DOLAR 18,6609 0.06%
EURO 19,5920 0.39%
ALTIN 1.066,140,47
BITCOIN 314194-0,85%
Diyarbakır
10°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Tutuklunun mektubu: Arkadaşlarımız yerde yatıyor
  • Rojev
  • Güncel
  • Tutuklunun mektubu: Arkadaşlarımız yerde yatıyor

Tutuklunun mektubu: Arkadaşlarımız yerde yatıyor

Burhaniye Cezaevi’nde yaşadıkları hak ihlallerini kaleme alan Mehmet Salih Erol, 10 kişilik koğuşta 2 arkadaşlarının yerde uyumak zorunda kaldığını aktardı.

ABONE OL
Kasım 9, 2022 07:30
Tutuklunun mektubu: Arkadaşlarımız yerde yatıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Burhaniye Cezaevi’nde yaşadıkları hak ihlallerini kaleme alan Mehmet Salih Erol, 10 kişilik koğuşta 2 arkadaşlarının yerde uyumak zorunda kaldığını aktardı.  
 
Balıkesir’deki Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Mehmet Salih Erol, Görülmüştür Kolektifi Sözcüsü Adil Okay’a gönderdiği mektupla cezaevinde yaşanan hak ihlallerini anlattı. Haftada bir spor yapmak dışında hiçbir aktivitelerinin olmadığını belirten Erol, dışarıyla iletişimlerinin yok denecek kadar kısıtlı olduğunu söyledi. Telefonla görüş haklarının kısıtlandığını aktaran Erol, “Benim bulunduğum koğuşta 12 arkadaş kalıyoruz, koğuşun üst katında ranzaların çok olmasından kaynaklı adım dahi atamıyoruz. Dördü sonradan yerleştirilen toplam 10 ranza bulunuyor ve sayımız 12 olduğundan iki arkadaş yerde yatmak zorunda kalıyor” dedi. 
 
‘YANDAŞ MEDYA’ DIŞINDA YASAK
 
Kitap ve dergi konusunda da sıkıntılar yaşadıklarına dikkati çeken Erol, “Ders kitapları ve sözlükler de bu kotaya dahil olan kitaplar arasında. Dergiler, dış kantin üzerinden alınırsa verilmekte ve magazin dışında hiçbir kültürel ve sanatsal dergiye ulaşmamız imkansız. Dışarıdan gelen dergilerin bize ulaşması yasaklanmıştır” diye kaydetti. Erol, cezaevi tarafından “yandaş medya” dışındaki kanalların izlenmesinin engellendiğini söyledi. 
 
SAĞLIK İHTİYAÇLARI KARŞILANMIYOR
 
Erol, Temmuz ayında bir tutukluda kusma ve ishal belirtileri ortaya çıktığına işaret ederek, “Yapılan tedavide önce gıda zehirlenmesi dendi. Daha sonrasında ise grip ve bahar nezlesi olduğunu söylediler. Ondan sonra koğuşta bulunan tüm arkadaşlar olarak hastalandık. Günlerce hepimiz, ateşli titreme, mide bulantısı, kusma, kanlı ishal vb. gibi şikayetlerle karşı karşıya kaldık. Yazmış olduğumuz dilekçelere rağmen hiçbirimiz revire dahil çıkartılmadık. Korona testi istememize rağmen bu bile yapılmadı. Şuan hala bir çok arkadaşımız bu hastalıkları atlatmış değil. Ciğer, böbrek, mide, bağırsak sorunu ve hastalığı olan arkadaşlarımız var” dedi. 
 
KIRTAY’IN DURUMU
 
Aynı cezaevinde tutulduğu 73 yaşındaki Abdulhalim Kırtay’ın sağlık durumuna da değinen Erol, Kırtay’ın kalp, tansiyon, kalp sulandırıcı, mide koruyucu ve bağırsak haplarını kullandığını söyledi. Erol, “Adalet Bakanlığı’nın ‘hasta tutsaklar için düzenleme yapacağız’ aldatmacasına kanmadan harekete geçmek gerekiyor. Bunun yolu da daha gür bir sesle, daha güçlü bir şekilde hasta tutsakları sahiplenmek ve onlar için mücadele etmekten geçiyor” diye kaydetti.
 
EKONOMİK SORUNLAR
 
Cezaevinde yaşanan ekonomik sorunları da anlatan Erol, şunları belirtti: “Dışarıda bir ürüne zam geldiğinde sanki burada kantindeki ürünlerin iki katı zam yapılıyor. Uzun zamandır kendi imkanlarımızla bir su arıtma cihazı almak istiyoruz fakat bir türlü bu isteğimiz yerine getirilmiyor ve izin verilmiyor. Nedeni ise bizlere her hafta 500 liralık su satmak. Onlar açısından daha karlı. Bunlar saymış olduğum birkaç sorundan ibaret.”
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.