en iyi rulet siteleri
Tutuklu gazetecilerle görüşmeye polis engeli
  • Rojev
  • Güncel
  • Tutuklu gazetecilerle görüşmeye polis engeli

Tutuklu gazetecilerle görüşmeye polis engeli

Tutuklu gazetecilerin ziyaret için verdiği isimler, Ankara Emniyeti’nin görüşlerin “örgütsel nitelik” taşıyacağı iddiasıyla reddediliyor.

ABONE OL
Ocak 17, 2023 09:00
Tutuklu gazetecilerle görüşmeye polis engeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Tutuklu gazetecilerin ziyaret için verdiği isimler, Ankara Emniyeti’nin görüşlerin “örgütsel nitelik” taşıyacağı iddiasıyla reddediliyor. 
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 29 Ekim’de tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, muhabirler Berivan Altan, Ceylan Şahinli, Salman Güzelyüz, Emrullah Acar, Hakan Yalçın ve Deniz Nazlım ile JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer’in, ziyaret için dilekçeyle yaptığı başvurular reddediliyor. 
 
MA KRİMALİZE EDİLMEYE ÇALIŞILDI 
 
Ziyaret için yapılan başvuruların “sakıncalı” gerekçesiyle reddedilmesine karşı tutuklu gazetecilerin Ankara Batı İnfaz Hakimliği’ne yaptığı itirazlarda sonuçsuz kaldı. Ankara Emniyeti, MA muhabiri Ceylan Şahinli için görüş başvurusunda bulunan meslektaşı Yüsra Batıhan’ın Mezopotamya Ajansı’nda çalışmasını “sakıncalı” olarak gerekçe gösterdi.  
 
ANKARA EMNİYETİ’NDEN ‘KESİN KANAAT’ 
 
Ankara Emniyeti’nin İnfaz Hakimliği’ne gönderdiği araştırma tutanağında, şube müdürlükleri tarafından herhangi bir bilgi veya belgeye ulaşılmadığı belirtilmesine rağmen Batıhan’ın Mezopotamya Ajansı’nda çalışmasını gerekçe olarak gösterdi. Araştırma tutanağında şu ifadelere yer verildi: “İstihbarı kaydı bulunan şahısla yapılacak görüşmenin ‘örgütsel nitelik’ olabileceğinin değerlendirildiği, görüşme yapılıp yapılmayacağı hususun tarafınızca değerlendirilmesi gerektiği anlaşılmaktadır” denildi. 
 
GEREKÇE: HABER YAPMAK 
 
Öte yandan Sincan 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu İdare ve Gözlem Kurulu da, MA muhabiri Hakan Yalçın’ın ziyaret başvurusunun reddedilmesine, cezaevinde yaşanılan ihlallere dair yapılan haberleri gerekçe gösterdi. İdare ve Gözlem Kurulu, gerekçesinde şu ifadelere yer verdi: “Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlü bulunan şahıslarla ilgili haberler yaptığı, ‘örgüte’ müzahir kitlelere yönelik ajitasyon, propaganda malzemesi olarak servis edilmesinde rol oynadığı şeklinde bilgilerin elde ettiği anlaşılmıştır.”
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.