en iyi rulet siteleri
Êlih’ten yüzlerce gönüllü deprem bölgesinde çalışıyor
  • Rojev
  • Güncel
  • Êlih’ten yüzlerce gönüllü deprem bölgesinde çalışıyor

Êlih’ten yüzlerce gönüllü deprem bölgesinde çalışıyor

Êlih Emek ve Demokrasi Platformu, kente gelen yüzlerce depremzedeye dayanışma elini uzatırken, yüzlerce gönüllü de deprem bölgelerinden çalışma yürütüyor.

ABONE OL
Şubat 19, 2023 12:00
Êlih’ten yüzlerce gönüllü deprem bölgesinde çalışıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ÊLIH – Êlih Emek ve Demokrasi Platformu, kente gelen yüzlerce depremzedeye dayanışma elini uzatırken, yüzlerce gönüllü de deprem bölgelerinden çalışma yürütüyor. 
 
Êlih Emek ve Demokrasi Platformu, depremzedelere ilişkin yürütülen çalışmalara ilişkin Petrol-İş Sendikası’nın önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya platform bileşenleri katılırken, “Dayanışma ezilenlerin inceliğidir” pankartı açıldı. Açıklama yapan platform sözcüsü Deniz Topkan, ülke tarihimizin en büyük felaketlerinden birisi olarak kayıtlara geçen 6 Şubat Mereş depreminin aynı zamanda ülke tarihimizin en büyük toplumsal dayanışmasını da ortaya çıkardığını söyledi. Topkan, “İlk günden itibaren toplumun tüm kesimleri arama kurtarma faaliyetlerinden yardım toplama-dağıtma organizasyonlarına kadar her alanda sorumluluk alarak elinden gelen dayanışmayı göstermeye çalıştı ve çalışmaya devam ediyor. Geniş bir alanda, büyük bir yıkıma neden olan ve 15 milyonu aşkın nüfusu etkileyen böylesi bir felaketin yaralarını sarabilmek için bu dayanışmayı artırmamız ve sürekli hale getirmemiz gerektiği ortadadır. Bölgedeki enkazlarda arama kurtarma faaliyetleri devam ederken, depremzedelerin barınma-beslenme-ısınma gibi yaşamsal ihtiyaçları henüz tam olarak karşılanamamış durumdayken bölgedeki gönüllü yardım faaliyetlerini engellemeye yönelik müdahaleler kabul edilemez” dedi. 
 
SEFERBERLİK
 
Halkın yaralarını sarmak için deprem bölgesinde günlerdir çalışma yürüten gönüllü kurum, kuruluş ve yurttaşların faaliyetleri engellenmek yerine kolaylaştırılması ve yaygınlaşması gerektiğinin altını çizen Topkan, “Gerek bölgede yaşamını sürdürmeye devam eden, gerekse ülkenin farklı illerine gitmek zorunda kalan depremzedelerin hayatlarını kolaylaştırmak için daha fazla dayanışmaya ihtiyacımız olduğu gün gibi ortadadır. Siyasi iktidarı ortaya çıkan toplumsal seferberliği ve yardımlaşma duygusunu köreltecek adımlar atmaktan uzak durmaya, bölgedeki gönüllülerin çalışmalarını kolaylaştırmaya davet ediyoruz.  Batman emek ve demokrasi platformu bileşenleri olarak ilk andan itibaren ayağa kalkmış, hızla yardım toplamaya başlamış, kriz masalarıyla bu yardımları deprem bölgelerine göndermeye çalışmıştır. Evet elimizden geleni yapsak da yapamadıklarımızın acısı ve ıstırabını belki ömür boyu üzerimizde taşıyacağız” diye konuştu.  
 
900 KİŞİ HASTANELERE BAŞVURDU
 
Deprem bölgesinden kente gelen depremzedeler için kurdukları koordinasyon ile yardımcı olmaya çalıştıklarını sözlerine ekleyen Topkan, şöyle devam etti: “Deprem bölgelerinin ihtiyaçlarını tespit edip, göndermeye devam ettiğimiz bu süreçte bir taraftan da deprem bölgelerinden ilimize gelen misafirlerimizle ve yaralı olarak kentimizdeki hastanelere gelen kardeşlerimizle ilgilenme ve ihtiyaçlarını tespit etme ve gidermeye dönük yeni bir koordinasyon oluşturduk.  Barınma, gıda, giyim, ayakkabı, hijyen paketleri, temizlik malzemesi, çocuklara yönelik oyuncak ve ev eşyalarından oluşan Paketleri ailelerimize ulaştırdık. Bugüne kadar yaptığımız çalışma ile ilgili kısa bir paylaşım da bulunacak olursak ilimiz de ki kamu ve özel hastanelere başvuru sayısı tespit edebildiğimiz 900, halen hastanelerde yatarak tedavi alanların sayısı ise 43 kişi.
 
Bunun dışında bize ulaşan yüzlerce aile var onlara yardımcı oluyoruz. Bizlere ulaşan bu ailelerin tamamına hazırladığımız paketler ulaşmış olup, gelen talepler komisyonlarımızca tespit edilip, ulaştırılmaya devam ediyor.  İlk günden beri yüzlerce gönüllü üyemiz büyük bir özveri ile çalışmakta ve yaşanan bu acıda ortaklaşma için gayret göstermekteler. Bugüne kadar evlerinin kapısını açan, yardımlarıyla destek olan, petrol iş sendikasın da bu paketleri hazırlayan, ailelere ulaşması için araçlarıyla birlikte görev alan tüm arkadaşlara bir kez daha teşekkür ediyoruz.” 
 
KAÇAK YAPILAŞMA
 
Yaşanan depremin etkileri alınmayan önlemler, denetimsiz ve kaçak yapılaşma vb. birçok sebep nedeniyle yıkıcı olduğunu vurgulayan Topkan, şunları söyledi: “Rehabilitasyon ve inşa süreci de uzun sürecektir. O nedenle depremin ilk günlerinde yaşanan toplumsal duyarlılığın sönümlenmemesi için orta ve uzun vadeli planlamalara ihtiyaç olduğu açıktır. Batman Emek Ve Demokrasi Platformu olarak bizler de bu bilinçle bundan sonra ki süreci de üzerimize düşen sorumluluk bilinciyle devam ettireceğiz. Petrol iş sendikasın da devam ettireceğimiz bu dayanışma ya katkı sunmak isteyen, her bireye şimdiden teşekkür ediyoruz. Batmanlı hemşerilerimiz den giyim, gıda, hijyen paketleri ve yerleşen ailelerin ev eşyalarının karşılanmasın da katkılarını bekliyor, dayanışma ile bu süreci atlatacağımıza olan inancımızla herkesi dayanışmayı devam ettirmeye çağırıyoruz.” 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.