en iyi rulet siteleri
KCK ‘eylemsizlik’ sürecini sonlandırdı
  • Rojev
  • Güncel
  • KCK ‘eylemsizlik’ sürecini sonlandırdı

KCK ‘eylemsizlik’ sürecini sonlandırdı

KCK, Mereş merkezli depremlerden sonra ilan ettiği “eylemsizlik” kararını, devam eden saldırılar nedeniyle sonlandırdığını duyurdu.

ABONE OL
Mart 27, 2024 16:13
KCK ‘eylemsizlik’ sürecini sonlandırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – KCK, Mereş merkezli depremlerden sonra ilan ettiği “eylemsizlik” kararını, devam eden saldırılar nedeniyle sonlandırdığını duyurdu. 
 
KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, 6 Şubat’ta Mereş merkezli meydana gelen depremlerin ardından ilan edilen ve 14 Mayıs seçim sürecinde uzatılan “eylemsizlik” sürecine dair yeni bir açıklama yaptı. Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan açıklamada, 4 ayı aşkın bir süredir devam eden “eylemsizlik” sürecinde Türkiye’nin saldırılarının artarak sürdüğü ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin ağırlaştırıldığı kaydedildi. 
 
KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ
 
KCK, açıklamasında güçlerinin bu süreçte “kendini savunma dışında eylem yapmadığı” ve karara uyduklarına işaret etti. KCK açıklamasında, “Depremin ağır etkisi henüz sürüyorken Türkiye bir seçim sürecine girmiştir. Hem Kurdistan halkı hem de Türkiye toplumu tarafından önemli görülen bu seçimde faşist AKP-MHP iktidarının provokasyon yapma zeminini ortadan kaldırmak ve seçimin halklar ve demokratik güçler lehinde sonuçlanması açısından aldığımız eylemsizlik kararını seçimlerin bitimine kadar uzatma tutumuna girdik ve bu tutumumuzu kamuoyuyla paylaştık. Şüphesiz Hareket olarak Kürt sorununun demokratik siyasi çözümünü ve Türkiye’nin demokratikleşmesini savunuyor ve bunun mücadelesini veriyoruz. Bu bakımdan bu tutumumuz aynı zamanda siyasete ve siyasi sürece verilen bir destek olmuştur. Şüphesiz halkımız, yurtsever, demokratik dost Kürt örgütleri, birçok şahsiyet, Türkiye demokrasi güçleri, bölge ve uluslararası alandan birçok güç ve kurum ile demokratik kamuoyu aldığımız bu kararı olumlu görmüş ve desteklemiştir” denildi. 
 
‘SALDIRILAR ARTTI’ 
 
Açıklamada, “eylemsizlik” kararı sürecinde saldırıların sürdüğüne işaret edildi. Açıklamada, Federe Kurdistan Bölgesi’nin Zap, Avaşîn ve Metîna alanlarına dönük saldırılarda yasaklı silah kullanımının sürdüğüne işaret edilerek, “tasfiye ve soykırım konseptinin” devam ettiği kaydedildi. Açıklamada, son olarak Suleymaniye’de Hüseyin Arasan’ın katledilmesi hatırlatılarak, “Tüm bu sebeplerden dolayı aldığımız eylemsizlik kararını bugünden itibaren sonlandırdığımızı belirtiyoruz” denildi. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.