en iyi rulet siteleri
Uçar: Oyumuzu mücadelemizle yeşertiğimiz ağaca veriyoruz
  • Rojev
  • Güncel
  • Uçar: Oyumuzu mücadelemizle yeşertiğimiz ağaca veriyoruz

Uçar: Oyumuzu mücadelemizle yeşertiğimiz ağaca veriyoruz

Zeytinburnu ve Sultangazi ilçelerinde yapılan halk buluşmasında AKP-MHP'yi göndereceklerini belirten Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, "Oyumuzu mücadelemizle yeşerttiğimiz ağaca veriyoruz. Yeni Türkiye’nin anahtarı biziz" dedi.

ABONE OL
Mayıs 6, 2023 17:30
Uçar: Oyumuzu mücadelemizle yeşertiğimiz ağaca veriyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL-  Zeytinburnu ve Sultangazi ilçelerinde yapılan halk buluşmasında AKP-MHP’yi göndereceklerini belirten Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, “Oyumuzu mücadelemizle yeşerttiğimiz ağaca veriyoruz. Yeni Türkiye’nin anahtarı biziz” dedi. 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Zeytinburnu’nda bulunan Çırpıcı seçim bürosunda halk buluşması gerçekleştirdi. Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü ve İstanbul milletvekili adayı Çiğdem Kılıçgün Uçar’ın katılımıyla gerçekleşen buluşmaya Yeşil Sol Parti İstanbul İl Örgütü Eş Sözcüleri ve kentin milletvekilleri adayları ile çok sayıda kişi katıldı. 
 
Sık sık “Jin jiyan azadî” sloganlarının atıldığı buluşmaya saatler öncesinde seçim bürosu önünde bir araya gelen halk çalınan Kürtçe sitranlar eşliğinde halay çekti. Kadınların çoğunluğunu oluşturduğu buluşmada sık sık zılgıtlar çekildi. 
 
‘KÜRT HALKI ERDOĞAN’I GÖNDERECEK’
 
Buluşmada konuşan adaylardan Hasan Cemal, tarihi seçimde Erdoğan’ı göndereceklerini dile getirdi. Faşizme son vereceklerini belirten Cemal, “Meclis’e gidersem Kürtlerin mutluluğu için çalışacağım. Bu seçimde en çok gençlere ve kadınlara güveniyorum. Kürt kadınları ve gençleri Erdoğan’ı gönderecek” dedi.
 
‘TAYBET ANANIN ÇOCUKLARIYIZ’
 
Adaylardan Kamile Kandal da Yeşil Sol’un meydanlarda oluşturduğu coşkuya değindi. Saldırılara karşı direnen kadınların iktidarı göndereceğini ifade eden Kandal, “Genç başladık genç başaracağız. Gençlikle birlikte başaracağız. Biz insanlıkta, demokraside ısrar ettik bugünlere geldik daha da büyüyüp iktidara yürüyeceğiz. Biz kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ni kazandık ama kadın düşmanları kaldırdı biz getireceğiz, bu iktidarı alaşağı edeceğiz. Biz Deniz Poyraz’ın saçları, Barış Anneleri’nin tülbendi, Taybet Ana’nın çocuklarıyız o yüzden başaracağız” diye aktardı. 
 
‘KAYBEDECEKSİNİZ’
 
Buluşmada söz alan Yeşil Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar ise konuşmasına Deniz Gezmiş’leri anarak başladı. Uçar, “Seçim yakın geleceğimizin kimler tarafından yöneticiliğini belirleyecek. Geri adım atmayan kadınlar, gençler halk olarak bu iktidarı gönderiyoruz. Bu ülkede derinleşen krizin sebebi iktidar. Meclis’te merminin fiyatını söyleyerek savaş siyaseti yapanlar sizlersiniz ve kaybedeceksiniz. Avrupalarda mağaza kapatan sizsiniz kaybedeceksiniz. Anayasa kararına rağmen Cumartesi Anneleri’ni gözaltına alan sizsiniz bu yüzden kaybedeceksiniz. Kadın katliamlarının önünü açtığınız için kaybedeceksiniz. Halklara inançlara hakaret ettiğiniz için kaybedeceksiniz. Bu ülkede en büyük tehdit sizsiniz güle güle gideceksiniz” ifadelerini kullandı. 
 
