DOLAR 18,5517 0.14%
EURO 18,1015 0.41%
ALTIN 983,95-0,34
BITCOIN 3606002,49%
Diyarbakır
32°

AÇIK

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Üniversite öğrencilerinden zam protestosu

Üniversite öğrencilerinden zam protestosu

Yıllık eğitim ve kantin ücretlerine yapılan zammı protesto eden İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri, krizin bedelini ödemek istemediklerini söyledi.

ABONE OL
Eylül 10, 2022 21:38
Üniversite öğrencilerinden zam protestosu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – Yıllık eğitim ve kantin ücretlerine yapılan zammı protesto eden İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri, krizin bedelini ödemek istemediklerini söyledi.  
 
İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri, eğitim ücretlerine gelen yüzde 80 oranında zamma karşı üniversitenin giriş kapısında açıklama yaptı. “Müşteri değil öğrenciyiz” ve “Zamlar geri alınsın” dövizlerinin taşındığı açıklamaya çok sayıda öğrenci katıldı. 
 
Öğrenciler adına yapılan açıklamada yeni zamlarla birlikte lisans bölümlerinde en az 43 bin lira, ön lisans bölümlerinde ise en az 18 bin liralık bir artış olduğu belirtildi. Yapılan bu artışın kabul edilemeyeceğini ifade eden öğrenciler, “Ekonomik krizi yaratan bizler değiliz bedelini de biz ödememeliyiz. Eğitim hakkımızın elimizden alınması anlamına gelen fahiş zamları reddediyoruz. Bütün çarkların sermaye için döndüğü ülkemizde devlet üniversitelerinde dahi okumak; ulaşım, beslenme, barınma, defter-kitap paralarıyla beraber düşünüldüğünde erişilemez noktaya gelmişken, okulumuzun yemekhanesine yapılan yüzde 100 zamla beraber bir öğle yemeği fiyatı 62 TL olmuş, döviz kuru üzerinden satışı yapılan hazırlık programı kitapları ise ilk seneden öğrencilerin belini büküyor” ifadeleri yer aldı. 
Zamların geri alınmasını talep eden öğrenciler, buna karşı seslerini yükseltmeye devam edeceklerini vurguladı. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.