DOLAR 18,5787 -0.3%
EURO 18,4892 0.52%
ALTIN 1.028,920,37
BITCOIN 3786281,36%
Diyarbakır
26°

AÇIK

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sur’da yeni yapılar ticari işletmelere peşkeş çekildi

Sur’da yeni yapılar ticari işletmelere peşkeş çekildi

Sur'da yeni yapılan Yenikapı Sokak’taki yapılar, ticari işletmelere peşkeş çekildi. Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Ferit Kahraman, ilçenin kendine özgü canlı yapısının yok edildiğini söyledi.

ABONE OL
Eylül 14, 2022 06:36
Sur’da yeni yapılar ticari işletmelere peşkeş çekildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
DİYARBAKIR- Sur’da yeni yapılan Yenikapı Sokak’taki yapılar, ticari işletmelere peşkeş çekildi. Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Ferit Kahraman, ilçenin kendine özgü canlı yapısının yok edildiğini söyledi. 
 
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasaklarında yerle bir edilen bölgelerde yapılan yapılar ticarethanelere dönüştürüldü. Yenikapı sokakta ticari mekan sahipleri, kaldırımları işgal ederek, yayaların kullanımını adeta kapatılmış durumda. 
 
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Ferit Kahraman, kaldırım işgalinin göz göre göre yapıldığını belirtti. Sur’da yaya yollarının gasp edildiğini vurgulayan Kahraman,  29 Temmuz’da yaptıkları basın açıklamasıyla kaldırım işgali ve benzeri sorunların tespitine yönelik öngörüde bulunduklarını söyledi. 
 
ALAN GASPI
 
Kahraman, Yakın zamanda ihalesi yapılan bu yapıları 52 tanesi Emlak Yönetimi AŞ. Tarafından ihale edildi ama burada 52 den daha fazla yapı var. Geri kalan yapılar ise belli başlı firmalara direk tahsis edildi. Dolayısıyla bu inşa faaliyetlerinden sonra ve oradaki ticari mekânların aktif hale gelmesiyle birlikte, kapalı mekânlar dışında da bir alan gaspı var. Bu durumu öngörerek yetkilileri göreve çağırmıştık. Nitekim bu bahsettiğimiz sorun gerçekleşti. Aslında bir görevsizlik örneği olduğunu vurgulamak daha doğru olur. Bu ticari mekânlar çalışmaya başladıktan sora kaldırımları masa ve sandalyelerle, yapıya ait olmayan başka yapıya ait olan parselleri de yapı arka bahçesi olarak peyzaj ve çevre düzenlemesi olarak kullanmaya yönelik bir takım faaliyetlerin içerisine girdi. Tabii sadece kaldırım ve arka bahçeler değil yapı bazında da bir takım müdahaleleri yapılıyor. Sur İçi Koruma Amaçlı İmar Planı denilen bir plan var ve kentsel sit alanı bu koruma amaçlı plana göre inşa faaliyetleri sürdürümesin gerekiyor” dedi. 
 
Kahraman, ayrıca söz konusu gasplardan dolayı insanların araç yolundan yürümek zorunda kaldığını vurgulayarak, “Burada mesele sadece olası bir trafik kazası değil, herkesin kendi sınırını, kendi hakkı olan sınırlar içerisinde kalması” diye konuştu. 
 
‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’
 
Sur ilçesinin kedine has bir yapısı ve dokusu olduğunu hatırlatan Kahraman, “Sur içinin kendine özgün ve canlı bir yapısı vardı. Dolayısıyla Yenikapı’da gelişen ve Sur içerisinde ki diğer o bütün tarihi yok eden tahribatlar dizisinden sonra; orayı tekrar bir rehavet ve ilgi alanı haline getirmek istedikleri için, bir takım çalışmaları olduğunu da söylemek mümkün. Bu da aslında herkesin gözü önünde gerçekleşiyor. Bu gasp durumları, tamamen göz yumma çerçevesinde gerçekleşiyor. Kayyım orada sürekli olarak geziyor, zabıta birimleri geziyor. Onların gözü önünde gerçekleşen bir gasp durumu var.  Bu konuyla ilgili gerek kayyum yönetimindeki yerel yönetimler, gerek Çevre Şehircilik İş Müdürlüğünü ve diğer bütün yetkilileri göreve davet edeceğiz. Konuyla ilgili onlara yazılar yazarak bunların ispatına dair girişimlerimiz olacak. Akabinde de eğer herhangi bir düzenleme ve çalışma gerçekleşmezse eğer suç duyurusu girişimlerinde bulunacağız” ifadesinde bulundu.  
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.