en iyi rulet siteleri
Wanlılar yağmur çamur demeden Newroz alanına akın ediyor
  • Rojev
  • Güncel
  • Wanlılar yağmur çamur demeden Newroz alanına akın ediyor

Wanlılar yağmur çamur demeden Newroz alanına akın ediyor

Wan’da yağışlı havaya rağmen binlerce kişi, kentin birçok noktasından tarihi kalenin eteklerinde bulunan Newroz Parkı’na doğru akın etmeye başladı.

ABONE OL
Mart 19, 2023 07:30
Wanlılar yağmur çamur demeden Newroz alanına akın ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
WAN – Wan’da yağışlı havaya rağmen binlerce kişi, kentin birçok noktasından tarihi kalenin eteklerinde bulunan Newroz Parkı’na doğru akın etmeye başladı. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad -TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Yeşil Sol Parti öncülüğünde bu yıl “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla gerçekleştirilen Newroz kutlamalarının adreslerinden biri olan Wan’da alana girişler başladı. Kentin birçok noktasından binlerce kişi, tarihi ve görkemli kutlamalarına tanıklık eden Wan Kalesi eteklerindeki Newroz Parkı’na akın etmeye başladı. Tuşba, Rêya Armuşê (İpekyolu) ve Artemêt (Edremit) ilçelerine bağlı mahallelerden yola çıkan yurttaşlar, yağışlı havaya rağmen Newroz alanına ulaşmaya çalışıyor.
 
‘BIJÎ SEROK APO’ 
 
Bazı yurttaşlar özel araçlarıyla, bazı yurttaşlar da şehir içi taşıma araçlarıyla Newroz alanına geliyor. Merkez ve kırsal mahallelerden gelen binler, 4 arama noktasından geçtikten sonra alana alınıyor. Kadın ve erkeklerin büyük bölümünün kiras-fîstan ile şal-şapik gibi yöresel kıyafetler giymesi dikkat çekti. 
 
Kitle, sık sık “Bijî serok Apo” sloganları atarken, yaşanan deprem nedeniyle davul-zurna ekipleri alana alınmadı. Ayrıca sahneden hareketli şarkılar ise çalınmıyor. 
 
YOĞUN PROGRAM
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün haykırılacağı Newroz’da, Mereş merkezli gerçekleşen depremde yaşamını yitiren on binlerce kişi anılacak. 
 
Newroz, Tertip Komitesi’nden Edibe Babur ve Sedat Düşünmez’in konuşmasıyla başlayacak. Sırasıyla HDP İl Eşbaşkanı Handan Karakoyun, MED TUHAD-FED yöneticisi Yusuf Çakas, HDP Wan Milletvekili Sezai Temelli, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Yeşiller Sol Partisi MYK üyesi Cahit Kırkızak, HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, ve DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz konuşacak. Aryen Kom, Koma Sorjiyan ve Bajar ise Newroz’da sahne alacak. 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.