Turan: AKP iktidarında emekli aylığı yüzde 75 azaldı
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Turan: AKP iktidarında emekli aylığı yüzde 75 azaldı

Turan: AKP iktidarında emekli aylığı yüzde 75 azaldı

HDP Milletvekili Rıdvan Turan, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bugüne işçi emekli aylıklarında nominal olarak yüzde 75 azalma olduğuna dikkat çekti.

ABONE OL
Ocak 11, 2023 13:40
Turan: AKP iktidarında emekli aylığı yüzde 75 azaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – HDP Milletvekili Rıdvan Turan, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bugüne işçi emekli aylıklarında nominal olarak yüzde 75 azalma olduğuna dikkat çekti. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekonomi ve Tarım Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Turan, gündemdeki gelişmelere ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda memur ve emekli maaşlarına yüzde 30 oranında zam yapılmasına yönelik verilen kararın AKP’nin karar yeter sayısına ulaşamadığı için Genel Kurul’da görüşülmediğini belirten Turan, “Yüzde 30 zam olarak düşünülen bu teklifin, cari enflasyon dikkate alındığında çalışanların derdine derman olmayacağı son derece açık” dedi. 
 
‘ZAM ENFLASYONA GÖRE OLMALI’ 
 
Verilecek zammın yasa gereği Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yüzde 15,4 açıklanan enflasyon baz alınarak hesaplamanın yapılması gerektiğini vurgulayan Turan, “Yani yüzde 16,48 olarak uygulanacaktı. Fakat Erdoğan bunun önce yüzde 25, bir gün sonra ise yüzde 30 olarak uygulanacağını söyledi. Yasanın emrettiği yüzde 16,4 oranla memur ve emeklileri razı edebileceğini, buradan yaklaşan seçimlerde rıza üretebileceğini düşünmediği için Erdoğan bu yola tevessül etmiş durumda” diye belirtti. 
 
AKP’nin kurduğu sistemin memur toplu sözleşme düzeninin çökmesi anlamına geldiğini ifade eden Turan, emeklilerde de 5510 Sayılı Kanunun emekli aylıklarını düzenleyen kısmının çökmesi anlamına geldiğini söyledi. Turan, şunları ekledi: “Çünkü emekli aylıkları da aynı perspektifle el alınsa asgari ücretin yarısı kadar olacaktı. Ama iktidar bunun yarattığı toplumsal ve siyasal kaosu göze alamamış olacak ki bir Hazine desteğinden bahsetti. Hazine desteği vermek suretiyle de bu oranı 5500 liraya çıkardı.” 
 
‘İSTİSNAİ ÜCRET OLMAKTAN ÇIKTI’ 
 
AKP’nin 21 yıllık iktidarı döneminde çıkarmış olduğu yasalarla olağanüstü bir biçimde emeğin gelirlerini, çalışma ilişkilerini baskılayan ve sermayeden yana tavır alan bir tutum içerisine girdiğini dile getiren Turan, “TÜİK, emek gelirlerinin baskılanmasında en temel hükümet aygıtı olarak işlev görüyor. Bağımsız bir aygıt değil, bir iktidar organı olarak iş görüyor. Bir tarafta Memur Sen, diğer tarafta TÜİK ve iktidar ele ele vermişler ve bu maaş artışlarını güya enflasyona çalışanları ve emeklileri ezdirmemek için yüksekten veriyormuş gibi yaparak aslında reel olarak enflasyonun çok çok altında bir tür yaşam maliyeti krizini tetikleyecek bir yönelime girmiş durumdalar. Hem memur maaşlarının hem de emekli maaşlarının insanların insan onuruna yaraşır biçimde yaşamalarını mümkün kılmayacağını biliyoruz. Asgari ücrete yapılan zam dikkate alındığında memur ve emekli maaşlarının giderek asgari ücrete yaklaşmakta olduğunu, ülkemizde asgari ücretin artık tam anlamıyla istisnai bir ücret olmaktan çıkarak toplumun genel kesimlerinin çalıştığı bir ilişki biçimine dönüştüğünü üzülerek görüyoruz” şeklinde konuştu. 
 
‘TEKLİFİMİZ REDDEDİLDİ’
 
Memur ve emekliye getirilmesi planlama yüzde 30 oranındaki zammın kabul edilmez olduğunu belirten Turan, “İnsanların insanlık onuruna yaraşır biçimde yaşayabilecekleri koşullar var. Biz komisyonda en düşük emekli aylığının asgari ücrete eşitlenmesini önerdik, kabul edilmedi. Memurlara ve emeklilere yüzde 100 oranında zam önerimiz oldu, AKP-MHP oylarıyla reddedildi. İktidar iyi bilsin ki; geçim konusunda halkın bu kadar ümüğünü sıkan yaklaşımı mutlaka ve mutlaka sandıkta kendisine ciddi faturalar çıkaracaktır” dedi. 
 
‘KÖTÜ GİDİŞATA DUR DEME ZAMANI’ 
 
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) meselesinin bir an önce Genel Kurul’a gelmesi çağrısı yapan Turan, “Stajyerler ve EYT’de zamana ya da depreme takılanlar meselesi çok temel özelliğe sahip. Buradan bütün stajyerlere söz veriyoruz; böyle bir teklif geldiği takdirde arkasında duracağız. HDP olarak tarım danışmanlarının özlük haklarının iadesi ve reel maaş alabilmesi için kanun teklifi verdik. Önümüzdeki dönem son derece kritik. Ama bilelim ki işçinin, emekçinin, çiftçinin, bu ülkede emeğiyle çalışan herkesin bu kötü gidişata dur deme zamanı gelmiştir. Halkımız enseyi karartmamalıdır” ifadelerini kullandı. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.