DOLAR 18,5754 -0.31%
EURO 18,4768 0.46%
ALTIN 1.028,170,30
BITCOIN 3789541,44%
Diyarbakır
26°

AÇIK

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Umut Gündüz’ün ailesi: Katillere işlenmeyen hukuk bize işliyor
  • Rojev
  • Güncel
  • Umut Gündüz’ün ailesi: Katillere işlenmeyen hukuk bize işliyor

Umut Gündüz’ün ailesi: Katillere işlenmeyen hukuk bize işliyor

Fail Çağdaş Şenyüz’e “katil” dediği için hakkında soruşturma açılan ve bugün ifade veren Gündüz ailesi, "Katillere işlemeyen hukuk bize işliyor" dedi.

ABONE OL
Eylül 15, 2022 14:00
Umut Gündüz’ün ailesi: Katillere işlenmeyen hukuk bize işliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Fail Çağdaş Şenyüz’e “katil” dediği için hakkında soruşturma açılan ve bugün ifade veren Gündüz ailesi, “katillere işlemeyen hukuk bize işliyor” dedi.
 
Ankara’da 15 Temmuz 2020 tarihinde alkollü sürücü Çağdaş Şenyüz’ün çarpmasıyla yaşamını yitiren bisiklet sporcusu Umut Gündüz’ün annesi Asuman Gündüz hakkında fail Çağdaş Şenyüz’e “katil” dediği için “hakaret” suçlamasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Daha öncesinde de Menderes Gündüz hakkında mahkemeye tehdit ve hakaret suçlamasıyla dava açılmıştı.
 
Bugün Ankara Emniyeti’ne ifade veren Asuman Gündüz ve eşi Menderes Gündüz, Evrensel İnsan Hakları Derneği’nde basın toplantısı düzenledi. İlk olarak söz alan Asuman Gündüz, soruşturma kapsamında dün ifade vermesi gerekirken, emniyetin kendisine olası bir toplanmaya karşı bugün ifadesinin alındığını söyledi.
 
‘KATİL KAHRAMAN GİBİ GETİRİLDİ’
 
Ardından söz alan Menderes Gündüz, her geçen gün iktidarın hem siyasi hem de hukuksuz insan hakları ihlallerinin devam ettiğini söyledi. Yürütülen mücadeleler üzerindeki baskının da ayın şekilde arttığını kaydeden Gündüz, “Duruşmada tanıklar, deliller adil bir şekilde değerlendirilmeyip, taleplerimiz dinlenilmeden reddedildi. Sanki Umut’u bilinçli, çevreci bir şekilde yetiştirerek biz suçlanan bir duruma düşürüldük. Anne mahkeme salonunda azarlanarak susturuldu, baba konuşturulmadı, taleplerimiz reddedilerek tutuksuz yargılanmaya karar verildi. Mahkeme salonlarına gelirken bizim kolluk kuvvetlerinden gördüğümüz baskı ve tehditler suçlu olan, katil Çağdaş’a uygulanmayarak mahkeme salonlarına bir kahraman gibi getirtildi, birileri tarafından korunarak, kollanarak sırtı sıvazlandı” dedi.
 
‘KATİLLERE CESARET VERİLİYOR’
 
Karar duruşmasında bir hukuk katliamının yaşandığına vurgu yapan Gündüz, şimdi ise katile işlenmeyen hukukun kendilerine günler içerisinde işlediğini ifade etti. Gündüz, “Mahkemeye karar bitiminde şunu söylemiştim; verdiğiniz kararlarla suç ve suçluları övüyorsunuz hem bu katil hem de katillere cesaret veriyorsunuz. Bu katil oğlumu sokakta bırakıp öldürdüğü gibi sizde verdiğiniz, hukuk katliamlarıyla bizleri öldürüyorsunuz. Onun elinde kan sizin de kaleminizde kan var. Bunun takipçisi olacağız şeklindeki konuşmam mahkeme heyetine tehdit ve hakaret olarak görülerek ivedilikle işlemeyen hukuk sistemi bizde birdenbire işlemeye başladı” diye belirtti. 
 
‘MÜCADELEYE ŞENYAŞAR AİLESİYLE BAŞLADIK’
 
Adalet için en başta kendileriyle aynı acıları paylaşan ailelerle dayanışma içerisinde olduklarına dikkat çeken Gündüz, acılarının benzerliğinden kaynaklı mücadelelerine Şenyaşar ailesi ile başladıklarına vurgu yaptı. Emine Şenyaşar’a da hakaretten dava açıldığını hatırlatan Gündüz, eşi Asuman Gündüze’de faile “katil” dediği için soruşturma başlatıldığını belirtti. Gündüz, şunları ekledi: “Bu cezasızlıklardan cesaret alan katiller, başka yöntemlerle ailelerin üzerine saldırıyorlar. Katillere işlemeyen hukuk katillerin talepleri doğrultusunda bizim üzerimize işliyor. Asuman, ifadeye çağrıldı. Biz ifademizi kolluk kuvvetine değil soruşturma makamına vermek istedik ama savcı kolluk kuvvetine verilmesinde ısrar etti.”
 
Gündüz, eşi Asuman Gündüz’ün bugün ifade vermeye gittiği sırada çok sayıda kolluk kuvveti eşliğinde ifade verdiğini aktardı.  
 
Ardından söz alan Evrensel İnsan Hakları Genel Başkanı Ali Haydar Çelebi ,“Bu dava adalet arayışımızda AKP politikasının kayırmacılık, ötekileştirme, ayrımcılık, hukuksuzluk politikasının siyasetine takılarak karar verilmiş ve bununla birlikte hükmedilmiştir. Burada adalet sanığı cezalandırmak yerine aileyi cezalandırmıştır ve AKP politikasının 21 yıllık ürününde geldiğimiz noktayı gösteriyor” ifadelerini kullandı.
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.