DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 347608-1,27%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tüm Bel-Sen’den DİSKİ’deki mobbinge karşı suç duyurusu
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Tüm Bel-Sen’den DİSKİ’deki mobbinge karşı suç duyurusu

Tüm Bel-Sen’den DİSKİ’deki mobbinge karşı suç duyurusu

Tüm Bel-Sen Diyarbakır Şubesi, üyelerine dönük mobbing ve baskılara karşı DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi hakkında suç duyurusunda bulundu.

ABONE OL
Eylül 21, 2022 11:40
Tüm Bel-Sen’den DİSKİ’deki mobbinge karşı suç duyurusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
DİYARBAKIR – Tüm Bel-Sen Diyarbakır Şubesi, üyelerine dönük mobbing ve baskılara karşı DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi hakkında suç duyurusunda bulundu. 
 
Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü’nde çalışan Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) üyelerine dönük mobing ve sansüre dair açıklama yaptı. DİSKİ binasında yapılan açıklamada, “Baskı, mobbing ve sürgünler bizi yıldıramaz. Kayyımlar gidecek biz kalacağız” pankartı açıldı. Tüm Bel-Sen Genel Merkezi Kadın Sekreteri Nazife Bayrak Tosun ve sendika yöneticilerinin katıldığı açıklamada, “Direne direne kazanacağız” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.
 
SİSTEMATİK MOBİNG
 
Tüm Bel-Sen Diyarbakır Şubesi Kadın Sekreteri Ayşe Kuran Çiçek, 15 Temmuz askeri kalkışma sonrası yaşanan ihraçlar ve belediyelere atanan kayyımları hatırlattı. Çiçek, “Sadece Diyarbakır ve ilçe belediyelerimizden toplam 420 üyemiz ihraç edilmiştir. İhraç edilen üyelerimiz ile ilgili herhangi bir disiplin cezası, adli ya da idari hiçbir soruşturma olmaksızın hukuka aykırı bir şekilde ihraç edilmişlerdir. Çalışmaya devam eden ve kendilerine yakın olmayan başta kadınlar olmak üzere tüm emekçilere sistematik bir şekilde mobbing uygulanmış ve sürgünlere maruz bırakılmışlardır” dedi.
 
BEYİN KANAMASI GEÇİRDİ
 
Kayyım yöneticilerinin DİSKİ’de kameraman olarak çalışan sendika üyesi Beyda Yıldız’ın bilgisayarına, odasına ve arşivine el koyduklarını aktaran Çiçek, üyelerinin daha sonra sırasıyla Ergani, Hazro, Ergani, Hazro ve son olarak Silvan’a sürgün edildiğini söyledi. Çiçek, “Üyemiz Yıldız, kamu kurumlarında devlet memurları yasasında ulaşım imkanı sağlanma zorunluluğu maddesine rağmen kendisine ulaşım imkanı sağlanmamıştır. Üyemiz zor koşullar altında işe gidip gelmiştir. Hazro ilçesine gidip gelen üyemiz, yoğun stres ve maruz kaldığı baskıdan dolayı beyin kanaması geçirmiştir. Geçirdiği rahatsızlıktan dolayı almış olduğu raporlar bile kayyum yöneticileri tarafından sorun haline getirilmiş ve işe gelmesi konusunda ciddi bir baskıyla karşı karşıya kalmıştır” diye belirtti. 
 
‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’
 
Çiçek, üyelerinin kadro dışı çalıştırıldığı için dava açtığını ve kazandığına işaret ederek, kayyımın mahkeme kararını yok saydığını ifade etti. Çiçek, “İhraç edemediği emekçileri mobbing ve sürgünlere maruz bırakarak işten istifaya zorlayan kayyum zihniyetinden ve DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi hakkında sendika olarak suç duyurusunda bulunacağımızı buradan belirtiyoruz” dedi. Çiçek, “Gasp edilen belediyelere tekrar halkın iradesiyle seçilenler geri gelecek. Sizler gideceksiniz, bizler bu şehrin halkı, bu kurumların emekçileri olarak tüm haklarımızı geri alacağız. Hem yaşamı hem de toplumsal değerleri katleden iktidar rejimi ve uzantısı olan kayyumları ne emekçiler ne de halk kabul görmemektedir. Baskı ve sürgünler son bulsun. Sürgün ve ihraç edilen emekçiler görevlerine derhal iade edilsin.” 
 
Açıklama sonrası suç duyurusunda bulunuldu.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.