en iyi rulet siteleri
Türkiye’de 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü: 11 ayda 34 tutuklama
  • Rojev
  • Güncel
  • Türkiye’de 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü: 11 ayda 34 tutuklama

Türkiye’de 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü: 11 ayda 34 tutuklama

Amed ve Ankara merkezli Özgür Basın çalışanlarına yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında 11 ay içerisinde 34 gazeteci tutuklandı.

ABONE OL
Mayıs 3, 2023 08:00
Türkiye’de 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü: 11 ayda 34 tutuklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Amed ve Ankara merkezli Özgür Basın çalışanlarına yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında 11 ay içerisinde 34 gazeteci tutuklandı. 
 
Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerine sayılı günler kalırken gazeteciler, hukukçular, siyasetçiler ve sendika üyelerine yönelik gözaltı ve tutuklamalar arttı. En son Amed ve Ankara merkezli yapılan gözaltı operasyonlarında yüzlerce kişi gözaltına alınırken, bunlardan birçoğu gizli ve açık tanık ifadeleri üzerinden tutuklandı. Son tutuklamalarla birlikte 11 ay içerisinde tutuklanan gazetecilerin sayısı 34’te çıktı.  
 
16 TUTUKLAMA 
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Özgür Basın çalışanlarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 8 Haziran 2022’de JINNEWS ile Pel, Piya ve Ari prodüksiyon şirketlerine baskın düzenlendi. Baskınlarda ajans ve yapım şirketlerindeki tüm dijital malzemelere el konuldu. Yapım şirketlerinin yanı sıra buralarda çalışan gazetecilerin evlerine baskın düzenlendi. 
  
Baskınlarda Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, JINNEWS editörü Gülşen Koçuk, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç, gazeteciler Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Esmer Tunç, Neşe Toprak, Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Güler, Mehmet Şahin, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Remziye Temel, Mehmet Yalçın, Abdurrahman Öncü, Lezgin Akdeniz, Kadir Bayram ile yurttaşlar Feynaz Koçuk ve İhsan Ergülen gözaltına alındı.  
 
16 Haziran’da mahkemeye çıkarılan Gülşen Koçuk, Esmer Tunç, Mehmet Yalçın, Kadir Bayram, Feynaz Koçuk ve İhsan Ergülen adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Diğer 16 gazeteci ise tutuklandı. Gazetecilerin tutuklanmasına “örgüt üyesi olmak” iddiası gerekçe gösterildi. İddiaya ise, gazetecilerin haber kaynaklarıyla yaptığı görüşmeler, televizyon programları, haberleri ile programlarda konuklara yönelttiği sorular gerekçe yapıldı. Piya ve Ari yapım şirketlerine ait binalardaki polis ablukası 32 gün sonra kaldırıldı.  
 
‘DELİLSİZ’ İDDİANAME
 
10 ayı aşkın bir süre sonra tutuklu 15’i tutuklu 18 gazeteci hakkında iddianame hazırlandı. 728 sayfadan oluşan iddianamede, prodüksiyon şirketlerinin görüntü arşivleri, programlar için internetten indirilen fotoğraf ve görüntüler, “el konulan” gazete ve kitaplar, programlar için yapılan ödemeler suçlama konusu yapıldı. 
 
JINNEWS’in tutuklu Yazı İşleri Müdürü Safiye Alağaş ile tutuksuz yargılanan gazeteci Gülşen Koçuk hakkındaki dosyalar, 21 Mart tarihli kararla tefrik edildi. Feynaz Koçuk ve İhsan Ergülen ise bu iddianamede yer almadı. 
 
15’i tutuklu 18 gazeteci, 11 Temmuz’da Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak. 
 
ANKARA MERKEZLİ OPERASYON
 
25 Ekim 2022 tarihinde yeni bir operasyonun startı verildi. Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerinde kimyasal silah kullandığının gündemde olduğu bir dönemde Ankara merkezli 9 ilde Özgür Basın çalışanlarının evleri basıldı. Ayrıca Mezopotamya Ajansı (MA) Ankara bürosu ile Ari Production binasına baskın düzenlendi. Gazetecilere ait dijital materyallere el konuldu. 
 
14 kişi hakkında yakalama kararı bulunan gözaltı operasyonunda MA Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, MA muhabirleri Berivan Altan, Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Hakan Yalçın, Ceylan Şahinli, Emrullah Acar ve Zemo Ağgöz, JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer, MA’nın Ankara bürosunda bir süre stajyer olarak çalışan Mehmet Günhan gözaltına alındı. İşkenceyle gözaltına alınan gazeteciler 4 gün sonra Ankara Adliyesi’ne sevk edildi. Zemo Ağgöz ve Mehmet Günhan serbest bırakılırken, 9 gazeteci “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. 
 
Aynı operasyon kapsamında 21 Mart 2023 tarihinde Yeni Yaşam Gazetesi çalışanı Hamdullah Bayram tutuklandı. 
 
11 gazetecinin gözaltına alındığı tarihte JINNEWS muhabiri Derya Ren de Amed’te yapılan ev baskınlarında gözaltına alındı. Ren, aynı gün sevk edildiği adliyede, hakkında verilen ve kesinleşen hapis cezası kararının  yüzüne okunması sonrası tutuklandı. Ren, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.
 
Ankara merkezli soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve tutuklananlar hakkında 3 buçuk ay sonra hazırlanan iddianamede, tüzel kişiliği olmasına rağmen sanık olarak gösterilen Mezopotamya Ajansı’nda yer alan 149 haberi sıralayan savcı, gazeteciler hakkında beyanı olmayan açık ve gizli tanıkların ifadelerine yer verdi. Gazeteciler, seçimden bir gün sonra yani 15 Mayıs’ta hakim karşısına çıkacak. 
 
AMED MERKEZLİ 
 
Seçimlere sayılı günler kalırken gazetecilere dönük operasyonlar arttı. Açık tanık Ümit Akbıyık’ın ifadeleri doğrultusunda Amed merkezli 21 ilde aralarında gazeteci, siyasetçi, sanatçı ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin bulunduğu birçok kişinin 25 Nisan’da evleri basıldı. 145 kişi gözaltına alındı, bunlardan 51’i tutuklandı.
 
MA editörü Abdurrahman Gök, JINNEWS muhabiri Beritan Canözer ile gazeteciler Mehmet Şah Oruç, Remzi Akkaya ve Mikail Barut, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklananlar arasında yer aldı. 
 
Aynı operasyonda gözaltına alınan Xwebûn Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kadri Esen, Yeni Yaşam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Osman Akın, gazeteciler Ahmet Kanbal, Salih Keleş, Kadir Bayram ve Mehmet Yalçın da serbest bırakıldı. 
 
YILMAZ VE MÜFTÜOĞLU TUTUKLANDI
 
Ankara merkezli soruşturma kapsamında ise 15 kentte aralarında Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu ve MA editörü Sedat Yılmaz’ın bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı. Gazeteciler Sedat Yılmaz ve Dicle Müftüoğlu’nun da aralarında olduğu 5 kişi, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde tutuklandı. 
 
‘HARAMİ DÜZEN 10 GÜN SONRA YIKILACAK’
 
Hakkında tutuklama kararı verilen Sedat Yılmaz, mahkeme kapısı önünde, “Harami düzen 10 gün sonra bitiyor, yıkıldı yıkılacak” dedi. Müftüoğlu ise, “Susmayacağız” mesajı verdi. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.