en iyi rulet siteleri
Bankaların nakit avans sınırı 15 bin TL oldu
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Bankaların nakit avans sınırı 15 bin TL oldu

Bankaların nakit avans sınırı 15 bin TL oldu

Merkez Bankası’nın düzenlemesine göre nakit avans, kredili mevduat hesabı ve kartla yapılan kuyum harcamalarında 15 bin TL'ye kadar olan kısım, menkul kıymet yükümlülüğü kapsamına girmeyecek.

ABONE OL
Mayıs 18, 2023 14:00
Bankaların nakit avans sınırı 15 bin TL oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – Merkez Bankası’nın düzenlemesine göre nakit avans, kredili mevduat hesabı ve kartla yapılan kuyum harcamalarında 15 bin TL’ye kadar olan kısım, menkul kıymet yükümlülüğü kapsamına girmeyecek.

Merkez Bankası (MB) nakit avans ve kredili mevduat hesaplarında düzenlemeye gitti. Düzenlemenin detayları için de bankalara uygulama talimatı gönderdi.

NAKİT AVANS İÇİN SINIR 15 BİN TL

Buna göre, bankaların menkul kıymet tesisine tabi kredilerinin kapsamı değiştirilirken, menkul kıymet tesisi sınırlamasında 15 bin liranın üzeri dikkate alınacak. Böylece nakit avans, kredili mevduat hesabı ve kartla yapılan kuyum harcamalarında 15 bin TL’ye kadar olan kısım, menkul kıymet yükümlülüğü kapsamına girmeyecek.

Menkul kıymet tesisi bankaların kendi inisiyatifinde bulunurken, 15 bin liranın üzerindeki tutarlar, bankalara ek yükümlülük olmak kaydıyla kullandırılmaya devam edilebilecek.

NE OLMUŞTU?

Merkez Bankası kredi kartından nakit çekim ve kuyum harcamalarına menkul kıymet tesisi getirmesinin ardından bankacılık sektörü kredi kartından nakit çekim ve kredili mevduat harcamalarına sınır getirmişti.  Merkez Bankası menkul kıymet tesisine ilişkin uygulama talimatında hafta başında değişikliğe gitmişti. Buna göre, Müşteri bazında kredi kartı limiti belirli bir tutarın üzerinde olanlar için bireysel kredi kartlarıyla yapılan nakit çekimi ve kuyum harcamalarının kredi türüne göre yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olmasına karar verildiği belirtilmişti. Değişikliğin 16 Mayıs 2023 tarihinden itibaren yapılan kuyum harcamaları ve nakit çekimler için geçerli olacağı kaydedilmişti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.