en iyi rulet siteleri
Taşıyıcı kolonları patlayan eve ‘az hasarlı’ raporu verildi
  • Rojev
  • Güncel
  • Taşıyıcı kolonları patlayan eve ‘az hasarlı’ raporu verildi

Taşıyıcı kolonları patlayan eve ‘az hasarlı’ raporu verildi

Duvarları yıkılan ve 3 taşıyıcı kolonu ağır hasar alan eve "az hasarlı" raporu verildi.

ABONE OL
Şubat 18, 2023 10:30
Taşıyıcı kolonları patlayan eve ‘az hasarlı’ raporu verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
SEMSÛR – Duvarları yıkılan ve 3 taşıyıcı kolonu ağır hasar alan eve “az hasarlı” raporu verildi.
 
Semsûr’da hasar-tespit çalışmaları devam ediyor. Enkaz haline dönen binalarda savcı gözetiminde mühendislerden oluşan ekip numuneler alıyor, kontrol edilen binaların enkazlarına “Kontrol edilmiştir” yazısının yanı sıra harf ve rakamlarla işaretleme yapılıyor. Depremde yıkılmayan evlerini terk edenler hasar-tespit için evlerinin kapılarına telefon numaralarını bırakırken, buna rağmen hasar-tespit çalışmaları ev sahipleri olmadan dışarıdan bakılarak yapılıyor.
 
EVE GİRMEDEN TESPİT YAPILDI
 
Semsûr’un merkez ilçesinde en fazla zarar gören mahallelerden Yeni Mahalle’de devam eden hasar-tespit çalışmalarının yanı sıra, sonuçları e-devlet sistemine yüklendi. Depremde 2 katlı olan evinin duvarları yıkılan ve 3 taşıyıcı kolonu ağır hasar alan Hüseyin İsot, depremden sonra çadıra yerleşerek kapısına numara bırakanlardan. Ancak hasar-tespit ekipleri eve girmeden yaptıkları tespit sonucunda İsot ailesinin evi için, “az hasarlı” raporu vermiş. Rapor sonucu ailenin e-devletine eklenirken, İsot ailesi evlerinin içine bakılmadan rapor hazırlandığını belirterek, sonuca itiraz etti.
 
‘ÖLÜMLE KARŞI KARŞIYAYIZ’
 
Evinin kolonlarının zarar görmesine rağmen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerinin “az hasarlı” raporu verdiklerini belirten İsot, “Bu demektir ki, enkazında altında kalanların yanında dışındakiler de ölüme sürükleniyor. Hasar tespit için üç gün burada nöbet tuttuk. Arkadaşlara söyledik, bu çalışmayı yapan ekibe söyledik. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nden gelecek ekiplere numaramızı bıraktık. Hiç bizi muhatap almadan, bizi aramadan, sormadan, kapımız açılmadan ‘hafif hasarlıdır’ demişler. Bundan sonraki süreçte de bu eve girmemizi sağlayarak, bizi ölümle karşı karşıya bırakan bir davranış içinde olmuşlar. Biz kesinlikle bunu kabul etmiyoruz. Evimizin kolonları çatlamış, evimiz şu anda yaşanamaz durumda. Onun için tekrar buraya yetkililerin gelip rapor alması lazım” dedi.
 
‘BARINMA SORUNU HALA ÇÖZÜLMEDİ’
 
Şehrin açlık, sefalet ve soğuk hava ile karşı karşıya olduğunu ve barınma sorununun halen çözülmediğini kaydeden İsot, “Tuvalet sorunu çözülmedi, su sorunu çözülmedi, halen enkaz altında kalan canlarımız var, komşu arkadaşlarımız var, dostlarımız var. Bir an evvel yetkili olan kişiler, merciler bu yaraya merhem olsunlar, bu sorunları çözsünler” diye konuştu.
 
MA / Ömer Akın – Ahmet Kanbal
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.