en iyi rulet siteleri
TMMOB: Güvenli bir gelecek için mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
  • Rojev
  • Güncel
  • TMMOB: Güvenli bir gelecek için mücadeleden vazgeçmeyeceğiz

TMMOB: Güvenli bir gelecek için mücadeleden vazgeçmeyeceğiz

TMMOB'da yapılan müdahalelerle ülkenin denetimsiz ve kayıtsız müteahhitlik cehenennemine çevrilidğini belirten TMMOB üyeleri, güvenli bir gelecek için mücadele edeceklerini vurguladı.

ABONE OL
Şubat 20, 2023 18:00
TMMOB: Güvenli bir gelecek için mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – TMMOB’da yapılan müdahalelerle ülkenin denetimsiz ve kayıtsız müteahhitlik cehenennemine çevrilidğini belirten TMMOB üyeleri, güvenli bir gelecek için mücadele edeceklerini vurguladı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu, Mereş merkezli meydana gelen depreme ve depremin ardından yaşananlara ilişkin basın açıklaması düzenledi. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde düzenlenen açıklamada, “Mühendisler, mimarlar susmadı susmayacak” sloganı atıldı. Açıklamaya, sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri, İzmir Baro Başkanı Sefa Yılmaz ve CHP Milletvekili Kani Beko da katıldı. Açıklamayı TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Aykut Akdemir okudu.

Cumhuriyet tarihi boyunca depremlerden ders alınmadığını, her depremin unutulmayacak felaketlerin yaşanmasına neden olduğunu söyleyen Akdemir, “Yaşadığımız coğrafyanın deprem kuşağında yer aldığı bilinen bir gerçek olmasına rağmen devletin kurumlarınca yerleşim alanları belirlenmesi, yapılaşmaya ilişkin kararlar alınması, uygulanması ve denetlenmesiyle ilgili tüm idari işlemlerin deprem gerçeği ve bilimsel veriler dikkate alınmadan gerçekleştirilmiş olması söz konusu felaketlerin  sebebidir. Doğa kaynaklı afetlerin felakete dönüşmesindeki kamu sorumluluğunun, ‘asrın felaketi’ söylemi ile gizlenmesine  izin vermeyeceğiz. Sizin bu politikalarınız zamana yayılmış örgütlü bir cinayet faaliyetinden başka bir anlam taşımamaktadır” dedi.

‘SAHTE GÖZYAŞLARINI KABUL ETMİYORUZ’

TMMOB’a yapılan müdahalelerle ülkenin kayıtsız ve denetimsiz müteahhit cehennemine çevrildiğini vurgulayan Akdemir, “Ülkemizdeki kültürel ve doğal varlıkların yok edilmesinin, kamu mülkiyetlerinin parsel parsel satılmasının bizzat faili olan siyasilerin, karlarına kar katıp çok sayıda kent suçunun faili ve çok sayıda işçinin katili olan sermaye gruplarının sahte gözyaşları altında yaptığı ve kendilerine vergi teşviki olarak dönen, halktan çalınan, halkın parası ile yapılan ‘bağışları’  kabul etmiyoruz” diye belirtti.

‘YARGI ÖNÜNDE HESAP SORULSUN’

Açıklanan resmi rakamların gerçeklikten uzak olduğunun altını çizen Akdemir, Tayfun Kahraman, Mücella Yapıcı ve Can Atalay’ın da serbest bırakılmasını istedi. Akdemir, TMMOB olarak felaketin sorumlularından yargı önünde hesap sorulması, sağlıklı ve güvenli bir gelecek için mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini de vurguladı.

DENİZLİ

Denizli Emek ve Demokrasi Güçleri Deprem Koordinasyonu da, depremlere ilişkin, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. Açıklamayı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, (TMMOB) Denizli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Sarıca okudu.

Türkiye’nin her bölgesinde, ilinde, ilçesinde deprem yardım koordinasyonları oluşturularak, halkın dayanışması ve yardımlaşması organize edildiğini hatırlatan Sarıca, “Kısa vadede ve acil olarak kamu kaynaklarının bütün depremzedelere ayrımsız, adil dağıtılması ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması esas hedeflerimizden olmalıdır. Bugünden başlayarak ilimiz başta olmak üzere tüm ülkede yapı stokları, imar planları ve denetim konularına yurttaşlar olarak müdahil olacağız. Çaresiz değiliz, biz halkız. Kaybettiğimiz canlarımızı geri getiremeyeceğiz ama yaralarımızı sarma, yeniden toparlanma ve geleceğimizi elimize almak durumundayız. Bizleri kurtaracak olan kendi mücadelemizdir” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.