DOLAR 18,6386 -0.01%
EURO 19,2572 0.01%
ALTIN 1.048,030,03
BITCOIN 3072931,61%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Eskişehir Cezaevi’ndeki hukuksuzlukların araştırılması talebi
  • Rojev
  • Politika
  • Eskişehir Cezaevi’ndeki hukuksuzlukların araştırılması talebi

Eskişehir Cezaevi’ndeki hukuksuzlukların araştırılması talebi

HDP Milletvekili Abdullah Koç, Eskişehir Cezaevi’ndeki tutuklular hakkında gerekçe sunulmadan verilen infaz yakma ile ağır hasta tutukluların tıp kuralları çerçevesinde yapılmayan hastane sevklerinin araştırılmasını talep etti.

ABONE OL
Kasım 11, 2022 09:00
Eskişehir Cezaevi’ndeki hukuksuzlukların araştırılması talebi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – HDP Milletvekili Abdullah Koç, Eskişehir Cezaevi’ndeki tutuklular hakkında gerekçe sunulmadan verilen infaz yakma ile ağır hasta tutukluların tıp kuralları çerçevesinde yapılmayan hastane sevklerinin araştırılmasını talep etti.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, Eskişehir H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki hukuksuz hastane sevklerine dair Meclis’e araştırma önergesi sundu.
 
TIP KURALLARINA UYGUN OLMAYAN HASTANE SEVKLERİ
 
Önergede, tutuklular Cihan Alkan, Mehmet Paksoy ve tutuklu Devrim Ayık ile Ağustos ve Ekim aylarında yapılan görüşmelerde; tutukluların en temel iki sorununun hukuka aykırı, keyfi ve gerekçesiz olarak olumsuz yönde verilen İdare Gözlem Kurulu kararlarıyla infaz yakmaları ve ağır hasta mahpuslar bulunmasına rağmen ulusal ve uluslararası tıp kuralları çerçevesinde yapılmayan hastane sevklerinin tespit edildiği belirtildi.
 
ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMASI TALEBİ
 
Muayene ve hastaneye götürülürken yapılan ağız içi ve ayakkabı aramaları şeklindeki kötü muamele nedeniyle hastaneye gitmeyi reddeden tutukluların, yaşadıkları sağlık sorunları ve diğer kötü muamelenin tespiti ve incelenmesi amacıyla Araştırma Komisyonu kurulması gerektiğini vurgulayan Koç, Meclis Araştırması açılmasını talep etti.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.