en iyi rulet siteleri
TL’ye dönüşümde ‘yeni eşik’ kararı
  • Rojev
  • Ekonomi
  • TL’ye dönüşümde ‘yeni eşik’ kararı

TL’ye dönüşümde ‘yeni eşik’ kararı

Merkez Bankası, bankalara gerçek kişi hesaplarının TL'ye dönüşümü için yeni yüzde 10 eşik belirledi.

ABONE OL
Mayıs 17, 2023 08:00
TL’ye dönüşümde ‘yeni eşik’ kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Merkez Bankası, bankalara gerçek kişi hesaplarının TL’ye dönüşümü için yeni yüzde 10 eşik belirledi.
 
Merkez Bankası (MB), Dolar kurunun 19.70 TL seviyesini aşmasının ardından yeni adım atarak, yılın kalanında bankaların uygulaması gerekecek dövizden TL’ye dönüşüm ek dönüşüm hedefleri belirledi. MB’nin Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan menkul kıymet tesisi hakkında tebliğe geçici bir madde ekleyen tebliğine göre, 27 Temmuz’a kadar uygulanmak üzere bankalarca hesaplanacak gerçek kişi yabancı para mevduat ve katılım fonundan TL mevduat ve katılma hesabına ek dönüşüm oranına göre 26 Mayıs hesaplama tarihinden itibaren ilgili hesaplama döneminde yüzde 10’un altında ek dönüşüm yapılması halinde eksik kalan tutar kadar menkul kıymet bloke olarak tesis edilecek.
 
EŞİK YÜZDE 10
 
Bu kapsamda, 28 Temmuz hesaplama tarihinden itibaren yüzde 30’un altında kalan bankalar için ek dönüşüm oranının paydasında yer alan mevduat ve katılım fonu tutarının yüzde 10’u oranında ilave menkul kıymet söz konusu hedefe ulaşılıncaya kadar bloke olarak tesis edilecek.
 
Madde hükümleri, yabancı para cinsinden mevduat ve katılım fonu büyüklüğü MB tarafından belirlenecek tutarın altında olan bankalara uygulanmayacak.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.