en iyi rulet siteleri
Güney Afrika’da ‘Öcalan’a Özgürlük’ konferansı düzenlenecek
  • Rojev
  • Dünya
  • Güney Afrika’da ‘Öcalan’a Özgürlük’ konferansı düzenlenecek

Güney Afrika’da ‘Öcalan’a Özgürlük’ konferansı düzenlenecek

Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’da 2 gün sürecek “Abdullah Öcalan’a özgürlük, barış ve istikrar” konulu konferans düzenlenecek.

ABONE OL
Şubat 27, 2023 20:00
Güney Afrika’da ‘Öcalan’a Özgürlük’ konferansı düzenlenecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’da 2 gün sürecek “Abdullah Öcalan’a özgürlük, barış ve istikrar” konulu konferans düzenlenecek.

“Abdullah Öcalan’a özgürlük, dünyada barış ve istikrar” konulu konferans yarın Güney Afrika’nın Cape Town kentinde başlıyor. İki gün (28 Şubat ve 1 Mart) boyunca devam edecek olan konferans, Kürt İnsan Hakları Çalışma Grubu tarafından “Suriye Önder Abdullah Öcalan’a Özgürlük Girişimi” işbirliğiyle düzenlenecek.

Güney Afrika’daki siyasi parti ve işçi sendikalarının temsilcileri, Abdullah Öcalan’ın avukatları Mazlum Dinç, Suriye Önder Abdullah Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nden bir heyet, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Demokratik Birlik Partisi temsilcileri (PYD) ve Kongra Star konferansa katılacak.

Konferansta Güney Afrika Ulusal Kongre Sözcüsü Cameron Dugmore, Güney Afrika Komünist Partisi Sözcüsü Sule Mbela, Cosatu Parti Sözcüsü Melvyn De Bruyne ve Güney Afrika Sendika Başkanı Barry Mitchell birer konuşma yapacak.

Konferansa ayrıca Yargıç Albie Zaks da katılacak ve Abdullah Öcalan’ın kaçırılmasının hukuki boyutu hakkında konuşacak. Yargıç Albie Zaks bir insan hakları aktivisti ve Güney Afrika’nın apartheid’a karşı mücadelesinde önde gelen bir isim. Zaks, Nelson Mandela tarafından ülkenin ilk anayasa mahkemesinde yargıç olarak görevlendirildi.

KONFERANSIN GÜNDEMİ

Konferansın ilk gününde şu konular tartışılacak:

“1-Demokratik ulus ve Önder Öcalan’a Güney Afrika partilerinin desteği.

2- Önder Öcalan’ın tutulduğu tek kişilik hücre, İmralı sistemi ve Güney Afrikalıların tek kişilik hücrelerde yaşadıkları.

3-Dünyadaki ve bölgedeki çatışmaların nedenleri, gücü, ulus-devlet sistemi ve Ortadoğu devletlerinin sorunları.

4- Halkların kurtuluş mücadelesi, özellikle Kürt halkının mücadelesi.”

5-Ortadoğu ve dünya için demokratik çözüm. Bununla bağlantılı olarak, kadınların özgürlük çabaları, siyasette kadın devrimi, model olarak Kuzey ve Doğu Suriye’de toplumun demokratikleşmesi, Arap ülkeleri, Türkiye ve Afrika’da kadın mücadelesi. Demokratik ulus, özyönetim ve ekonomik kalkınma, Kuzey ve Doğu Suriye deneyimi.

6- Ortadoğu’da ve dünyada devrim ihtiyacı. Ortadoğu’da gelinen nokta, demokratik konfederalizm, demokratik Suriye’nin tesisi, Önder Öcalan’ın ve Türk devleti cezaevlerindeki tüm siyasi tutsakların serbest bırakılmasının önemi ve demokrasiye giden yol haritası.

7-Kuzey ve Doğu Suriye, Kürdistan ve Güney Afrika’da Önder Öcalan’ın fiziki özgürlüğüne yönelik girişimler ve Önder Öcalan’ın avukatlarının bu konudaki çabaları.”

Konferansın ardından sonuç bildirgesi açıklanacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.