Birdal: Seçimde kazanan Kürtler ve müttefikleri olacak
  • Rojev
  • Güncel
  • Birdal: Seçimde kazanan Kürtler ve müttefikleri olacak

Birdal: Seçimde kazanan Kürtler ve müttefikleri olacak

İHD Onursal Başkanı Akın Birdal, ülkenin geçmiş ve geleceği üzerine konuştuğu söyleşide, yeni yüzyıl için geçmişle yüzleşme çağrısı yaptı. Birdal, yeni bir sistem için Emek ve Özgürlük İttifakı'nın önemine vurgu yaparak, "Kazanan Kürtler ve müttefikleri olacak" dedi.

ABONE OL
Ocak 18, 2023 14:30
Birdal: Seçimde kazanan Kürtler ve müttefikleri olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – İHD Onursal Başkanı Akın Birdal, ülkenin geçmiş ve geleceği üzerine konuştuğu söyleşide, yeni yüzyıl için geçmişle yüzleşme çağrısı yaptı. Birdal, yeni bir sistem için Emek ve Özgürlük İttifakı’nın önemine vurgu yaparak, “Kazanan Kürtler ve müttefikleri olacak” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Karşıyaka ilçe örgütü, İnsan Hakları Derneği (İHD) Onursal Başkanı Akın Birdal’ın katılımıyla “Savaşa ve şiddet politikalarına karşı onurlu bir barış ve demokrasi” başlığıyla HDP Karşıyaka ilçe örgütünde söyleşi gerçekleştirdi. Moderatörlüğünü HDP’li Eyüp Özdündar’ın yaptığı söyleşiye çok sayıda kişi dinleyici olarak katıldı.

YENİ YÜZYIL İÇİN YÜZLEŞME ÇAĞRISI

Ülkenin içinde bulunduğu koşulları anlatan Birdal, Türkiye’nin yüzyılının sorgulanması gerektiği üzerinde durdu. Geçmiş yüz yılın sorgulaması yapılmadan, yeni bir yüzyılın planlarının yapıldığına dikkati çeken Birdal, “Bu yüz yıllık cumhuriyet tarihi katliamlarla dolu. Bu sabıkalı tarih ile yüzleşmeyen Türkiye’nin yeni yüzyılda çok bir karşılığı olmaz. Tek devlet, tek ulus, tek bayrak, tek din anlayışının dışında kalan herkes yok sayılmış. İtthat terakkinin bu anlayışı günümüzde de sürüyor. Bu ideolojik anlayışı iktidarda tutabilmek için sürekli savaş politikaları esas alınmış. Şuan da iktidarları resmi programları buna göre şekillenmiş” dedi.

SİSTEM KRİZİ VE SONUÇLARI

Kürt sorunun çözümsüzlüğünün iktidarlar için savaş gerekçesi olduğunu kaydeden Birdal, “2023 yılı bütçesine 470 milyar savaş ödeneğine ayrıldı. Dünyanın ekonomik krizi her yeri etkiliyor. Şuan kapitalist sistem bir kriz içerisinde olduğu için savaşları tetikliyor. Ortadoğu’da bu savaş yaşanıyor. Yaşanan savaşlardan kaynaklı da mülteci krizi oluyor. Avrupa mültecilik hukukuna uymadığı için mülteciler Türkiye’de depolanıyor ve bu dünyaya karşı bir koz olarak kullanılıyor” ifadelerini kullandı.

BİRLEŞTİKLERİ YER: KÜRTLERE SAVAŞ

Türkiye’de Kürtlere yönelik savaşta iktidar ve muhalefetin tek seste birleştiğini dile getiren Birdal, “Zap ve Avaşin’e bombalarla saldırıldığında muhalefet partileri de destek verdi. Şimdi Rojava’ya saldırmak istiyor. ABD ve Rusya buna karşı gelince bu seferde Ege’ye yöneldi. Yani sürekli bir savaş politikası yürütülmeye çalışılıyor. Türkiye’nin temel sorunu savaş karşıtı olmamaktır. Mesele Kürt sorunu ve savaş olduğu zaman aydınlar sessiz kalıyor. Herkes AKP’nin dizayn ettiği noktaya geliyor. Seçim yaklaşıyor. Kimin hükümet olacağındansa, oluşacak rejim çok önemli. Bu seçimlerin savaş kaos ortamında değil de, barış ortamında gitmesi önem konusudur” diye belirtti.

‘KAZANAN KÜRTLER VE MÜTTEFİKLERİ OLACAK’

Savaş karşıtlığı gündemin başat noktası olması gerektiğini dile getiren Birdal, barış isteniyorsa korkusuz olunması gerektiğini vurguladı. Birdal, “Emek ve Özgürlük İttifakı bu konuda çok önemli. Toplumun bütün itiraz edenlerine ulaşırsa bu ön açıcı olur. HDP kilit rolde. Çok önemli tarihsel bir misyonunu büyük bedellerle elde etti. Cumhurbaşkanlığı’nı HDP belirleyecek. HDP, ‘kendi adayımızı çıkaracağız’ dediklerinde herkesin dengesi bozuldu. Bu seçimin kazananı Kürt halkı ve müttefikleri olacak” şeklinde aktardı.

BARIŞ HUKUKU

Birdal, barışın sağlanması için barış hukukunun oluşturulması gerektiğini ifade ederek, “Sadece ezilenler değil, onları ötekileştirilenlerin de barışa ihtiyacı doğmalıdır. Bu durum anayasal bir hukuka bağlanmalı. Barış, bütün farklı kimliklerin diliyle kültürleriyle tanındığı bir ortamda olur. Kürt halkı bu süreçte önemli işler yapıyor. Önemli olan barış yolunda kararlı olmaktır” diye konuştu.

Söyleşi soru-cevap şeklinde son buldu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.