en iyi rulet siteleri
Soylu’nun suçladığı avukatların soruşturmasında ‘hasta mahpuslara özgürlük’ çıktı
  • Rojev
  • Güncel
  • Soylu’nun suçladığı avukatların soruşturmasında ‘hasta mahpuslara özgürlük’ çıktı

Soylu’nun suçladığı avukatların soruşturmasında ‘hasta mahpuslara özgürlük’ çıktı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "örgüt adına avukatlık yapmakla" suçladığı Amed merkezli operasyonda gözaltına alınan avukatların suçlamasından İHD'nin "hasta mahpuslara özgürlük" talebi çıktı.

ABONE OL
Nisan 26, 2023 17:00
Soylu’nun suçladığı avukatların soruşturmasında ‘hasta mahpuslara özgürlük’ çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AMED- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “örgüt adına avukatlık yapmakla” suçladığı Amed merkezli operasyonda gözaltına alınan avukatların suçlamasından İHD’nin “hasta mahpuslara özgürlük” talebi çıktı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında Diyarbakır 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’nin aralarında gazeteci, siyasetçi, sanatçı ve avukatların bulunduğu 216’sı hakkında gözaltı kararı verdiği ve bunlardan 128’inin gözaltına alındığı soruşturmanın Ümit Akbıyık adlı bir kişinin ifadesiyle yapıldığı ortaya çıktı. 26’sı hakkında gözaltı kararı verilen ve bunlardan 16’sı gözaltına alınan avukatlara ilişkin ifade veren Ümit Akbıyık’ın “örgütün gençlik yapılanmasında” olduğu iddia ediliyor. Avukatlar hakkında ifade veren Akbıyık, ifadesinde “örgütün Zindan Komitesi” olduğunu öne sürerek, “Zindan Komitesi’nin” cezaevleri iç koordinasyonundan sorumlu olduğunu, İnsan Hakları Derneği, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) cezaevleri dış koordinasyonunda faaliyet yürüttüğünü savundu.

SUÇLAMA: HASTA TUTUKLULARIN SERBEST BIRAKILMASINI İSTEDİLER

İçişleri Bakanlığı’nın dün “Dağda, şehirde her daim enselerindeyiz. Terör örgütüne finansman sağlayan, terör örgütü adına avukatlık yapan ve örgüte eleman sağlayanlara yönelik Diyarbakır merkezli 20 ilde yapılan şafak operasyonunda KCK/TDÖ’de faaliyet yürüten 128 şüpheli gözaltında” sözleriyle suçladığı avukatlar aleyhine ifade veren Akbıyık, suçlama olarak “hasta tutukluların serbest” bırakılmasını istemelerini yöneltti. Dış koordinasyonda yer alan derneklerin, kamuoyu oluşturmak için “basın açıklamaları” yaptığını ifadesinde savunan Ümit Akbıyık, İHD’nin hasta tutukluların serbest bırakılarak tedavilerinin yapılmasına yönelik çağrı ve açıklamalarının “iç koordinasyondakilerin serbest bırakılması için düzenlediğini” öne sürdü.

‘NASIL İFADE VERMELERİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER’

Kendisinin 2018-2022’de “dış koordinasyonda” faaliyet yürüttüğü iddia edilen ifadesinde Akbıyık, suçladığı avukatların, gözaltına alınan kişilere “örgütün talimatıyla nasıl ifade vermeleri gerektiğini” söylediklerini ileri sürdü. Suçladığı bu avukatların avukatlıklarını yaptıkları kişilere ücretsiz avukatlık yaptığını, ama “örgütün bu avukatların her birine yıllık 250 bin ile 400 bin TL nakit para ödediğini” ifadesinde ileri süren Ümit Akbıyık, avukatların deşifre olmaması için paranın havale yöntemiyle değil de elden verildiğini savundu. Ümit Akbıyık, çeşitli dönemlerde gözaltına alınan kişilerin isimlerini vererek, emniyet ifadelerinde avukatlara bu kişilerin avukatlıklarının yapıp yapmadıkları soruldu.

‘NE KADAR ÜCRET ALDINIZ?’

Avukatlara, üyesi oldukları dernek, ya da avukatlıklarını üstlendiği derneklerin yönetimindeki kişileri tanıyıp tanımadıkları, örgütten talimatla dosyalara bakıp bakmadıkları, cezaevi dış koordinasyonunda yer alıp almadıkları soruldu. Emniyet ifadesinde, belli dönemlerde gözaltına alındığı iddia edilen ve isimleri Ümit Akbıyık tarafından verilenlerin isimleri sıralanarak, avukatlara, “… isimli şahısları tanıyor musunuz? Bu şahıslarla nasıl bir ilişkiniz var? Bu şahıslardan herhangi bir talimat aldınız mı? PKK/KCK’nin talimatıyla mı müdafi olarak bulundunuz? Bu avukatlık hizmetinden ne kadar ücret aldınız? …. isimli şahısların beyan vermemesi için baskıda bulundunuz mu?” sorusu yöneltildi. Gözaltındaki avukatların çoğu, emniyette ifade vermeyi kabul etmeyerek, ifadelerini savcılıkta vereceklerini belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.