DOLAR 18,6386 -0.01%
EURO 19,2572 0.01%
ALTIN 1.048,030,03
BITCOIN 3072931,61%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

TJA Sözcüsü Gökkan: Savunmam dünyaya yayılan ‘jin jiyan azadî’nin kendisidir
  • Rojev
  • Kadın
  • TJA Sözcüsü Gökkan: Savunmam dünyaya yayılan ‘jin jiyan azadî’nin kendisidir

TJA Sözcüsü Gökkan: Savunmam dünyaya yayılan ‘jin jiyan azadî’nin kendisidir

Yeniden yargılandığı davada reddi hakim talepleri reddedilen TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan, “Mahkemeler av ve avcı sistemine dönmüş. Benim buradaki savunmam tüm dünyaya yayılan ‘jin jiyan azadî’nin kendisidir” dedi.

ABONE OL
Kasım 16, 2022 09:33
TJA Sözcüsü Gökkan: Savunmam dünyaya yayılan ‘jin jiyan azadî’nin kendisidir
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Yeniden yargılandığı davada reddi hakim talepleri reddedilen TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan,  “Mahkemeler av ve avcı sistemine dönmüş. Benim buradaki savunmam tüm dünyaya yayılan ‘jin jiyan azadî’nin kendisidir” dedi. 
 
Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin “örgüt üyeliğinden” biri 12 yıl, diğeri 7 yıl 6 ay, “örgüte yardım etmekten” 7 yıl 6 ay, “örgüt propagandasından” 3 yıl hapis cezası verdiği Tevgera Jinên Azad (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın davasının “örgüte yardım etmekten” verilen cezanın Yargıtay tarafından bozulması sonrası ilk duruşması görüldü. Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada,  tutuklu yargılanan Gökkan, avukatları Özüm Vurgun, Berfin Gökkan ve Gözde Engin hazır bulundu. Duruşmayı, TJA, Rosa Kadın Derneği, İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Diyarbakır Barosu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Eş Başkanı Gülistan Atasoy ve Zeyyat Ceylan ile sivil toplum örgütleri temsilcileri de takip etti.
 
‘MAHKEMEYİ TANIMIYORUM’
 
Kürtçe savunması tercüman aracılığıyla Türkçeye çevrilen Gökkan, son görülen duruşmada, avukatlarının polis zoruyla duruşmadan çıkarıldığına işaret ederek, “Son görülen duruşmamda bana ve avukatıma dönük yaklaşımdan kaynaklı mahkemenizi reddediyorum. Beni ve avukatlarımı tanımayan heyeti ben de tanımıyorum. Mahkemeler av ve avcı sistemine dönmüş. Benim buradaki savunmam tüm dünyaya yayılan ‘jin jiyan azadî’nin kendisidir” dedi.
 
‘MAHKEMEDE ÖZGÜR HİSSETMİYORUZ’
 
Gökkan’ın avukatı Özüm Vurgun, Gökkan’a ceza verildiği son duruşmada mahkemenin kendilerini polis zoruyla mahkeme salonun dışına attırdığını, bu konuda tarafların birbiri hakkında karşılıklı olarak suç duyurusunda bulunduğunu hatırlatarak, “Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi hakkımızda Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2015 yılında örgütle bağı kopmuş ve teslim olmuş bir tanığa alelacele aleyhimize ifade verdirtti. Bundan kaynaklı mahkemede savunma yapmakta özgür hissedemiyoruz. Çünkü savunmalarımızın bize karşı farklı bir şekilde kullanılmayacağından emin değiliz. Savunma yapmayacağız” diye konuştu.
 
‘KARARLARINDAN ŞÜPHE DUYUYORUZ’
 
Gökkan’ın avukatı Berfin Gökkan, ulusal ve uluslararası mevzuatta, mahkemelerin tarafsızlığını yitirmesi ve adil yargılama hakkı ilkesinin ihlaline yönelik belirlediği kriterleri ve bu konuda verilmiş kararlara işaret ederek, mahkemenin tarafsızlığını yitirdiğini ve mahkemenin adil yargılama yapamayacağına dair kuşkusunu dile getirdi. Mahkemenin adil yargılama yapacağından şüphe duyduklarını dile getiren Gökkan, son duruşmada yaşananları “çirkince” olarak niteleyerek, “Mahkeme kararlarından şüphe duyduğumuz için savunma yapmayacağız. Mahkemeniz tarafsız değildir Sergilenen yaklaşımlardan kaynaklı Anayasa Mahkemesi’ne, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda bulunduk. Başvurularımız inceleme aşamasındadır” dedi.
 
‘DÜŞMAN HUKUKU UYGULANIYOR’
 
Gökkan’ın avukatlarından Gözde Engin de, düşman hukuku uygulaması üzerinden savunma yaparak, düşman hukukunun usul ve esasa ilişkin olmak üzere iki şekilde yürütüldüğünü söyledi. Usul yönünde sebepsiz, dayanaksız uzun tutukluluk olduğuna işaret eden Ergin, Gökkan’ın tutuksuz yargılandığı sırada kaçmamasına rağmen tutuklandığını, tutuklanmasının düşman hukukunun usul boyutunu oluşturduğunu dile getirdi. Düşman hukukunun esas ilişkin orantısız cezalar vermek olduğunu dile getiren Ergin, Gökkan’a mahkemenin üst sınırdan ceza verdiğini, görülen davanın da orantısız ceza nedeniyle bozulduğuna işaret ederek, bunun Gökkan’a düşman hukukun uygulandığının esas boyutu olduğunun altını çizdi.
 
JİN JİYAN AZADİ
 
Mahkeme, Gökkan ve avukatlarının reddi hakim talebini değerlendirmek üzere salonu boşalttı. Bu sırada bekleme salonuna götürülen Gökkan “Jin jiyan azadî” sloganını atarak zafer işareti yaptı.
 
Mahkeme aranın ardından reddi hakim talebini reddederek, duruşmayı 18 Ocak’a erteledi.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.