Uluslararası heyetten Abdullah Öcalan’ın avukatlarına ziyaret
  • Rojev
  • Güncel
  • Uluslararası heyetten Abdullah Öcalan’ın avukatlarına ziyaret

Uluslararası heyetten Abdullah Öcalan’ın avukatlarına ziyaret

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit ve haber alınamama haline ilişkin 7 farklı ülkeden 36 kişilik Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon’da yer alan 12 kişi, Asrın Hukuk Bürosu avukatlarıyla bir araya geldi.

ABONE OL
Ocak 25, 2023 10:00
Uluslararası heyetten Abdullah Öcalan’ın avukatlarına ziyaret
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL- PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit ve haber alınamama haline ilişkin 7 farklı ülkeden 36 kişilik Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon’da yer alan 12 kişi, Asrın Hukuk Bürosu avukatlarıyla bir araya geldi.  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı bir araya gelen hukukçu, gazeteci ve akademisyenlerden oluşan ve 7 farklı ülkeden 36 kişilik Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon, Türkiye’ye geldi. İstanbul, Ankara ve Amed’te 25-28 Ocak arasında temaslarda bulunacak olan heyetten 12 kişi, İstanbul’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın  savunmanlığını yürüten Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının bürosunu ziyaret etti.  
 
Gelen heyeti avukatlar Raziye Öztürk, Cengiz Yürekli ve Rezan Sarıca karşıladı. 
 
BÜTÜN SÜREÇ MASADA OLACAK
 
2 saat sürecek toplantıda Asrın Hukuk Bürosu avukatları, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası komployla İmralı Cezaevi’ne getirilmesi sürecinde yaşananlar ve rolleri bulunanların yanı sıra İmralı’da 24 yıldır süren tecrit ve son olarak 22 aydır haber alınamamasına dair yaptıkları başvuru ve Türkiye’nin tutumu ile Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne (AB BK) bağlı Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) tespitleri ve son ziyaretine dair gelişmelere dair görüşlerini paylaşacak.
 
Basına kapalı devam eden toplantıda Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesi’nin Abdullah Öcalan’a dair verdiği geçici tedbir kararı ve başvurudaki gelişmeler de tartışılacak. 
 
Toplantının son bulması ardından ise heyetin, İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) ziyarette bulunması bekleniyor. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.