en iyi rulet siteleri
Türk-İş: Yoksulluk sınırı 33 bine yükseldi
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Türk-İş: Yoksulluk sınırı 33 bine yükseldi

Türk-İş: Yoksulluk sınırı 33 bine yükseldi

Türk-İş’in “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın Mayıs ayı sonuçlarına göre 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 33 bin 750 TL’ye yükseldi.

ABONE OL
Mayıs 30, 2023 14:40
Türk-İş: Yoksulluk sınırı 33 bine yükseldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Türk-İş’in “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın Mayıs ayı sonuçlarına göre 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 33 bin 750 TL’ye yükseldi. 

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş), çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın” Mayıs ayı sonuçları açıklandı. 
 
Araştırmanın sonuçlarına göre, mutfak enflasyonu aylık yüzde 2,23, yıllık yüzde 72,18 arttı. Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 10 bin 362 TL’ye yükseldi.
 
YOKSULLUK SINIRI 33 BİN
 
Sonuçlara göre gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 33 bin 752 TL’ye yükseldi. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti 13 bin 440 TL’ye yükseldi.
 
YÜZDE 112 DEĞİŞİM 
 
Türk-İş’in hesaplamasına göre, 8 bin 500 lira tutarındaki asgari ücret, açlık sınırının yaklaşık 2 bin lira altında kalırken, Mayıs 2023’te mutfak enflasyonundaki değişim ise şu şekilde: “Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 2,23 oranında gerçekleşti. Beş aylık değişim oranı ise yüzde 27,44 olarak tespit edildi. Son on iki ay itibariyle değişim oranı yüzde 72,18 oldu. On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı ise yüzde 112,13 olarak hesaplandı.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.