en iyi rulet siteleri
Wan’da kız ve erkek öğrencilerin sınıfları ayrıldı
  • Rojev
  • Güncel
  • Wan’da kız ve erkek öğrencilerin sınıfları ayrıldı

Wan’da kız ve erkek öğrencilerin sınıfları ayrıldı

Eğitim Sen Wan Şubesi, kentteki 3 lisede kız ve erkek öğrencilerin farklı dersliklerde eğitim gördüğünü tespit etti.

ABONE OL
Ocak 11, 2023 13:00
Wan’da kız ve erkek öğrencilerin sınıfları ayrıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
WAN – Eğitim Sen Wan Şubesi, kentteki 3 lisede kız ve erkek öğrencilerin farklı dersliklerde eğitim gördüğünü tespit etti. 
 
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Wan Şubesi, kentteki Şehit Murat Demirci Anadolu İmam Hatip Lisesi, Van Merkez İmam Hatip Lisesi ve 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde kız ve erkek öğrencilerin ayrı dersliklerde eğitim gördüğünü tespit etmesi üzerine 19 Ekim 2022’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu. Eğitim Sen, başvurusunda konuya dair bilgi istedi. Müdürlük, “İlimizdeki müdürlüğümüze bağlı okullarda, Milli Eğitim Temel Kanununun 15’inci maddesindeki ‘Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitim türüne, imkan ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir’ hükmüne uygun eğitim öğretim uygulanmaktadır” yanıtı verdi. 
 
EĞİTİM SEN: UYGULAMA SUÇ 
 
Konuya dair görüştüğümüz Eğitim Sen Wan Şube Başkanı Murat Atabay, üyelerinden aldıkları bilgiler ve yaptıkları araştırmalar üzerinde 3 okulda tüm dersliklerde kadın ve erkek öğrencilerin ayrı eğitim gördüklerini öğrendiklerini aktardı. Buna karşı İl Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe yazdıklarını aktaran Atabay, uygulamanın sonlanmasını talep ettiklerini söyledi. Uygulamanın suç olduğunun altını çizen Atabay, “Belirtilen okullarda karma eğitime geçilmemesi aksi durumunda sorumlular hakkında gerekli hukuki sürecin işletileceğimizi kendilerini ilettik. Eğitim Sen’in temel ilkelerinden biri laiklik ilkesidir ve bu ilke doğrultusunda karma eğitimin görülmesi şart. Şimdi kanunda ‘eğitim türüne, imkan ve zorunluklarına göre bazı okullarda yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrenciler ayrılabilir’ deniliyor ama burada öyle bir durum yok. Bu okullar karma okullardır ve eğitim karma gerçekleştirilmesi gerekir. Bu uygulama bir an önce sonlandırılmalı” diye konuştu. 
 
İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilgili okullar ise, konuya dair sorularımızı yanıtsız bırakarak, bilgi veremeyeceklerini ileri sürdü. 
 
MA / Cengiz Özbasar
 
 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.