en iyi rulet siteleri
Kuzey ve Doğu Suriye’de 8 Mart’ın startı verildi
  • Rojev
  • Kadın
  • Kuzey ve Doğu Suriye’de 8 Mart’ın startı verildi

Kuzey ve Doğu Suriye’de 8 Mart’ın startı verildi

Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Örgütleri ve Hareketleri Ortak Eylem Platformu, 8 Mart’ın startını vererek, çok sayıda etkinlik gerçekleştirdi.

ABONE OL
Mart 1, 2023 17:33
Kuzey ve Doğu Suriye’de 8 Mart’ın startı verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Örgütleri ve Hareketleri Ortak Eylem Platformu, 8 Mart’ın startını vererek, çok sayıda etkinlik gerçekleştirdi.

Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Örgütleri ve Hareketleri Ortak Eylem Platformu, 8 Mart vesilesiyle yapılacak eylemler kapsamında Hesekê, Reqa, Minbic ve Dêrazor’da çok sayıda etkinlik gerçekleştirdi.

HESEKÊ

Kongra Star Koordinasyonu, Hesekê’nin Hol ilçesinde Demokratik Birlik Partisi (PYD) salonunda çok sayıda yurttaşın ve sivil kurum üyelerinin katılımıyla bir seminer düzenledi.Kongra Star Hol Koordinasyonu Üyesi Hîbe Ehmed Hesen, 8 Mart’ın nasıl Dünya Kadınlar Günü olduğuna dikkat çekerek, “1857’de ABD’nin New York kentindeki bir tekstil fabrikasında çalışan 40 bin kadın işçi, düşük maaşları ve uzun çalışma saatlerine karşı protesto gösterisi düzenledi” dedi.

Bu grevin o dönemde ülkede gerçekleşen en büyük protesto olduğunu hatırlatan Hesen, “Protesto bitmeden polis, fabrika yönetiminin de yardımıyla işçilere şiddetle saldırdı ve fabrikada büyük bir yangın çıktı. İşçiler, fabrikanın önündeki bariyerlerden dolayı kendilerini yangından kurtaramadı. Bunun sonucunda 129 kadın yaşamını yitirdi” bilgisini paylaştı.

Kuzey ve Doğu Suriye kadınlarının “Jin, Jiyan, Azadî” sloganını kendilerine esas aldıklarını belirten Hesen, 2023 yılının PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve kadın özgürlüğü için mücadele yılı olacağını belirtti.

REQA

Reqa Zenûbiya Kadın Topluluğu Ofisi, Dünya Kadınlar Günü’nün yaklaşması vesilesiyle şehrin girişlerine pankartlar asma kampanyası başlattı. Kampanyaya Suriye Kadın Meclisi üyeleri, Yeşil İdlib Meclisi, sivil ve askeri kurumların çok sayıda kadın ofisleri katıldı.

Pankartlarda Arapça, Kürtçe, İngilizce ve Süryanice “Jin, Jiyan, Azadî” sloganları yer aldı.

Reqa’nın batısındaki Firosiyê girişine, şehrin kuzeyindeki şeker fabrikasının girişine, şehrin güneyindeki köprüye ve şehrin doğusundaki Meşleb Mahallesi’ndeki girişe pankartlar asıldı.

DÊRAZOR

Dêrazor’da ise, Demokratik Sivil Meclisi Kadın Komitesi, 8 Mart’a ilişkin bir seminer düzenledi. Seminere sivil meclis, bölge ve askeri üyeler katıldı.

Seminer, Dêrazor’un Sebe Kîlo Bölgesi’ndeki Sivil Meclis salonunda gerçekleştirildi. Seminerde konuşan Dêrazor Yönetim Meclisi Eş Başkan Yardımcısı Şehnaz El Henef, bu tarihi günün tüm dünya kadınları için önemine dikkat çekti.

Kadınların Abdullah Öcalan sayesinde bu kazanımları elde ettiğini belirten El Henef, “Önder Öcalan kadınların güçlü olmasını ve güneş gibi olmasını istiyor, güç ve iradesi sahibi olmasını istiyor” diye konuştu.El Henef, haklarını elde etmeleri için kadınların mücadeleyi büyütmesi gerektiğini belirtti.

Seminer, 8 Mart ve kadın mücadelesini anlatan bir sinevizyonla sona erdi.

MINBIC

Minbic Zenûbiya Kadın Topluluğu Ofisi, temizlik kampanyası ve şehirdeki meydanları süsleyerek kampanya başlattı. Kampanyaya sivil toplum kurumlarının üyeleri, Kadın Askeri Meclisi, İç Güvenlik Güçleri-Kadın ve Minbic Halk Belediyesi katıldı.

Kampanya, şehrin merkezindeki Temizlik Emekçileri Kavşağı’ında başlayarak, şehrin batısındaki Sebe Behret Kavşağı, Kitaplar (Kutub) Kavşağı, şehrinden güneyindeki Şehitler Kavşağı ve son olarak şehrin doğusundaki Özgür Kadın Kavşağı’na kadar devam etti.Hamle, “Jin, Jiyan, Azadî” sloganıyla sona erdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.