki ülke arasındaki yakınlaşmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği gibi kolay bir şey olmadığını belirten Xalid, iki taraf arasında varılacak bir anlaşmasının etkilerine ve sonuçlarına dikkat çekti. Bêrîvan Xalid, “Yeni gelişmelerle yüz yüze kalacağız. Suriye’deki çatışma daha da karmaşıklaşacak, çözüm ve istikrar çabaları zayıflayacak, ülke parçalanmaya doğru gidecek, Türk işgali güçlenecek, Suriyelilerin kanı daha fazla dökülecek ve değişim umutları boşa çıkacaktır” diye konuştu.
 
‘ÇIKARLARINI ESAS ALIYORLAR’
 
Türkiye’nin çıkarları için karışıklığın yayılmasına destek verdiğini ifade eden Bêrîvan Xalid, Suriye halkının geleceğininŞam ve Türkiye’nin umurunda olmadığını söyledi. Xalid, “Çıkarlarını esas alıyorlar. Özellikle Erdoğan bu yılın ortalarında yapılacak seçimlere yaklaşıyor.  Şam ise hangi şekilde olursa olsun bölgesel ve uluslararası ilişkilerini düzeltmek istiyor” diye aktardı.
 
‘HALKI HESABA KATMAYAN BİR ANLAŞMA…’
 
Özerk Yönetim’in Suriye krizine yaklaşımının net olduğunu belirten Bêrîvan Xalid, şöyle devam etti: “Özerk Yönetim olarak, başta halkımız olmak üzeri Suriye halkının çıkarına karşı olan herhangi bir anlaşmaya karşıyız. Demokratik bir çözüm atmosferi bulmaya çalışıyoruz, ancak bazı taraflar Suriyeliler üzerinde pazarlık yapıyor. Bu durumu daha da karmaşık hale getirecek ve Suriye’yi parçalanmaya götürecek. Aynı zamanda Suriye halkının istek ve iradesinden uzak anlaşmalarla terör yeniden yaratılacaktır. Bölgelerimiz Suriye bölgeleridir ve Suriye’deki herhangi bir gelişmeden etkilenirler. Ama seçimlerimiz, halkımızın demokratik değişim hedeflerini gerçekleştirmek için direnmek ve kalmaktır.”
 
‘YENİ BİR ANLAŞMA İŞGALİ MEŞRULAŞTIRIR’
 
Şam ile Ankara arasındaki yakınlaşmasının başarılı olması durumunda Kuzey ve Doğu Suriye’nin doğrudan etkileneceğini söyleyen Xalid, “Tartışmalara göre, Adana Anlaşması ve buna benzer başka şeyler konuşuldu. Şam anlaşmayı kabul ederse, Suriye’deki Türk işgalini meşrulaştıracak ve yeniden işgalin önünü açacaktır” dedi.
 
YENİ BİR SALDIRI
 
Özerk Yönetim projesinin Türkiye’nin hedefinde olduğunu belirten Xalid, şöyle konuştu: “Erdoğan’ın bu süreçteki eğilimi taktiktir ve seçimler içindir. Şam ile bir anlaşmaya varılırsa, topraklarımıza yeni bir Türk saldırısını bekliyor olacağız.” 
 
ULUSL BİR ANLAŞMA
 
İki taraf arasındaki yakınlaşma yerine Suriye’nin kendi içinde ulusal bir anlaşmaya ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Bêrîvan Xalid, “Aynı zamanda Suriye halkının görüşlerini dikkate almadan, tehlikeli bir sürecin başlangıcı olacak ikili pazarlıkları hayata geçirme çabalarına karşı da uluslararası desteğe ve birliğe ihtiyaç var” diye belirtti.
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.