en iyi rulet siteleri
Kadınlardan Newroz çağrısı: Tecridi kıralım
  • Rojev
  • Kadın
  • Kadınlardan Newroz çağrısı: Tecridi kıralım

Kadınlardan Newroz çağrısı: Tecridi kıralım

Wan’da kadınlar, kentte 19 Mart’ta yapılacak Newroz’da PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kırmayı hedeflediklerini belirterek, kutlamalara katılım çağrısı yaptı.

ABONE OL
Mart 18, 2023 08:33
Kadınlardan Newroz çağrısı: Tecridi kıralım
0

BEĞENDİM

ABONE OL
WAN – Wan’da kadınlar, kentte 19 Mart’ta yapılacak Newroz’da PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kırmayı hedeflediklerini belirterek, kutlamalara katılım çağrısı yaptı. 
 
Wan’da 19 Mart’ta “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla gerçekleştirilecek Newroz için hazırlıklar büyük oranda tamamlandı. Kutlamalar, Wan Kalesi eteklerinde bulunan Newroz Parkı’nda yapılacak. Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyesi kadınlar, Newroz’a katılım çağrısı yaptı. 
 
‘TECRİDİ KIRACAĞIZ’
 
Tutuklu ve Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma Derneği  (TUHAY-DER) Wan Şubesi Eşbaşkanı Edibe Babur, Newroz’un Kürtler için “yeniden diriliş” anlamına geldiğini söyledi. Kutlamalara katılım çağrısı yapan Babur, “Bu yıl depremden dolayı Newroz kutlamaları bizim için daha önemli. Tüm halkımıza Newroz’a çağırıyoruz. Her yıldan daha yoğun bir katılım olması gerekiyor. Uzun bir zamandır Newroz için çalışmalar yürütüyoruz” dedi. 
 
Bu yılki kutlamaların farklı bir anlam taşıdığını söyleyen Newroz Tertip Komitesi üyesi Ceyda Dindar, “Newroz Kürtler için barışı, eşitliği ve direnişi temsil ediyor. Newroz Kürt halkı için isyanın ve barışı sembolüdür” dedi. Mahalle mahalle, sokak sokak çalışmalarının sürdüğünü aktaran Dindar, “2023 Newrozu direniş Newroz’u olacak” dedi. Dindar, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride işaret ederek, “Bu Newroz’da tecridi kıracağımıza inanıyoruz” dedi. Dindar, Newroz’a katılım çağrısı yaptı. 
 
‘NEWROZ ATEŞİNİ ZALİMLERE KARŞI YAKACAĞIZ’ 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Wan İl Örgütü yöneticilerinden Herdem Acar, Newroz’u demirci Kawa ve Mazlum Doğan’dan miras aldıklarını ifade etti. Acar, “Newroz özgürlük direnişidir. Biz de özgürlük şiarıyla bu yıl Newroz’u kutlayacağız. Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi Newroz’da birlikte kıracağımıza inanıyoruz” diye konuştu. Newroz çalışmalarında halkın yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını dile getiren Acar, “İnsanlar, Newroz’u büyük bir coşku ve heyecanla bekliyor” dedi. 
 
Jineolojî Dergisi Yayın Kurulu üyesi Neslihan Şedal, “Yaşamı direnişle geçen bir halk için Newroz çok anlamlıdır. Bu Newroz ateşini, hayatımızı zindana çevirmek isteyen ve yaşamlarımızı karartmaya çalışan tüm zalimlere karşı yakacağız. Newroz ateşini, yaşamlarımızı enkaz altında bırakmak isteyen iktidar aklına karşı yakacağız, mücadelemizi başarıya ulaştırmak için yakacağız. ‘Jin, jiyan, azadî’ felsefesini yaşamsallaştırmak ve tüm dünyaya anlatmak için Newroz ateşini yakacağız” diye konuştu.
 
Newroz’un Kürtler için “Serhildan (başkaldırı) günü” olduğunu vurgulayan Jineolojî Dergisi Yayın Kurulu üyesi Dilan Yıldız ise, Newroz’un “özgürlüğe susamışlık ve direniş” olduğunu ifade etti. Yıldız, tüm kesimlere Newroz’a katılım çağrısı yaparak, “Orada bir daha direnişimizi ve sesimizi duyuracağız. Bijî Newroz” ifadelerini kullandı. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.