‘ÇÖKTÜRMEK İSTEYENLER ÇÖKTÜ’
 
Uçar,3’üncü Yol’un büyütülmesi gerektiğini vurgulayarak devamında şunları söyledi: “7 Haziran’da tek başına iktidar olamayacağını gösterdik. Demokratik siyasetin ihtiyaç olduğunu gösterdik bundan dolayı önümüze set koydular. Başta Kürtler, kadınlar olmak üzere demokratik mücadele eden herkesi etkisiz kılmaya çalıştılar. Çöktürmek istedikleriniz sizi çöktürmeye geliyor. Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel ve binlerce arkadaşımız rehin alındı biz vazgeçmedik. Emek ve özgürlük ittifakı, Kürt ittifakı olarak sahada çok güçlüyüz. Müşahit olmamız gerekiyor. 7 Haziran’ı müşahit arkadaşlarımızla kazandık.  Parlamento için oyumuzu mücadelemizle yeşerttiğimiz ağaca, tek adam rejimini geriletmek için de Cumhurbaşkanlığı için Kılıçdaroğlu’na veriyoruz. Yeni yaşamı birlikte kurmaya geliyoruz. Buradayız kadınlarla, gençlerle birlikte değiştireceğiz.”
 
SULTANGAZİ
 
Yeşil Sol Parti, Sultangazi ilçesinde bulunan Gazi parkında halk buluşması gerçekleştirdi. Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar’ın katılımıyla gerçekleşen buluşmaya Yeşil Sol Parti İstanbul İl Örgütü Eşsözcüleri, Yeşil Sol Parti ikinci bölge milletvekilli adayları,  Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Örgütü Eşbaşkanı Ferhat Encü ve çok sayıda kişi katıldı. Sık sık zılgıt ve “Bijî Serok Apo” sloganlarının atıldığı buluşmada, kadınlar giydikleri ulusal kıyafetler ve boyunlarına taktığı yeşil, sarı, kırmızı renkli fularlarla renk kattı. 
 
‘BU ABLUKA DAĞITILACAK’
 
Buluşmada söz alan Yeşil Sol Parti milletvekili adayı Özgül Saki, iktidarının ülkeyi 22 yıldır nefret politikaları ile yönettiğine dikkat çekerek, “Kürdistan coğrafyasında ‘Jin Jiyan azadi’ diyenlerden biliyoruz bu abluka dağıtılacak, zafer bizim olacak. Tutuklama baskı her zaman vardı ama bizim coşkumuz iktidarı korkutuyor ki her gün gözaltılara  uyanıyoruz ama bunlar bizi yıldırmıyor. 15 Mayıs’ta cezaevindeki yoldaşlarımızı coşkuyla alacağız. Yarın kadın buluşması var heyecanımızı oraya taşımalıyız. Kadın düşmanlarını göndermenin gururuyla orada olacağız” dedi.
 
‘GENÇLERİN MÜŞAHİT OLMASI ÖNEMLİ’
 
Burada da kısa bir konuşma yapan Uçar, “Yeni Türkiye’nin anahtarı biziz. Bu saldırılar karşısında bir halk iradesi var. Genç arkadaşlarımızın müşahit olması çok önemli. Zafere sayılı günler kaldı. Erkek şiddet ile kaybettiğimiz Deniz Poyraz’a, Nagehan Akarsel’e sözümüz var erkek egemenliğini bitireceğiz. Bu seçimin sonucunu biz kadınlar belirleyeceğiz. Buradayız birlikte değiştireceğiz.”
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.