en iyi rulet siteleri
Valilik ve AFAD, deprem raporunu 2020’de hazırlamış: Önlem alınmamış!
  • Rojev
  • Güncel
  • Valilik ve AFAD, deprem raporunu 2020’de hazırlamış: Önlem alınmamış!

Valilik ve AFAD, deprem raporunu 2020’de hazırlamış: Önlem alınmamış!

Kahramanmaraş Valiliği ile AFAD tarafından, Mereş merkezli depremi öngören ve tüm ayrıntılarına yer verilen 2020 tarihli bir raporun hazırlandığı ortaya çıktı.

ABONE OL
Şubat 15, 2023 19:30
Valilik ve AFAD, deprem raporunu 2020’de hazırlamış: Önlem alınmamış!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- Kahramanmaraş Valiliği ile AFAD tarafından, Mereş merkezli depremi öngören ve tüm ayrıntılarına yer verilen 2020 tarihli bir raporun hazırlandığı ortaya çıktı.

Mereş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin 11 ilde yarattığı ağır yıkımın yaraları sarılmaya çalışılırken, depremi öngören ve tüm ayrıntılarının yer aldığı bir raporun hazırlandığı ortaya çıktı. Kahramanmaraş Valiliği ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından hazırlanan 2020 tarihli İl Afet Risk Azaltma Planı’nda, şehirde olası bir depremden, depremin büyüklüğüne ve nasıl bir yıkım olacağına ilişkin tüm ayrıntılara yer verildiği görülüyor.

Valilik ve AFAD’ın Mereş için hazırladığı raporda 7,5 büyüklüğünde bir depremin öngörüldüğü aktarılıyor ve hatta şiddet dağılım haritasının bile hazırlandığı görülüyor. Plandaki zarar görebilirlik analizinde, deprem senaryosu da oluşturuluyor. Mahalleler, semtler, binalar tespit ediliyor ve oluşacak hasarlar da ayrıntılarıyla kayda geçiriliyor. Söz konusu afet planında, alınması gereken önlemler de anlatılıyor.

Raporu sosyal medya hesabından paylaşan Gazeteci Mustafa Hoş, “Akıl alır gibi değil. Çıldırmamak zor. 2020 yılında Maraş valiliği ve AFAD ‘İl Afet Risk Azaltma Planı’ (İRAP) hazırlıyor. Depremin şiddetinden, nerede, nasıl yıkım olacağına kadar her şey belirlenmiş” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.