Tutukluya ağız içi arama ve kelepçeli muayene dayatması
  • Rojev
  • Güncel
  • Tutukluya ağız içi arama ve kelepçeli muayene dayatması

Tutukluya ağız içi arama ve kelepçeli muayene dayatması

Urfa 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklu Sinan Çelik, revire götürüldüklerinde kelepçeli muayene ve ağız içi aramaya tabi tutulduklarını söyledi.

ABONE OL
Ocak 18, 2023 13:00
Tutukluya ağız içi arama ve kelepçeli muayene dayatması
0

BEĞENDİM

ABONE OL
RIHA – Urfa 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklu Sinan Çelik, revire götürüldüklerinde kelepçeli muayene ve ağız içi aramaya tabi tutulduklarını söyledi. 
 
Urfa 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Sinan Çelik, telefon ile aradığı annesi Şöhret Çelik’e yaşadıkları hak ihlallerini anlattı. 2015’te “Örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılanan ve 13 yıl hapis cezası verilen Çelik, cezaevinde ciddi hak ihlallerinin yaşandığını aktararak, arkadaşlarıyla birlikte büyük sıkıntılar çektiklerini söyledi. 
 
GÖRÜŞ YASAĞI
 
Sürekli mide ve bağırsak ağrısı çektiğini annesine aktaran Çelik, hiçbir şekilde muayene edilmediklerini söyledi. Geçtiğimiz hafta revire götürüldüğünü aktaran Çelik, “Orada zorla ‘ağız içi araması yapacağız’ dediler. Bunu ve kelepçeli muayeneyi kabul etmeyince tedavi olmadan koğuşa geri getirildim” dedi. Çelik, gardiyanların “Bize bıçak çekti” iftirası ile kendisine görüş yasağı verildiğini de aktardı. 
 
‘TEDAVİ HAKKI SAĞLANSIN’
 
Oğlunun aktardıklarına dair konuşan anne Şöhret Çelik, oğlunun midesinden ve karnında rahatsız olduğunu söyleyerek “Oğlumu revire götürdüklerinde kelepçeli muayene ve ağız içi arama dayatmışlar. Bunları kabul etmediğinden dolayı muayene etmediler. Oğlumun midesi ve bağırsaklarındaki rahatsızlığı devam ediyor, tedavi hakkı engelleniyor. Bu hakkı bir an önce sağlansın” diye konuştu. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.